REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS nie odpuszcza składki

REKLAMA

Polacy oddelegowani do pracy w Niemczech nie muszą płacić tam składki ubezpieczenia społecznego - uspokaja ZUS. Choć zastrzega, że nasze firmy muszą spełnić pewne warunki.
Przez ostatnie dwa dni pracownicy centrali ZUS musieli się gęsto tłumaczyć rozwścieczonym i zdezorientowanym przedsiębiorcom, którzy w poniedziałkowej "Gazecie" przeczytali, że "ponad 30 tys. Polaków pracujących w polskich firmach w Niemczech może objąć obowiązek płacenia składki ubezpieczenia społecznego w tym kraju". Taką informację podała w czwartek PAP, powołując się na wiceprezesa ZUS Ireneusza Fąfarę.
Nasi przedsiębiorcy zdenerwowali się, bo oznaczałoby to dla nich wzrost kosztów i w konsekwencji osłabienie pozycji konkurencyjnej na niemieckim rynku.
Wczoraj ZUS przysłał do "Gazety" wyjaśnienie, że sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak wynikało to z depeszy PAP.
Polskie firmy mogą delegować pracowników i ubezpieczać ich w ZUS, pod warunkiem że prowadzą "godną odnotowania" działalność w swoim kraju, czyli - jak wyjaśniono nam w ZUS - uzyskują w Polsce mniej więcej 25 proc. przychodów. Chodzi o wyeliminowanie firm zajmujących się wyłącznie najmem siły roboczej za granicę.
Powodów do obaw nie powinny mieć firmy, które spełniają powyższy warunek, chcą oddelegować pracowników na niespełna rok, a ponadto nie wysyłają ich w miejsce innych, którym upłynął okres oddelegowania. Za tych pracowników firmy odprowadzają składkę w ZUS. Mogą to robić nawet przez kolejne 12 miesięcy, jeśli z nieprzewidzianych przyczyn praca za granicą przedłuża się.
Schody zaczynają się, gdy firma chce po raz drugi przedłużyć pobyt pracowników albo gdy od razu chce ich oddelegować na ponad dwa lata. Wtedy na stosowanie polskich przepisów ubezpieczeniowych musi się zgodzić w tzw. trybie wyjątkowym niemiecki ubezpieczyciel - DVKA.
Szef Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorstw Usługowych w Niemczech (VdPD) Julian Korman twierdzi, że do tej pory była to zwykła formalność. Ale czy tak będzie po 1 stycznia 2006 r.? ZUS poinformował nas o nowych warunkach, które próbuje narzucić polskim firmom DVKA. Nie wyrazi w przyszłym roku zgody w trybie wyjątkowym, jeśli pracownik przed oddelegowaniem przez firmę do Niemiec był w niej zatrudniony krócej niż dwa miesiące. Z kolei sama firma nie wykonuje w Polsce działalności "w przeważającej mierze", co według strony niemieckiej oznacza osiąganie w Polsce co najmniej 50 proc. obrotów.
Według ZUS nasi przedsiębiorcy, którzy nie spełnią tych warunków, prawdopodobnie będą musieli odprowadzać składki niemieckiemu ubezpieczycielowi.
Korman radzi, by firmy dostosowały się do nowych warunków po wejściu Polski do UE i delegowały ludzi do pracy na rok (z możliwością przedłużenia o 12 miesięcy), a nie z góry zakładały, że ich pobyt potrwa dłużej. Z drugiej strony zdaniem Kormana Polska nie powinna zgadzać się na narzucanie jej warunków, które nie wynikają wprost z przepisów UE.
Dodajmy, że Fąfara zapowiedział w czasie czwartkowej konferencji, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje prośbę o stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Marek Wielgo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA