| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec spółek małżeńskich

Koniec spółek małżeńskich

Tylko kilka dni pozostało spółkom małżeńskim na zmianę formy prowadzenia działalności. Jeśli nie zrobią tego do końca roku, oboje małżonkowie zostaną wykreśleni z gminnej ewidencji działalności i nie będą mogli legalnie prowadzić firmy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Małżonkowie, którzy wspólnie prowadzą firmę i są zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem, do końca roku muszą przekształcić ją w inną formę prowadzenia działalności gospodarczej. W ten sposób zakończy się w obrocie gospodarczym 15-letni okres działalności firm określanych potocznie jako spółki małżeńskie.

Uniknąć wykreślenia

Jeśli małżonkowie chcą nadal prowadzić działalność gospodarczą, muszą do 31 grudnia 2005 r. złożyć w gminie wniosek o dokonanie zmian ich dotyczących w ewidencji działalności gospodarczej. Wskazują w nim, który z małżonków nadal będzie prowadził firmę zachowując dotychczasowy numer REGON i NIP. Wniosek powinni złożyć w gminie właściwej dla ich miejsca zamieszkania lub dla miejsca, w którym przebywają z zamiarem stałego pobytu. Wystarczy nawet jeden egzemplarz wniosku, wypełniony pismem ręcznym, z tym że oboje muszą go podpisać. Wniosek jest wolny od opłat.
Wskazany we wniosku małżonek będzie dalej prowadził dawną firmę, ale już jako jednoosobowy przedsiębiorca. Natomiast drugi małżonek zostanie automatycznie wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej. Ma on dwie możliwości. Może uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej pod innym numerem jako odrębny przedsiębiorca. Musi jednak wówczas uzyskać nowy numer REGON oraz NIP. Powinien też dopełnić formalności z ZUS. Może też zostać w firmie jako osoba współpracująca albo przejść na rentę, emeryturę lub zatrudnić się w innej firmie.

Urzędy informowały

Spółek małżeńskich w obrocie gospodarczym pozostało jednak niewiele. Większość z nich wymaganych formalności dopełniła już w pierwszej połowie tego roku. Tym bardziej, że organy ewidencji działalności gospodarczej w pierwszym kwartale tego roku rozsyłały do małżonków prowadzących działalność w formie takiej spółki wezwania do dopełnienia formalności. Wprawdzie nie wyznaczały im żadnego innego terminu niż przewidziany w ustawie – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności gospodarczej, to jednak wszystkich usiłowano przynajmniej poinformować.
W Częstochowie formalności pod koniec grudnia nie dopełniło jeszcze około 6 firm – poinformowała nas Alicja Marynowska, pracownik wydziału ewidencji działalności gospodarczej w tym mieście. Z kolei w Rzeszowie takich firm zostało jeszcze 5. Zdaniem Grażyny Kalandyk – naczelnik wydziału prowadzącego ewidencję działalności gospodarczej, dwie z nich prawdopodobnie już od dawna nie istnieją, ponieważ wezwania przesyłane na wskazane w ewidencji adresy wracają z adnotacją, że tam już mieści się inna firma.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK