REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe pomysły na walkę z delokalizacją i karanie firm

REKLAMA

W Unii rośnie presja, by walczyć z delokalizacją: niemiecki minister gospodarki chce, by firmy uciekające za granicę, nie mogły otrzymywać wsparcia z funduszy unijnych. Eurodeputowani przyjęli we wtorek wieczorem raport, w którym wzywają, by przenoszone przedsiębiorstwa zwracały otrzymane wcześniej unijne dotacje.
Niemiecki minister gospodarki Michael Glos liście w liście do austriackiego ministra gospodarki Martina Bartensteina zaapelował o ustanowienie nowych  zasad udzielania wsparcia przedsiębiorstwom. Chce, by unijnych dotacji pozbawione były firmy, które przenoszą produkcję do innego kraju UE.  O liście poinformował w środę dziennik "Berliner Zeitung". Austria sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w UE.

Gazeta zauważa, że na unijne fundusze, na które składa się m.in. niemiecki podatnik, mogą liczyć niemieckie przedsiębiorstwa po przeniesieniu się np. do Polski. Zdaniem Glosa należy odmówić przyznania wsparcia w przypadkach, gdy przeniesienie zakładu za granicę powoduje znaczną utratę miejsc pracy w dawnym miejscu. Propozycja Glosa dotyczy inwestycji o wartości powyżej 25 mln euro.

"Nie ma bezpośredniego związku między  funduszami unijnymi a decyzją indywidualnego przedsiębiorstwa o przeniesieniu się do innego kraju" - powiedział główny rzecznik Komisji Europejskiej Johannes Laitenberger, poproszony o komentarz KE do niemieckich propozycji. "Na decyzję o delokalizacji ma wpływ wiele czynników" - dodał, sugerując, że niższe koszty pracy mogą być bardziej przyciągające niż perspektywa otrzymania funduszy.

Komisja Europejska będzie jednak musiała zająć niebawem zdecydowane stanowisko w sprawie delokalizacji firm, które otrzymują unijne fundusze.

We wtorek wieczorem eurodeputowani z komisji ds. rozwoju regionalnego PE przyjęli raport autorstwa belgijskiego socjalisty Alana Hutchinsona, w którym wezwali do karania przenoszących się firm. Eurodeputowani zaapelowali do KE, by nakazywała zwrot dotacji od firm, które decydują się na delokalizację do innego kraju UE lub poza nią (np. do Chin czy Indii) w ciągu siedmiu lat od otrzymania funduszy.

"Budżet europejski nie może być używany do finansowania delokalizacji przedsiębiorstw. Delokalizacja na dużą skalę może spowodować destabilizację całego regionu" - powiedział Hutchinson.

Debatę i głosowanie prowadził polski eurodeputowany Jan Olbrycht, wiceprzewodniczący komisji ds. rozwoju regionalnego. "Nie jest prawdą, że delokalizacja jest zjawiskiem jednoznacznie negatywnym - powiedział. - Nikt nie dostaje funduszy w sposób mechaniczny. Trzeba wykazać m.in., że stworzy się nowe miejsca pracy".

Raport będzie głosowany w PE na sesji w marcu. Jego inicjatorami, zdaniem Olbrychta, byli przede wszystkim socjaliści i Zieloni ze starych państw UE.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA