REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rady będą współrządzić firmą

REKLAMA

Rady pracowników zaczną niebawem funkcjonować w prywatnych polskich firmach. Związki zawodowe i pracodawcy wypracowali już kompromisowy projekt ustawy w tej sprawie.
Członków rady – byłoby ich maksymalnie siedmiu – powoływać mają przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych działających u pracodawców. Jeśli takie związki nie działają w firmie, wówczas przedstawicieli wspomnianego gremium wyłaniać będą pracownicy. To jedno z rozwiązań, jakie zapisano w kompromisowym projekcie ustawy o informacji i prowadzeniu konsultacji z pracownikami, którego autorem są pracodawcy i związkowcy. Inne przewiduje, że jeśli rada została powołana u pracodawcy, u którego nie działała organizacja związkowa, to w chwili powstania związku zostaje ona rozwiązana, a następnie powołana przez przedstawicieli związkowych.

Okresy przejściowe

Projekt ustawy ponadto przewiduje jednak wprowadzenie okresów przejściowych na wprowadzenie rad w polskich firmach. W firmach zatrudniających więcej niż 100 pracowników miałyby one funkcjonować od 23 marca 2007 roku, a u pracodawców zatrudniających od 50 do 100 osób mogłyby powstać rok później. W okresie przejściowym w firmach tych zarówno przedstawiciele związków zawodowych (jeśli działają u danego pracodawcy), jak i pracowników, mieliby możliwość zawarcia z pracodawcą porozumienia, w którym ustalono by zasady funkcjonowania w firmie systemów informacyjno-konsultacyjnych.
Z kompromisowego projektu zadowolony jest Związek Rzemiosła Polskiego. Proponowane regulacje zakładają, że do liczby zatrudnionych osób, od której zależy wielkość rady pracowników, nie będą wliczani pracownicy młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego. Jerzy Bartnik, prezes ZRP, jest zdania, że gdyby w życie wszedł proponowany przez rząd przepis, zgodnie z którym takie osoby również byłyby brane pod uwagę przy ustalaniu liczby zatrudnionych w zakładzie pracy, to wówczas osoby te, bez doświadczeń zawodowych i odpowiedniej wiedzy o firmie i zarządzaniu nią, stawiane byłyby na równi z innymi pracownikami.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nie wszyscy zadowoleni

Do kompromisu nie przyłączył się Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, który nie podpisał porozumienia (sygnowali je: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, OPZZ, Solidarność oraz Forum Związków Zawodowych).
Według niego bowiem, projekt ustawy opracowany przez pozostałych partnerów społecznych nie realizuje podstawowych celów przewidzianych w unijnej dyrektywie, która nakłada na nas obowiązek wprowadzenia systemów informacyjno-konsultacyjnych. Zgodnie z unijną regulacją – jak stwierdził – należy usankcjonować istniejące w zakładach pracy formy informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami. Tymczasem w projekcie brak takiego rozwiązania.
– Proponuje się w nim, by związki zawodowe posiadały monopol na wskazywanie członków rady pracowniczej. Nie podważam znaczenia i zasadności funkcjonowania związków, ale według dyrektywy, beneficjentami jej regulacji są pracownicy, a nie związki zawodowe. W związku z tym prawo do wskazywania i wyboru kandydatów rady powinno przysługiwać tylko pracownikom – podkreślił Andrzej Malinowski.

Zagrożeni karą

Polska do 23 marca 2005 r. powinna wprowadzić systemy informacyjno-konsultacyjne i tym samym wdrożyć dyrektywę 2002/14WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002 r. ustanawiającą ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej. Tymczasem Sejm poprzedniej kadencji nie zdążył zakończyć prac legislacyjnych nad projektem ustawy. Przez to opóźnienie Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce procedurę sprawdzającą stan wdrożenia dyrektywy. Jednak, w związku z wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi, przesunęła nam ostateczny termin na wdrożenie unijnych regulacji do połowy marca 2006 r. Procedury jednak nie przerwała. Oznacza to, że jeśli i tym razem Polska nie dopełni na czas wszystkich formalności, wówczas KE skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Ten z kolei może nałożyć na nas wysokie kary za opóźnienia.

Izabela Rakowska-Boroń
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA