REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest porozumienie w sprawie VAT

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Polska zgodziła się na przystąpienie do unijnego porozumienia o niższych stawkach VAT na niektóre usługi. Była jedynym krajem blokującym kompromis, do którego przyjęcia potrzebna była jednomyślność całej "25".
Na porozumienie zgodziła się wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska po rozmowach w Wiedniu z kanclerzem Austrii Wolfgangiem Schuesselem, ministrem finansów Karlem-Heinzem Grasserem, oraz unijnym komisarzem ds. podatków Laszlo Kovacsem. Austria, jako kraj przewodniczący w tym półroczu UE, od tygodnia przekonywała Polskę do przystąpienia do porozumienia, zaakceptowanego w minionym tygodniu przez 22 kraje członkowskie. Podczas weekendu na kompromis zgodziły się Czechy i Cypr.

W środę Grasser powiedział, że zgoda Polski na kompromis to "zwycięstwo Europy". Schuessel uznał to za "rozwiązanie problemu". Kovacs w imieniu Komisji Europejskiej wyraził satysfakcję z porozumienia.

"Jestem bardzo zadowolony, że trzy kraje, które początkowo wyrażały zastrzeżenia, przyłączyły się do kompromisowej propozycji - powiedział. - To bardzo zrównoważony kompromis. Chciałbym podkreślić, że to rozwiązanie przyniesie konkretne korzyści wszystkim krajom członkowskim".

Komisarz uznał, że "Polska dała dowód solidarności z pozostałymi 24 krajami członkowskimi". Jego rzeczniczka Maria Asimakopulu powiedziała PAP, że Polska, Austria i Komisja Europejska podpisały w Wiedniu memorandum, które rozwiewa wątpliwości Polski co do zakresu stosowania obniżonych stawek VAT na nowe mieszkania. "Są tam wszystkie wyjaśnienia, których Polska oczekiwała. Dzięki temu możliwe było zawarcie ostatecznego porozumienia" - powiedziała. Wyjaśniła, że memorandum powtarza argumenty przedstawione w poniedziałek przez komisarza Kovacsa w liście do Gilowskiej.

Chodzi o to, że kiedy z końcem 2007 roku upłynie zapisany w traktacie akcesyjnym okres przejściowy, Polska będzie mogła nadal stosować obniżony VAT - czyli 7 proc. - w mieszkalnictwie, dzięki wprowadzeniu szerokiej definicji "budownictwa społecznego".

Niższe stawki na takie budownictwo obowiązują w UE bezterminowo i wszystkie kraje mogą z nich korzystać. By zaspokoić polskie postulaty niższej stawki na mieszkania, w liście komisarz proponował konkretne rozwiązania: uznanie za "społeczne" wszystkich bloków wielorodzinnych, albo wszystkich mieszkań i domów, jeśli koszt budowy nie przekracza 100 tys. euro. Chodzi tylko o to, by pod kryteria "społeczne" nie podpadały luksusowe wille albo domy letnie. Drugi postulat Polski - zobowiązanie do generalnego przeglądu wszystkich obniżonych stawek VAT w UE w połowie przyszłego roku - jest zapisany w kompromisie.

Ten sam dokument przedłuża do 2010 roku prawo do objęcia tzw. usług o dużym nakładzie pracy ręcznej niższą stawką VAT. Choć dotychczas lista dotyczyła dziewięciu krajów, teraz ma być otwarta dla wszystkich - wniosek trzeba złożyć do końca marca. Komisja Europejska przekonuje, że na tej podstawie Polska będzie mogła skorzystać z możliwości przedłużenia do 2010 roku niższych stawek m.in. na usługi remontowe i wykończeniowe. Dodatkowo, otwarta dla wszystkich krajów jest też możliwość stosowania niższych stawek na ogrzewanie komunalne. Wcześniej te same argumenty pozwoliły na przekonanie Czech.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej mówili nieoficjalnie, że "nad Polską trzeba było tak samo popracować, ale dłużej i na wyższym poziomie" - tłumacząc w ten sposób bezpośrednie zaangażowanie w rozmowy kanclerza Schuessela.

Sprawa blokowanego porozumienia była bacznie obserwowana w dziewięciu stolicach starych krajów, które korzystały z ulg na pracochłonne usługi, w tym Francji, Holandii, Belgii i Włoszech. Jako że lista straciła ważność z końcem zeszłego roku, z formalnego punktu widzenia od 1 stycznia obniżony VAT kraje te stosowały nielegalnie.

Czekając na porozumienie z Polską komisarz Kovacs przymykał na to oko, ale ostrzegał, że w końcu nakaże podwyższenie stawek do podstawowego poziomu, który zgodnie z unijnym prawem wynosi 15 proc., a jeśli dziewiątka tego nie zrobi - rozpocznie procedury karne, które mogą zaprowadzić nawet do trybunału w Luksemburgu. W zeszłym tygodniu na konferencji prasowej w Brukseli wprost powiedział, że odpowiedzialność za to spadnie na Polskę.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA