| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Znowu dopłacimy

Znowu dopłacimy

Związkowcy chcą bezterminowo przedłużyć prawo do wcześniejszych emerytur. Wielomiliardowe wydatki na ten cel mogą spowodować krach systemu emerytalnego.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przygotowało projekt ustawy wprowadzający tzw. opcję zerową. Umożliwi ona przechodzenie na wcześniejsze emerytury na obecnych zasadach jeszcze przez 30 lat osobom, które rozpoczęły pracę w szkodliwych warunkach przed reformą, czyli przed 1 stycznia 1999 r. Projekt ten ma szanse na poparcie społeczne i może być przychylnie przyjęty przez Solidarność, która już wcześniej zgłaszała propozycję opcji zerowej.

Przygotowanie tego projektu spowodowało, że ostatnio pojawiała się nowa – idąca jeszcze dalej – koncepcja emerytur pomostowych forsowana przez różne grupy związkowców. Zgodnie z nią świadczenia te mają być przyznawane bez żadnych ograniczeń czasowych wszystkim osobom rozpoczynającym obecnie pracę w szkodliwych warunkach. Powodem zmian jest m.in. niechęć niektórych grup zawodowych do przekwalifikowania się po zakończeniu pracy w szkodliwych warunkach.

Przeciwnicy przyznania uprawnień do wcześniejszych emerytur i pomostów twierdzą, że może to spowodować trudne do oszacowania wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. OPZZ szacuje, że maksymalny roczny koszt wydatków związanych z wejściem w życie tzw. opcji zerowej nie przekroczy 1,5 mld zł w 2030 roku Wyliczenia te budzą wątpliwości ekspertów. Ustawa wprowadzająca emerytury górnicze (dla około 200 tys. osób) do końca 2020 roku będzie kosztować budżet państwa 93,6 mld zł. Eksperci szacują, że skoro z tzw. opcji zerowej może skorzystać niemal 700 tys. osób, to skutki finansowe mogą być trzy razy wyższe.


Bożena Wiktorowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »