REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe składki do ZUS

REKLAMA

Resort pracy chce, aby osoby zatrudniane po raz pierwszy opłacały przez dwa lata składki do ZUS nie od całej, ale od części pensji. Obniży to koszt ich zatrudnienia.
Dotarliśmy do projektu ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zakładającej wprowadzenie dla osób podejmujących pierwszą pracę dwuletniej ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i NFZ.

Z ulgi skorzystać mogliby jedynie pracownicy i zleceniobiorcy. Za ich zgodą tzw. podstawa wymiaru składek (dla pracownika jest to w uproszczeniu jego pensja brutto) na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a w ślad za nimi pozostałych wymienionych składek, wynosiłaby:

• 30 proc. podstawy – w okresie pierwszych 12 miesięcy pracy,
• 60 proc. podstawy – w okresie kolejnych 12 miesięcy.

REKLAMA

Ulga objęłaby tylko te osoby, które podejmą pierwszą pracę po dniu wejścia w życie ustawy (ma zacząć obowiązywać po 3 miesiącach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw), będą pracować na rzecz jednego pracodawcy, a przed dniem podjęcia zatrudnienia nie były objęte ubezpieczeniami społecznymi na terenie Polski np. z tytułu pracy czy umowy zlecenia.

Wyższa pensja netto

Wprowadzenie takiego rozwiązania zdecydowanie podniesie pensję netto pracownika. Według naszych szacunków osoba, która będzie zatrudniona za 1000 zł brutto, miesięcznie otrzyma w pierwszym roku pracy ponad 170 zł więcej, niż gdyby opłacała składki w pełnej wysokości. Takie rozwiązanie zachęcać ma młode osoby do podejmowania legalnego zatrudnienia. Skorzystają też firmy zatrudniające osoby objęte ulgą. Koszt zatrudnienia takiego pracownika z wynagrodzeniem 1000 zł brutto zmaleje w pierwszym roku z prawie 1210 zł do niespełna 1090 zł. Pracodawca zyska więc ponad 120 zł miesięcznie.

Dlaczego młodzi

Ulga, zgodnie z zamysłem ministerstwa, które ogranicza jej stosowanie wyłącznie do debiutujących na rynku pracy, będzie adresowana głównie do absolwentów, tj. tych, którzy po raz pierwszy wchodzą na rynek pracy.

Adresowanie jej do takich właśnie osób wynika z ich dramatycznej sytuacji na rynku pracy. Osoby młode są najbardziej narażone na bezrobocie. Zgodnie z danymi GUS (BAEL) w IV kwartale 2005 roku stopa bezrobocia dla osób w wieku 15-24 lata wyniosła 34,6 proc. i wciąż była ponad 2-krotnie wyższa niż dla pozostałych osób (16,7 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bartosz Marczuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA