REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatyzacja poczeka

REKLAMA

Nowe wybory oznaczają zamrożenie części programów gospodarczych, rozpoczętych lub realizowanych przez obecny rząd. Zniechęcą inwestorów zagranicznych i doprowadzą do nagłych wahań na rynkach finansowych.

Polityczna destabilizacja na razie nie oznacza pogorszenia stanu gospodarki. Prognozowany przez analityków na ten rok 4,5-procentowy wzrost PKB, podobnie jak 1,5-procentowa średnioroczna inflacja, są wciąż niezagrożone. Jednak przedterminowe wybory, pochłaniając z budżetu 284 mln zł, spowodują kolejne straty – bo wielokrotnie większe straty przyniesie odłożenie decyzji w najważniejszych kwestiach gospodarczych.

REKLAMA

Do zamrażarki ponownie trafi projekt ustawy nowelizującej działalność Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), odpowiadającej za promocję polskiej gospodarki i kontakty z zagranicznymi inwestorami. 8 mld dol. inwestycji zagranicznych, jakie napłynęły do kraju w ubiegłym roku, będzie nieosiągalne bez planowanych zmian. W ubiegłym tygodniu wymieniono radę nadzorczą agencji i odwołano dwóch członków zarządu.

REKLAMA

– Przez jakiś czas agencja będzie działać siłą inercji. Wiele projektów zostało rozpoczętych wcześniej. Ale trudno przewidzieć, co będzie dalej – twierdzi Marcin Kaszuba, zdymisjonowany wiceprezes PAIiIZ.

Pod znakiem zapytania może stanąć nowy program budowy autostrad. Tylko w tym roku rząd chce na niego wydać 1,7 mld zł, a w najbliższych 4 latach – 4 mld zł. Ewentualna zmiana w resorcie może wywrócić te plany do góry nogami (np. z powodu zmiany modelu finansowania inwestycji) i obniżyć wykorzystanie zaplanowanych funduszy (w ub. roku wydano zaledwie 63 proc. środków zgromadzonych w Krajowym Funduszu Drogowym). Najwięcej problemów przysporzą jednak opóźnienia legislacyjne.

– Wstrzymanie prac nad ustawą o zamówieniach publicznych sprawi, że na realizację sporej części projektów praktycznie nie będzie szans – mówi przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Co utknie w Sejmie

Powołany jesienią parlament zakończył prace nad 13 ustawami. W Sejmie znajduje się 35 rządowych projektów ustaw, w tym 7 związanych z koniecznością dostosowania naszych przepisów do ustawodawstwa unijnego.

Przerwana kadencja najbardziej odbije się na nowelizacji prawa zamówień publicznych. Zmiana przepisów wynika z konieczności wdrożenia dyrektyw unijnych w zakresie zamówień – Polska ma na to czas zaledwie do 31 stycznia tego roku.

Przerwanie prac pod znakiem zapytania stawia także realność zapowiedzi o poprawie wykorzystania środków unijnych – szybsze zaczynanie inwestycji miała ułatwić m.in. liberalizacja przepisów odnosząca się do progów, przy których istnieje obowiązek ogłaszania przetargów.

Rozpisanie nowych wyborów uniemożliwi też rządowi wywiązanie się ze zobowiązań wyborczych dotyczących walki z korupcją – tj. utworzenia centralnego urzędu antykorupcyjnego, a także nowelizacji przepisów antykorupcyjnych. W pierwszym przypadku projekt ustawy przygotował rząd, w drugim – Prawo i Sprawiedliwość – jednak oba nawet nie trafiły do laski marszałkowskiej. MAG

REKLAMA

Nowe wybory uderzą w prywatyzację. Prawdopodobne jest rozszerzenie listy przedsiębiorstw, które nie zostaną sprzedane. Dziś sprowadza się ona głównie do przedsiębiorstw tzw. sieciowych (przesył energii, linie kolejowe itd.), ale może byś rozszerzona o energetykę i paliwa, jeśli w nowym rządzie wzmocni się nastawienie etatystyczne. Najprawdopodobniej wstrzymana zostanie restrukturyzacja i prywatyzacja grupy BOT oraz dystrybutorów energii. Przedłuży się rozwiązanie problemu KDT-ów (kontraktów długoterminowych). O kolejne kilka miesięcy przełożone zostaną decyzje w sprawie przyszłości spółek górniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W obliczu wyborów rząd nie będzie rządził, tylko administrował. A to oznacza, że z całego roku wykorzysta się dla prywatyzacji, zresztą okrojonej, zaledwie 8-9 miesięcy – uważa Piotr Tamowicz, doradca ekonomiczny.

Rząd może także powstrzymywać się z decyzjami, których skutki mają międzynarodowy zasięg, a wymagają pilnego rozwiązania – chodzi o konflikt z Eureko oraz sprawę fuzji banków Pekao i BPH.

Wywołana ponownymi wyborami hibernacja procesów gospodarczych może się okazać nie tak szkodliwa jak to, co nastąpi po powołaniu nowego gabinetu. Jeśli polityczny układ rządzący rozszerzy się, najprawdopodobniej dojdzie do zmian w programach gospodarczych. Największe zawirowania nastąpią jednak w spółkach Skarbu Państwa: do ich rad nadzorczych i zarządów trafi duża grupa osób odsuniętych od rządu lub z nim związana. Sparaliżowane mogą być także ministerstwa i centralne urzędy, bo ewentualne zmiany w ich ścisłym kierownictwie (sekretarze i podsekretarze stanu) pociągną roszady kadrowe na szczeblach merytorycznych (dyrektorzy departamentów, ich zastępcy itd).


Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA