REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest porozumienie w sprawie VAT

REKLAMA

Polska zgodziła się na przystąpienie do unijnego porozumienia o niższych stawkach VAT na niektóre usługi. Była jedynym krajem blokującym kompromis, do którego przyjęcia potrzebna była jednomyślność całej "25".
Na porozumienie zgodziła się wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska po rozmowach w Wiedniu z kanclerzem Austrii Wolfgangiem Schuesselem, ministrem finansów Karlem-Heinzem Grasserem, oraz unijnym komisarzem ds. podatków Laszlo Kovacsem. Austria, jako kraj przewodniczący w tym półroczu UE, od tygodnia przekonywała Polskę do przystąpienia do porozumienia, zaakceptowanego w minionym tygodniu przez 22 kraje członkowskie. Podczas weekendu na kompromis zgodziły się Czechy i Cypr.

W środę Grasser powiedział, że zgoda Polski na kompromis to "zwycięstwo Europy". Schuessel uznał to za "rozwiązanie problemu". Kovacs w imieniu Komisji Europejskiej wyraził satysfakcję z porozumienia.

"Jestem bardzo zadowolony, że trzy kraje, które początkowo wyrażały zastrzeżenia, przyłączyły się do kompromisowej propozycji - powiedział. - To bardzo zrównoważony kompromis. Chciałbym podkreślić, że to rozwiązanie przyniesie konkretne korzyści wszystkim krajom członkowskim".

Komisarz uznał, że "Polska dała dowód solidarności z pozostałymi 24 krajami członkowskimi". Jego rzeczniczka Maria Asimakopulu powiedziała PAP, że Polska, Austria i Komisja Europejska podpisały w Wiedniu memorandum, które rozwiewa wątpliwości Polski co do zakresu stosowania obniżonych stawek VAT na nowe mieszkania. "Są tam wszystkie wyjaśnienia, których Polska oczekiwała. Dzięki temu możliwe było zawarcie ostatecznego porozumienia" - powiedziała. Wyjaśniła, że memorandum powtarza argumenty przedstawione w poniedziałek przez komisarza Kovacsa w liście do Gilowskiej.

Chodzi o to, że kiedy z końcem 2007 roku upłynie zapisany w traktacie akcesyjnym okres przejściowy, Polska będzie mogła nadal stosować obniżony VAT - czyli 7 proc. - w mieszkalnictwie, dzięki wprowadzeniu szerokiej definicji "budownictwa społecznego".

Niższe stawki na takie budownictwo obowiązują w UE bezterminowo i wszystkie kraje mogą z nich korzystać. By zaspokoić polskie postulaty niższej stawki na mieszkania, w liście komisarz proponował konkretne rozwiązania: uznanie za "społeczne" wszystkich bloków wielorodzinnych, albo wszystkich mieszkań i domów, jeśli koszt budowy nie przekracza 100 tys. euro. Chodzi tylko o to, by pod kryteria "społeczne" nie podpadały luksusowe wille albo domy letnie. Drugi postulat Polski - zobowiązanie do generalnego przeglądu wszystkich obniżonych stawek VAT w UE w połowie przyszłego roku - jest zapisany w kompromisie.

Ten sam dokument przedłuża do 2010 roku prawo do objęcia tzw. usług o dużym nakładzie pracy ręcznej niższą stawką VAT. Choć dotychczas lista dotyczyła dziewięciu krajów, teraz ma być otwarta dla wszystkich - wniosek trzeba złożyć do końca marca. Komisja Europejska przekonuje, że na tej podstawie Polska będzie mogła skorzystać z możliwości przedłużenia do 2010 roku niższych stawek m.in. na usługi remontowe i wykończeniowe. Dodatkowo, otwarta dla wszystkich krajów jest też możliwość stosowania niższych stawek na ogrzewanie komunalne. Wcześniej te same argumenty pozwoliły na przekonanie Czech.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej mówili nieoficjalnie, że "nad Polską trzeba było tak samo popracować, ale dłużej i na wyższym poziomie" - tłumacząc w ten sposób bezpośrednie zaangażowanie w rozmowy kanclerza Schuessela.

Sprawa blokowanego porozumienia była bacznie obserwowana w dziewięciu stolicach starych krajów, które korzystały z ulg na pracochłonne usługi, w tym Francji, Holandii, Belgii i Włoszech. Jako że lista straciła ważność z końcem zeszłego roku, z formalnego punktu widzenia od 1 stycznia obniżony VAT kraje te stosowały nielegalnie.

Czekając na porozumienie z Polską komisarz Kovacs przymykał na to oko, ale ostrzegał, że w końcu nakaże podwyższenie stawek do podstawowego poziomu, który zgodnie z unijnym prawem wynosi 15 proc., a jeśli dziewiątka tego nie zrobi - rozpocznie procedury karne, które mogą zaprowadzić nawet do trybunału w Luksemburgu. W zeszłym tygodniu na konferencji prasowej w Brukseli wprost powiedział, że odpowiedzialność za to spadnie na Polskę.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA