REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonanie umów trzeba zabezpieczać

REKLAMA

Przedsiębiorca wydzierżawiający swe magazyny hurtownikowi stracił co najmniej 400 tys. zł, bo nie dopilnował ustanowienia zastawu na wniesionych do jego pomieszczeń rzeczach ruchomych, czyli towarze dzierżawcy.
Mógł też ustanowić w porę zastaw rejestrowy. Tymczasem wydzierżawiający nie potrafił zawczasu znaleźć właściwej drogi zaspokojenia swych roszczeń – uważa Krzysztof Rutkowski, dyrektor Delegatury Ministra Skarbu Państwa w Białymstoku. Poza tym nie był on jedynym wierzycielem zmarłego dzierżawcy. Suma wszystkich roszczeń wobec spadkodawcy, a potem wobec spadkobiercy, okazała się wielokrotnie wyższa niż wartość majątku należącego do schedy ostatecznie odziedziczonej przez Skarb Państwa. Gdyby jednak wartość spadku pozwalała spłacić zobowiązania hurtowni z tytułu zawartej umowy dzierżawy, to Skarb Państwa jako spadkobierca był zobowiązany do:

• zapłaty zaległego czynszu dzierżawnego na rzecz białostockiej firmy, obejmującego zaległości powstałe jeszcze za życia właściciela hurtowni (jako długi spadkowe),
• zapłaty zaległego i bieżącego czynszu za czas obowiązywania umowy od chwili śmierci właściciela hurtowni (czyli od dnia nabycia spadku przez Skarb Państwa) do dnia rozwiązania umowy, a jeżeli to nie nastąpiło przed dniem ogłoszenia upadłości – to do dnia ogłoszenia upadłości hurtowni,
• usunięcia rzeczy z przedmiotu dzierżawy, po zakończeniu okresu obowiązywania umowy – w zależności od treści umowy dzierżawy i okresu, na jaki została zawarta. Do dziś jednak przedstawiciele Skarbu Państwa utrzymują, że wartość zadłużenia spadku znacznie przewyższała jego aktywa.

REKLAMA

Kłopoty białostockiego przedsiębiorcy zaczęły się od podpisania umowy dzierżawy z hurtownią rowerów.

Na jej towarach został ustanowiony przez jednego z wierzycieli zastaw rejestrowy. Jako miejsce położenia zbioru towarów we wpisie do rejestru zastawów został wskazany adres sklepu i związanych z nim magazynów, ale nie był to adres pomieszczeń będących własnością wydzierżawiającego.

Po tragicznej śmierci właściciela hurtowni spadkobiercą ustawowym został Skarb Państwa.

Spadkobiercą Skarb Państwa

REKLAMA

Cała ta historia zdarzyła się bowiem pod rządami dawnej regulacji kodeksu cywilnego, która przewidywała, że tylko Skarb Państwa w przypadku braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy może zostać spadkobiercą. Dziś w takiej sytuacji w przypadku pierwszej kolejności dziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a dopiero, kiedy miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy na terenie Polski nie da się ustalić lub ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu (art. 935 par. 3 k.c.). Na Skarb Państwa przeszły więc w naszym przypadku prawa i obowiązki majątkowe zmarłego hurtownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

No i wówczas dokonano inwentaryzacji zgromadzonych w hurtowni towarów. A po uprawomocnieniu się postanowienia o nabyciu spadku przez Skarb Państwa spadkobierca ten nabył obowiązek zaspokojenia wierzycieli, w tym zaległych i bieżących czynszów. W tym samym czasie sąd orzekł o upadłości hurtowni z wniosku jednego z wierzycieli, tego, na którego rzecz został ustanowiony zastaw rejestrowy. Stroną w tym postępowaniu był już Skarb Państwa. Sąd prócz wydania postanowienia o upadłości ustalił, że istniejący zastaw rejestrowy dotyczy rzeczy zmarłego hurtownika składowanych w pomieszczeniach wydzierżawionych od Iksa. Skutkiem tego wkrótce towary te (po trzech latach składowania) trafiły do zastawnika.

Skarb Państwa na wezwanie przedsiębiorcy wydzierżawiającego opłacił czynsz za okres od objęcia spadku do wydania postanowienia o upadłości. Pozostały jednak nieuiszczone kwoty za czas sprzed śmierci spadkodawcy.

Mimo to Skarb Państwa i zastawnik odmawiają zapłaty tych zaległych czynszów w wysokości 400 tys. zł wraz z odsetkami za ok. 3 lata składowania towarów w pomieszczeniach należących do Iksa (magazyny zostały uwolnione dopiero w styczniu 2006 r.). Dzieje się tak dlatego, że wierzyciel-zastawnik realizując swoje prawa nie pozostawił już nic, co mogłoby zostać spieniężone po to, by można było spłacić pozostałe długi spadkowe.

CO ROBIĆ

Białostocki przedsiębiorca wydzierżawiający ma niewielkie pole manewru. Może oczywiście starać się o zapłatę zaległego czynszu u ustawowego spadkobiercy. Skarb Państwa nie może jednak zrealizować jego żądań przede wszystkim dlatego, że odziedziczył majątek, którego wartość była wielokrotnie niższa od pozostawionego długu. Przedsiębiorca o wiele wcześniej, jeszcze za życia hurtownika, gdy dług z tytułu czynszu dzierżawnego narastał, powinien załatwić na zdeponowanych w magazynie rzeczach, będącym jego własnością, zastaw rejestrowy.

Błąd wydzierżawiającego

W gruncie rzeczy przedsiębiorca niestarannie troszczył się o interesy firmy – uważają eksperci. Nie zadbał, by hurtownika zmusić do zapłaty czynszu.

– Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, regulującymi umowę dzierżawy, w sytuacji zalegania przez dzierżawcę z zapłatą czynszu, wydzierżawiającemu przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych dzierżawcy wniesionych do przedmiotu dzierżawy (art. 670 par. 1 w zw. z art. 694 k.c.). Niewątpliwie, białostocki przedsiębiorca mógł (i powinien) ustanowić zastaw na rzeczach ruchomych hurtownika znajdujących się w dzierżawionym pomieszczeniu – przypominają Anna Bajerska i Marlena Danek z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Zastaw rejestrowy

Wątpliwości budzi jednak określenie, czy zastaw rejestrowy został ustanowiony również na rzeczach znajdujących się w pomieszczeniu białostockiej firmy. W celu ustalenia tej kwestii należałoby poddać analizie postanowienia umowy zastawu rejestrowego i treść wpisu w rejestrze zastawów. W razie stwierdzenia, że zastaw rejestrowy obejmował także towary znajdujące się w pomieszczeniu przedsiębiorstwa z Białegostoku, należy uznać, że od chwili przejęcia na własność przedmiotu powyższego zastawu przez wierzyciela, na rzecz którego zastaw został ustanowiony, wierzyciel ten obowiązany był do odebrania rzeczy znajdujących się w pomieszczeniach wydzierżawiającego. Obowiązek taki ciążył na nim od daty złożenia oświadczenia o przejęciu na własność przedmiotu zastawu, chyba że umowa zastawu rejestrowego przewidywała w tym względzie inne rozwiazania. Wydzierżawiającemu przedsiębiorcy powinno więc przysługiwać wynagrodzenie za przechowywanie rzeczy od nowego właściciela przez okres do ich odbioru przez tę osobę, chyba że w tym okresie obowiązywała jeszcze umowa dzierżawy (np. zawarta na czas nieoznaczony). Wówczas należałoby przyjąć, iż firmie białostockiej przysługiwało prawo wyboru, czy żądać zapłaty czynszu od spadkobiercy – Skarbu Państwa, czy od nowego właściciela.


Andrzej Okrasiński
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA