REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie ma szans na dyrektywę usługową w wersji Bolkesteina

REKLAMA

Nie ma szans na powrót do unijnej dyrektywy usługowej w wersji zaproponowanej przed dwoma laty przez ówczesnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Fritsa Bolkesteina - oświadczył przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
"Możliwość powrotu do Bolkesteina wynosi zero" - powiedział Barroso na konferencji prasowej w Brukseli.

Parlament Europejski w pierwszym czytaniu 16 lutego osłabił zapisy dyrektywy gwarantujące liberalizację rynku usług w UE. Barroso zapowiedział, że nowa propozycja KE, która będzie podstawą do dalszych prac, będzie oparta na wersji przyjętej przez eurodeputowanych, bowiem w ten sposób będzie można szybko zakończyć prace nad kontrowersyjnym dokumentem.

"To jedyna realistyczna perspektywa znalezienia kompromisu w sprawie dyrektywy" - powiedział Barroso.

KE zgadza się w tej sprawie z Austrią, która przewodniczy w tym półroczu UE i argumentuje, że "będzie ta dyrektywa, albo żadna". Nową wersję projektu KE przedstawi 4 kwietnia.

Wcześniej kontrowersyjną dyrektywą zajmą się sami przywódcy państw UE, na najbliższym szczycie 23-24 marca. Austria, zaproponowała, by we wnioskach końcowych ze szczytu znalazło się zdanie, że nowy dokument powinien opierać się właśnie na stanowisku eurodeputowanych.

Polska jest przekonana, że można wrócić do bardziej liberalnych przepisów dyrektywy, gwarantujących zniesienie barier w ponadgranicznym świadczeniu usług w UE. Minister gospodarki Piotr Woźniak mówił w zeszłym tygodniu w Brukseli, że z polskim stanowiskiem zgadza się 10 innych krajów UE - większość nowych krajów członkowskich, wspartych m.in. przez Wielką Brytanię. W poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Stanisław Komorowski nie wykluczył, że negocjacje przeciągną się do połowy przyszłego roku.

Barroso bronił nowej wersji dyrektywy przed zarzutami, że nie idzie ona wystarczająco daleko. "W porównaniu ze status quo stanowi ona postęp - powiedział. - Obecnego projektu dyrektywy nie można porównywać z wersją Bolkesteina. Trzeba patrzeć, jak zmienia on obecną sytuację".

Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej "obawy nowych krajów" można rozwiązać w inny sposób - przede wszystkim zapewniając swobodę przepływu pracowników w UE. "Kiedy nastąpi otwarcie rynków pracy nie będzie już argumentu o dumpingu socjalnym" - powiedział Barroso, ciesząc się z decyzji tych, krajów, które zapowiedziały otwarcie swoich rynków od maja: Portugalii, Hiszpanii i Finlandii (gdzie decyzję rządu musi jeszcze zaaprobować parlament).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA