REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prosperita nadchodzi...

REKLAMA

Analitycy nie mają wątpliwości - gospodarka przyspieszy. W tym roku na ożywieniu najbardziej zyskają firmy z sektora budowlanego. Inwestorzy, którzy postawią na akcje banków oraz spółek z sektora IT, raczej powinni już zacząć liczyć zyski.
Przez kolejne lata polscy przedsiębiorcy będą konsumować pieniądze z funduszy pomocowych, szansa na wzrost inwestycji będzie więc rosła z roku na rok. Cały czas powinien być też kontynuowany proces przenoszenia produkcji do Polski przez firmy zagraniczne. Analitycy nie mają wątpliwości – polska gospodarka będzie się rozwijać coraz szybciej.
Na ożywieniu inwestycji najbardziej zyskają spółki z szeroko pojętego sektora budowlanego. Zwłaszcza te, które powiązane są z inwestycjami infrastrukturalnymi finansowanymi przez Unię Europejską, jak np. PBG, specjalizująca się w inwestycjach w krajowe wydobycie surowców i instalacjach wodno-kanalizacyjnych. Sektory te będą w dalszym ciągu przeżywały gwałtowny rozwój a firma dodatkowo będzie zarabiała dzięki zleceniom od PGNiG, które będzie musiało rozpocząć zakrojone na szeroką skalę inwestycje.
Budowlanka i banki
– Wyniki spółek budowlanych będą coraz lepsze nie tylko w związku z inwestycjami infrastrukturalnymi, ale także zwiększającą się sprzedażą kredytów na cele mieszkaniowe – podkreśla Michał Marczak z Domu Inwestycyjnego BRE Banku.
Na rumie budowlanym zyskają banki, które mimo niskich stóp procentowych notują coraz lepsze wyniki.
Zdaniem Piotra Krawczyńskiego, doradcy finansowego Open Finance, wynika to z zachęcających warunków do finansowania długiem nowych inwestycji i modernizacji oraz wzrostu liczby osób zaciągających kredyty hipoteczne. Dlatego najlepsze wyniki będą notowały banki mające największy udział w tym segmencie rynku: Millennium, ING Bank Śląski, Getin Bank z Dombankiem czy Bank BPH. Boom inwestycyjny pozytywnie wpłynie też na wyniki instytucji z rozbudowaną ofertą dla małych i średnich firm, np. BRE Banku, i oferujących szeroką gamę kredytów preferencyjnych, np. Banku Ochrony Środowiska.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

IT może ruszyć
Oczekiwana jest również poprawa w sektorze IT. Wprawdzie niektóre z firm zanotują słabsze od prognozowanych wyniki za ubiegły rok w związku z opóźnieniem rozstrzygnięć przetargów, ale teraz powinny rozpocząć realizację przesuniętych na ten rok kontraktów. Poza tym, jak podkreśla Michał Marczak, na poprawę wyników firm z sektora IT wpłyną spodziewane kontrakty unijne.
Na razie mniej od pierwotnych założeń wypracuje CSS. Spółka nie doszacowała bowiem kosztów ubiegłorocznych akwizycji. Konsekwencje przebudowy grupy odczuje też Spin, ale Michał Górski, prezes spółki, zapowiedział już, że z optymizmem patrzy na 2006 rok. Przewiduje nawet wzrost przychodów wynikający nie tylko z konsolidacji, ale również z rozwoju organicznego.
Najbardziej rozczarował ostatnio ComputerLand. Nie dawno spółka zapowiadała rekordowe, bo sięgające 800 mln zł, przychody i ponad 20-milionowy zysk netto, ale kilka dni temu obniżyła prognozy ze względu na odstąpienie od umowy jednego z największych klientów – Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z konsorcjum ComputerLandu. Zamiast ponad 20 mln zł wypracuje więc około 10 mln zł. Nie zmienią się jedynie przychody.
Najbardziej stabilnie rozwija się natomiast Comarch. W tym roku zakłada ok. 20-procentową poprawę wyników, w przyszłym również.
Na lepsze perspektywy nie mogą jedynie liczyć firmy chemiczne i te, których działalność zależy od drogich surowców. Swoje prognozy wyników za ubiegły rok obniżyły m.in. Dwory, Puławy, Dębica, Stomil Sanok i Kęty.

Ewa Bednarz, Maciej Bednarek


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA