REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasa na 4 miesiące

REKLAMA

Projekt rozporządzenia rozszerza katalog firm, które muszą zainstalować kasy bez względu na wysokość osiągniętych obrotów.

Od 1 września urządzenia te będą musieli stosować podatnicy zajmujący się sprzedażą detaliczną: części samochodowych, sprzętu radiowego i telewizyjnego, artykułów gospodarstwa domowego, sprzętu fotograficznego, nagranych płyt CD i DVD, kaset magnetofonowych, kaset wideo oraz programów komputerowych. Od 1 września kasy powinny znaleźć się także we wszystkich warsztatach samochodowych.

REKLAMA

Walka z szarą strefą

REKLAMA

Resort finansów tłumaczy, że niewydanie rozporządzenia przed 31 marca oznaczałoby, że wszyscy podatnicy, którzy obecnie korzystają ze zwolnień, musieliby od 1 kwietnia zainstalować kasy fiskalne. Rozszerzenie obowiązku ewidencji tłumaczy walką z szarą strefą i wprowadzaniem do obrotu towarów kradzionych. Uzgodnienia międzyresortowe, do których trafił projekt, mają się zakończyć w tym tygodniu. Założenia resortu finansów budzą duże emocje. Najbardziej zaskoczeni mogą czuć się taksówkarze. Ministerstwo obiecując liberalizację polityki dotyczącej kas fiskalnych obiecywało, że będą jedną z pierwszych branż, która zostanie zwolniona z obowiązku posiadania kas. Okazuje się, że obietnica jest ciągle aktualna, ale dopiero od 2007 roku.

Izabella Laskowska p.o. dyrektora biura komunikacji społecznej w Ministerstwie Finansów tłumaczy, że z kasy fiskalnej będą mogli zrezygnować podatnicy, którzy przejdą na zryczałtowany VAT. Nowa metoda rozliczenia, nad wprowadzeniem której pracuje resort finansów, ma być adresowana do podatników, których obroty nie przekroczą 35 tys. euro.

– Gotowe projekty rozwiązań zostaną przedstawione pod koniec marca. Ponieważ potrzebne będą zmiany w ustawie o VAT, planujemy, że na ryczałt będzie można przejść od 2007 roku – tłumaczy Izabella Laskowska.

Plany ministerstwa krytykują przedsiębiorcy. Przeciwnikiem rozszerzania obowiązku stosowania kas fiskalnych jest Związek Rzemiosła Polskiego. Elżbieta Lutow, główny specjalista ds. podatków w ZRP, zarzuca resortowi finansów brak jednolitej polityki dotyczącej kas. Jak co roku ministerstwo wybiera nowe branże, którym nakazuje instalacje kas, jednocześnie pozostawiając liczną grupę podatników, którzy kas nie muszą stosować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Tymczasowe kasy

REKLAMA

– Nie rozumiemy, dlaczego wprowadza się obowiązek instalacji kas, skoro w styczniu 2007 roku podatnicy będą mogli przejść na zryczałtowany VAT i z nich zrezygnować. Warsztaty samochodowe będą musiały zainstalować kasy na cztery miesiące. To napędzanie sprzedaży producentom kas fiskalnych – uważa Elżbieta Lutow.

Jeszcze krócej będzie używał kasy taksówkarz, który postanowi rozpocząć działalność w grudniu. W styczniu będzie mógł zrezygnować z urządzenia. Pieniędzy za kasę raczej nikt mu nie zwróci. Poza tym nie wiadomo, czy fiskus nie zażąda zwrotu ulgi, na którą można liczyć przy zakupie kasy.

Także Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej nie widzi sensu nakazywania instalacji kas fiskalnych w sytuacji, gdy od 1 stycznia podatnicy, których obroty nie przekroczą 35 tys. euro, będą mogli przejść na zryczałtowany VAT.

– Z oceną wstrzymałbym się do czasu, gdy resort finansów przedstawi ostateczne rozwiązania dotyczące ryczałtu w VAT. Być może wtedy rozporządzenie trzeba będzie zmienić – mówi Piotr Jaworski.

Ewidencja nie dla wszystkich

Według Małgorzaty Gęsikowkiej, dyrektora generalnego Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, obciążanie przedsiębiorców zarejestrowanych i handlujących legalnie nie jest metodą na walkę z szarą strefą.

– Takie posunięcie Ministerstwa Finansów może pchnąć ich w szarą czy nawet czarną strefę. Poza tym nie rozumiem, dlaczego resort stosuje wybiórczą metodę wprowadzania kas fiskalnych. Dlaczego nie interesują go obroty nauczycieli udzielających korepetycji czy lekarze – mówi dyrektor Gęsikowska.

Także Konfederacja Pracodawców Polskich ostrzega, że plany Ministerstwa Finansów mogą sprawić, że obszar szarej strefy rozszerzy się. Wielu osób, które prowadzą sprzedaż sezonową lub o niedużym wymiarze, nie będzie stać na zakup kasy fiskalnej – uważa KPP. Organizacja deklaruje poparcie dla walki z nadużyciami, ale nie kosztem małych, jednorodzinnych firm, płacących regularnie podatki.

Ministerstwo Finansów uspokaja, że koszty zakupu kasy nie będą duże. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości poświęconego funkcjonowaniu systemu podatkowego w małych i średnich przedsiębiorstwach wiceminister Mirosław Barszcz powiedział, że planowane jest wprowadzenie 95-proc. zwrotu kosztów zakupu kasy fiskalnej. Nie wiadomo jednak, jakie rozwiązanie zostanie ostatecznie wprowadzone. Wcześniej była mowa, że maksymalny zwrot kosztów nie powinien przekroczyć 600 zł.

Inne zwolnienia zostają

Większość przepisów projektu rozporządzenia jest analogiczna do dotychczas obowiązujących. Praktycznie nie planuje się zmian do załącznika do rozporządzenia, w którym wymienione są rodzaje działalności zwolnionych z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Nadal więc, bez względu na wysokość obrotu, kas nie będą musiały instalować firmy zajmujące się rekrutacją pracowników i pozyskiwaniem personelu, świadczące usługi detektywistyczne i ochroniarskie czy też zajmujące się działalnością edukacyjną. Także przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż przy użyciu automatów do końca 2006 r. nie muszą obawiać się, że będą zmuszone do zakupu kas rejestrujących. Wyłączenie to nie dotyczy jednak niektórych towarów – w szczególności nie obejmuje ono sprzedaży paliw.

Dla wielu małych firm ważne jest pozostawienie zwolnienia z obowiązku posiadania kas w przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych, jeśli każda transakcja jest dokumentowana fakturą.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał, Konrad Piłat
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

REKLAMA

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA