REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasa na 4 miesiące

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Projekt rozporządzenia rozszerza katalog firm, które muszą zainstalować kasy bez względu na wysokość osiągniętych obrotów.

Od 1 września urządzenia te będą musieli stosować podatnicy zajmujący się sprzedażą detaliczną: części samochodowych, sprzętu radiowego i telewizyjnego, artykułów gospodarstwa domowego, sprzętu fotograficznego, nagranych płyt CD i DVD, kaset magnetofonowych, kaset wideo oraz programów komputerowych. Od 1 września kasy powinny znaleźć się także we wszystkich warsztatach samochodowych.

REKLAMA

Walka z szarą strefą

REKLAMA

Resort finansów tłumaczy, że niewydanie rozporządzenia przed 31 marca oznaczałoby, że wszyscy podatnicy, którzy obecnie korzystają ze zwolnień, musieliby od 1 kwietnia zainstalować kasy fiskalne. Rozszerzenie obowiązku ewidencji tłumaczy walką z szarą strefą i wprowadzaniem do obrotu towarów kradzionych. Uzgodnienia międzyresortowe, do których trafił projekt, mają się zakończyć w tym tygodniu. Założenia resortu finansów budzą duże emocje. Najbardziej zaskoczeni mogą czuć się taksówkarze. Ministerstwo obiecując liberalizację polityki dotyczącej kas fiskalnych obiecywało, że będą jedną z pierwszych branż, która zostanie zwolniona z obowiązku posiadania kas. Okazuje się, że obietnica jest ciągle aktualna, ale dopiero od 2007 roku.

Izabella Laskowska p.o. dyrektora biura komunikacji społecznej w Ministerstwie Finansów tłumaczy, że z kasy fiskalnej będą mogli zrezygnować podatnicy, którzy przejdą na zryczałtowany VAT. Nowa metoda rozliczenia, nad wprowadzeniem której pracuje resort finansów, ma być adresowana do podatników, których obroty nie przekroczą 35 tys. euro.

– Gotowe projekty rozwiązań zostaną przedstawione pod koniec marca. Ponieważ potrzebne będą zmiany w ustawie o VAT, planujemy, że na ryczałt będzie można przejść od 2007 roku – tłumaczy Izabella Laskowska.

Plany ministerstwa krytykują przedsiębiorcy. Przeciwnikiem rozszerzania obowiązku stosowania kas fiskalnych jest Związek Rzemiosła Polskiego. Elżbieta Lutow, główny specjalista ds. podatków w ZRP, zarzuca resortowi finansów brak jednolitej polityki dotyczącej kas. Jak co roku ministerstwo wybiera nowe branże, którym nakazuje instalacje kas, jednocześnie pozostawiając liczną grupę podatników, którzy kas nie muszą stosować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Tymczasowe kasy

REKLAMA

– Nie rozumiemy, dlaczego wprowadza się obowiązek instalacji kas, skoro w styczniu 2007 roku podatnicy będą mogli przejść na zryczałtowany VAT i z nich zrezygnować. Warsztaty samochodowe będą musiały zainstalować kasy na cztery miesiące. To napędzanie sprzedaży producentom kas fiskalnych – uważa Elżbieta Lutow.

Jeszcze krócej będzie używał kasy taksówkarz, który postanowi rozpocząć działalność w grudniu. W styczniu będzie mógł zrezygnować z urządzenia. Pieniędzy za kasę raczej nikt mu nie zwróci. Poza tym nie wiadomo, czy fiskus nie zażąda zwrotu ulgi, na którą można liczyć przy zakupie kasy.

Także Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej nie widzi sensu nakazywania instalacji kas fiskalnych w sytuacji, gdy od 1 stycznia podatnicy, których obroty nie przekroczą 35 tys. euro, będą mogli przejść na zryczałtowany VAT.

– Z oceną wstrzymałbym się do czasu, gdy resort finansów przedstawi ostateczne rozwiązania dotyczące ryczałtu w VAT. Być może wtedy rozporządzenie trzeba będzie zmienić – mówi Piotr Jaworski.

Ewidencja nie dla wszystkich

Według Małgorzaty Gęsikowkiej, dyrektora generalnego Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, obciążanie przedsiębiorców zarejestrowanych i handlujących legalnie nie jest metodą na walkę z szarą strefą.

– Takie posunięcie Ministerstwa Finansów może pchnąć ich w szarą czy nawet czarną strefę. Poza tym nie rozumiem, dlaczego resort stosuje wybiórczą metodę wprowadzania kas fiskalnych. Dlaczego nie interesują go obroty nauczycieli udzielających korepetycji czy lekarze – mówi dyrektor Gęsikowska.

Także Konfederacja Pracodawców Polskich ostrzega, że plany Ministerstwa Finansów mogą sprawić, że obszar szarej strefy rozszerzy się. Wielu osób, które prowadzą sprzedaż sezonową lub o niedużym wymiarze, nie będzie stać na zakup kasy fiskalnej – uważa KPP. Organizacja deklaruje poparcie dla walki z nadużyciami, ale nie kosztem małych, jednorodzinnych firm, płacących regularnie podatki.

Ministerstwo Finansów uspokaja, że koszty zakupu kasy nie będą duże. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości poświęconego funkcjonowaniu systemu podatkowego w małych i średnich przedsiębiorstwach wiceminister Mirosław Barszcz powiedział, że planowane jest wprowadzenie 95-proc. zwrotu kosztów zakupu kasy fiskalnej. Nie wiadomo jednak, jakie rozwiązanie zostanie ostatecznie wprowadzone. Wcześniej była mowa, że maksymalny zwrot kosztów nie powinien przekroczyć 600 zł.

Inne zwolnienia zostają

Większość przepisów projektu rozporządzenia jest analogiczna do dotychczas obowiązujących. Praktycznie nie planuje się zmian do załącznika do rozporządzenia, w którym wymienione są rodzaje działalności zwolnionych z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Nadal więc, bez względu na wysokość obrotu, kas nie będą musiały instalować firmy zajmujące się rekrutacją pracowników i pozyskiwaniem personelu, świadczące usługi detektywistyczne i ochroniarskie czy też zajmujące się działalnością edukacyjną. Także przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż przy użyciu automatów do końca 2006 r. nie muszą obawiać się, że będą zmuszone do zakupu kas rejestrujących. Wyłączenie to nie dotyczy jednak niektórych towarów – w szczególności nie obejmuje ono sprzedaży paliw.

Dla wielu małych firm ważne jest pozostawienie zwolnienia z obowiązku posiadania kas w przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych, jeśli każda transakcja jest dokumentowana fakturą.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał, Konrad Piłat
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA