REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS nie odpuszcza składki

REKLAMA

Polacy oddelegowani do pracy w Niemczech nie muszą płacić tam składki ubezpieczenia społecznego - uspokaja ZUS. Choć zastrzega, że nasze firmy muszą spełnić pewne warunki.
Przez ostatnie dwa dni pracownicy centrali ZUS musieli się gęsto tłumaczyć rozwścieczonym i zdezorientowanym przedsiębiorcom, którzy w poniedziałkowej "Gazecie" przeczytali, że "ponad 30 tys. Polaków pracujących w polskich firmach w Niemczech może objąć obowiązek płacenia składki ubezpieczenia społecznego w tym kraju". Taką informację podała w czwartek PAP, powołując się na wiceprezesa ZUS Ireneusza Fąfarę.
Nasi przedsiębiorcy zdenerwowali się, bo oznaczałoby to dla nich wzrost kosztów i w konsekwencji osłabienie pozycji konkurencyjnej na niemieckim rynku.
Wczoraj ZUS przysłał do "Gazety" wyjaśnienie, że sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak wynikało to z depeszy PAP.
Polskie firmy mogą delegować pracowników i ubezpieczać ich w ZUS, pod warunkiem że prowadzą "godną odnotowania" działalność w swoim kraju, czyli - jak wyjaśniono nam w ZUS - uzyskują w Polsce mniej więcej 25 proc. przychodów. Chodzi o wyeliminowanie firm zajmujących się wyłącznie najmem siły roboczej za granicę.
Powodów do obaw nie powinny mieć firmy, które spełniają powyższy warunek, chcą oddelegować pracowników na niespełna rok, a ponadto nie wysyłają ich w miejsce innych, którym upłynął okres oddelegowania. Za tych pracowników firmy odprowadzają składkę w ZUS. Mogą to robić nawet przez kolejne 12 miesięcy, jeśli z nieprzewidzianych przyczyn praca za granicą przedłuża się.
Schody zaczynają się, gdy firma chce po raz drugi przedłużyć pobyt pracowników albo gdy od razu chce ich oddelegować na ponad dwa lata. Wtedy na stosowanie polskich przepisów ubezpieczeniowych musi się zgodzić w tzw. trybie wyjątkowym niemiecki ubezpieczyciel - DVKA.
Szef Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorstw Usługowych w Niemczech (VdPD) Julian Korman twierdzi, że do tej pory była to zwykła formalność. Ale czy tak będzie po 1 stycznia 2006 r.? ZUS poinformował nas o nowych warunkach, które próbuje narzucić polskim firmom DVKA. Nie wyrazi w przyszłym roku zgody w trybie wyjątkowym, jeśli pracownik przed oddelegowaniem przez firmę do Niemiec był w niej zatrudniony krócej niż dwa miesiące. Z kolei sama firma nie wykonuje w Polsce działalności "w przeważającej mierze", co według strony niemieckiej oznacza osiąganie w Polsce co najmniej 50 proc. obrotów.
Według ZUS nasi przedsiębiorcy, którzy nie spełnią tych warunków, prawdopodobnie będą musieli odprowadzać składki niemieckiemu ubezpieczycielowi.
Korman radzi, by firmy dostosowały się do nowych warunków po wejściu Polski do UE i delegowały ludzi do pracy na rok (z możliwością przedłużenia o 12 miesięcy), a nie z góry zakładały, że ich pobyt potrwa dłużej. Z drugiej strony zdaniem Kormana Polska nie powinna zgadzać się na narzucanie jej warunków, które nie wynikają wprost z przepisów UE.
Dodajmy, że Fąfara zapowiedział w czasie czwartkowej konferencji, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje prośbę o stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Marek Wielgo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA