REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec spółek małżeńskich

REKLAMA

Tylko kilka dni pozostało spółkom małżeńskim na zmianę formy prowadzenia działalności. Jeśli nie zrobią tego do końca roku, oboje małżonkowie zostaną wykreśleni z gminnej ewidencji działalności i nie będą mogli legalnie prowadzić firmy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Małżonkowie, którzy wspólnie prowadzą firmę i są zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem, do końca roku muszą przekształcić ją w inną formę prowadzenia działalności gospodarczej. W ten sposób zakończy się w obrocie gospodarczym 15-letni okres działalności firm określanych potocznie jako spółki małżeńskie.

Uniknąć wykreślenia

Jeśli małżonkowie chcą nadal prowadzić działalność gospodarczą, muszą do 31 grudnia 2005 r. złożyć w gminie wniosek o dokonanie zmian ich dotyczących w ewidencji działalności gospodarczej. Wskazują w nim, który z małżonków nadal będzie prowadził firmę zachowując dotychczasowy numer REGON i NIP. Wniosek powinni złożyć w gminie właściwej dla ich miejsca zamieszkania lub dla miejsca, w którym przebywają z zamiarem stałego pobytu. Wystarczy nawet jeden egzemplarz wniosku, wypełniony pismem ręcznym, z tym że oboje muszą go podpisać. Wniosek jest wolny od opłat.
Wskazany we wniosku małżonek będzie dalej prowadził dawną firmę, ale już jako jednoosobowy przedsiębiorca. Natomiast drugi małżonek zostanie automatycznie wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej. Ma on dwie możliwości. Może uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej pod innym numerem jako odrębny przedsiębiorca. Musi jednak wówczas uzyskać nowy numer REGON oraz NIP. Powinien też dopełnić formalności z ZUS. Może też zostać w firmie jako osoba współpracująca albo przejść na rentę, emeryturę lub zatrudnić się w innej firmie.

Urzędy informowały

Spółek małżeńskich w obrocie gospodarczym pozostało jednak niewiele. Większość z nich wymaganych formalności dopełniła już w pierwszej połowie tego roku. Tym bardziej, że organy ewidencji działalności gospodarczej w pierwszym kwartale tego roku rozsyłały do małżonków prowadzących działalność w formie takiej spółki wezwania do dopełnienia formalności. Wprawdzie nie wyznaczały im żadnego innego terminu niż przewidziany w ustawie – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności gospodarczej, to jednak wszystkich usiłowano przynajmniej poinformować.
W Częstochowie formalności pod koniec grudnia nie dopełniło jeszcze około 6 firm – poinformowała nas Alicja Marynowska, pracownik wydziału ewidencji działalności gospodarczej w tym mieście. Z kolei w Rzeszowie takich firm zostało jeszcze 5. Zdaniem Grażyny Kalandyk – naczelnik wydziału prowadzącego ewidencję działalności gospodarczej, dwie z nich prawdopodobnie już od dawna nie istnieją, ponieważ wezwania przesyłane na wskazane w ewidencji adresy wracają z adnotacją, że tam już mieści się inna firma.
– W Gorzowie Wielkopolskim takich spółek małżeńskich, które nie dopełniły formalności, jest tylko 10 – wyjaśnia Danuta Borończyk z urzędu miasta. Pracownicy ewidencji działalności gospodarczej twierdzą, że wśród zarejestrowanych firm małżeńskich, które do tej pory nie złożyły wniosków o przerejestrowanie się, większość już nie istnieje. Firmy albo zbankrutowały, albo zostały zlikwidowane, a przedsiębiorcy nie wyrejestrowali się z ewidencji. Zdarzają się też przypadki, że właściciel firmy umrze, a jego żona likwiduje firmę i nawet nie zawiadamia o tym gminy.

Skąd się wzięły spółki małżeńskie

Możliwość wspólnego wpisu małżonkom prowadzącym wspólną działalność gospodarczą stworzyły przepisy ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. nr 41, poz. 324 z późn. zm.). Przedsiębiorcą – w jej rozumieniu – mogły być nie tylko osoby fizyczne i prawne, lecz również jednostki organizacyjne, które nie miały osobowości prawnej, pod warunkiem że prowadziły działalność gospodarczą. Spółki małżeńskie uznano wówczas za jednostki organizacyjne i mogły funkcjonować w obrocie gospodarczym. Przepisy ustawy z 2 lipca 2004 r. – o swobodzie działalności gospodarczej wprowadziły definicję przedsiębiorcy zupełnie inną od przyjętej do tej pory. Przedsiębiorcą może być tylko osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna – niebędąca osobą prawną, lecz mająca zdolność prawną – które wykonują we własnym imieniu działalność gospodarczą. Dlatego przedsiębiorcami mogą być pojedyncze osoby fizyczne lub wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej, natomiast nie mogą nimi być wspólnie małżonkowie albo spółka małżeńska. Nie mogą być oni traktowani na takich samych zasadach jak wspólnicy spółki cywilnej, ponieważ nie zawarli między sobą żadnej odrębnej umowy.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA