Koniec spółek małżeńskich
REKLAMA
Uniknąć wykreślenia
Jeśli małżonkowie chcą nadal prowadzić działalność gospodarczą, muszą do 31 grudnia 2005 r. złożyć w gminie wniosek o dokonanie zmian ich dotyczących w ewidencji działalności gospodarczej. Wskazują w nim, który z małżonków nadal będzie prowadził firmę zachowując dotychczasowy numer REGON i NIP. Wniosek powinni złożyć w gminie właściwej dla ich miejsca zamieszkania lub dla miejsca, w którym przebywają z zamiarem stałego pobytu. Wystarczy nawet jeden egzemplarz wniosku, wypełniony pismem ręcznym, z tym że oboje muszą go podpisać. Wniosek jest wolny od opłat.
Urzędy informowały
Spółek małżeńskich w obrocie gospodarczym pozostało jednak niewiele. Większość z nich wymaganych formalności dopełniła już w pierwszej połowie tego roku. Tym bardziej, że organy ewidencji działalności gospodarczej w pierwszym kwartale tego roku rozsyłały do małżonków prowadzących działalność w formie takiej spółki wezwania do dopełnienia formalności. Wprawdzie nie wyznaczały im żadnego innego terminu niż przewidziany w ustawie – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności gospodarczej, to jednak wszystkich usiłowano przynajmniej poinformować.
Skąd się wzięły spółki małżeńskie
Możliwość wspólnego wpisu małżonkom prowadzącym wspólną działalność gospodarczą stworzyły przepisy ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. nr 41, poz. 324 z późn. zm.). Przedsiębiorcą – w jej rozumieniu – mogły być nie tylko osoby fizyczne i prawne, lecz również jednostki organizacyjne, które nie miały osobowości prawnej, pod warunkiem że prowadziły działalność gospodarczą. Spółki małżeńskie uznano wówczas za jednostki organizacyjne i mogły funkcjonować w obrocie gospodarczym. Przepisy ustawy z 2 lipca 2004 r. – o swobodzie działalności gospodarczej wprowadziły definicję przedsiębiorcy zupełnie inną od przyjętej do tej pory. Przedsiębiorcą może być tylko osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna – niebędąca osobą prawną, lecz mająca zdolność prawną – które wykonują we własnym imieniu działalność gospodarczą. Dlatego przedsiębiorcami mogą być pojedyncze osoby fizyczne lub wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej, natomiast nie mogą nimi być wspólnie małżonkowie albo spółka małżeńska. Nie mogą być oni traktowani na takich samych zasadach jak wspólnicy spółki cywilnej, ponieważ nie zawarli między sobą żadnej odrębnej umowy.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
REKLAMA
REKLAMA