Kategorie

Dla kogo finansowe wsparcie

Pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa ma charakter doraźny i udzielana jest w formie zwrotnej pożyczki. Ma o­na na celu dostarczenie źródeł finansowania na czas niezbędny do przygotowania skutecznego procesu likwidacji lub restrukturyzacji przedsiębiorstwa.
Mimo prowadzonej od lat prywatyzacji Skarb Państwa jest wciąż właścicielem różnej wielkości pakietów akcji i udziałów w ponad 1400 spółkach. Wiele z nich znajduje się w stanie upadłości. Kondycja finansowa innych zagraża możliwości kontynuowania przez nie działalności. Minister skarbu państwa zobowiązany jest nie tylko dbać o wartość posiadanego majątku. Musi również postępować zgodnie z polityką społeczno-gospodarczą rządu, która w sposób szczególny pozostaje wrażliwa na kwestie zatrudnienia. Dlatego też dnia 20 marca 2006 r. na podstawie rozporządzenia ministra skarbu państwa z dnia 30 stycznia 2006 r. w sprawie pomocy na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw (Dz.U. nr 34, poz. 239, zwane dalej rozporządzeniem) opublikowane zostało ogłoszenie o naborze wniosków o udzielenie wsparcia finansowego dla podmiotów znajdujących się w złej sytuacji ekonomicznej. Zgodnie z rozporządzeniem pomoc może być udzielona w dwóch wariantach, jako pomoc na ratowanie oraz restrukturyzację.

Podmioty uprawnione do pomocy

Pomoc na ratowanie i restrukturyzację ze środków Skarbu Pastwa skierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw, które dodatkowo spełniają następujące kryteria:
• Są spółkami z udziałem Skarbu Państwa lub zostały oddane do odpłatnego korzystania na mocy ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. nr 106, poz. 493 z późn. zm.);
• Prowadzą działalność co najmniej od 3 lat;
• Nie wchodzą w skład grupy kapitałowej, chyba że trudna sytuacja ekonomiczna jest efektem wewnętrznych problemów spółki i nie może być przez grupę przezwyciężona;
• Nie podlegają sektorowym wyłączeniom, określonym w par. 3 pkt 3 rozporządzenia;
• Od ostatniej pomocy na realizację procesu restrukturyzacji upłynęło co najmniej 10 lat.

MIEJSCE I TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW
• Biuro do Spraw Pomocy Publicznej Ministerstwa Skarbu Państwa. Wnioski należy składać od 22 maja do 5 czerwca.
• Departament Projektów Restrukturyzacyjnych Agencji Rozwoju Przemysłu. Nabór wniosków w trybie ciągłym.

Obecnie obowiązująca definicja małego i średniego przedsiębiorcy, zaczerpnięta z prawa Unii Europejskiej, operuje kryteriami dwojakiego rodzaju: skalą działalności oraz strukturą własności. Aby przedsiębiorstwo zostało uznane za małe lub średnie, musi spełniać określone wymogi dotyczące wielkości zatrudnienia, przychodów i sumy bilansowej. Jednocześnie udział w kapitale lub liczba głosów posiadanych przez któregokolwiek z jego współwłaścicieli, uznawanego za dużego przedsiębiorcę lub będącego podmiotem publicznym, nie może przekroczyć 25 proc. W praktyce oznacza to, że każda ze spółek, w której Skarb Państwa posiada co najmniej 25 proc. udziału, jest wyłączona z pomocy oferowanej w ramach rozporządzenia. Ograniczenie to uniemożliwia uzyskanie wsparcia wielu przedsiębiorstwom, dlatego trwają prace legislacyjne mające na celu zmianę obowiązującego w tym zakresie prawa.

Wnioski o udzielenie pomocy, w przewidzianej przez rozporządzenie formie, wraz z wymaganymi załącznikami, należy składać w Ministerstwie Skarbu Państwa w terminie od 22 maja do 5 czerwca 2006 r.

Pomoc na ratowanie i restrukturyzację

Pomoc na ratowanie ma charakter doraźny i udzielana jest w formie zwrotnej pożyczki. Ma ona na celu dostarczenie źródeł finansowania na czas niezbędny do przygotowania skutecznego procesu likwidacji lub restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Okres, na jaki może zostać udzielona, nie powinien przekroczyć 6 miesięcy. Po 4 miesiącach od podpisania umowy o udzielnie pożyczki powinno nastąpić przedłożenie planu likwidacji przedsiębiorstwa lub jego restrukturyzacji. W innym przypadku należy dokonać zwrotu przyznanych środków finansowych.

Pomoc na restrukturyzację ma natomiast na celu przywrócenie przedsiębiorstwu zdolności do długoterminowego konkurowania na rynku. Może zostać udzielona w formie pożyczki, dotacji, dokapitalizowania lub przyznania preferencji w spłacie pożyczki na ratowanie. Przedsiębiorca ubiegający się o taką formę pomocy powinien wykazać w planie restrukturyzacji własne środki, które zamierza zaangażować w realizację planu naprawczego. Skala wdrażanych w wyniku restrukturyzacji zmian nie może ograniczać się jedynie do zamiany jednych źródeł finansowania na inne. Aby cały proces mógł zostać uznany za gwarantujący osiągnięcie ekonomicznej samowystarczalności, musi on w sposób istotny ingerować w prowadzoną przez przedsiębiorstwo działalność operacyjną.

Pomoc dla dużych przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy niespełniający definicji małych lub średnich mogą ubiegać się o pomoc na ratowanie lub restrukturyzację od Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Pomoc od ARP ma charakter zwrotny, choć istnieją odstępstwa od tej reguły. Przypadkiem takim jest udzielenie wsparcia w postaci objęcia nowych udziałów lub akcji, jednak decyzja Agencji jest wtedy uzależniona od oceny perspektyw wzrostu wartości zaangażowanego kapitału oraz możliwości późniejszego wyjścia z inwestycji.

Istotne jest również, na jakim terenie przedsiębiorca funkcjonuje i ilu zatrudnia pracowników. Ważne jest, aby zaoferowane wsparcie nie prowadziło do istotnego zaburzenia konkurencji oraz nie przyczyniało się do funkcjonowania permanentnie nierentownych podmiotów.

Dawid Stolarek
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  30 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.