REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS nie odpuszcza składki

REKLAMA

Polacy oddelegowani do pracy w Niemczech nie muszą płacić tam składki ubezpieczenia społecznego - uspokaja ZUS. Choć zastrzega, że nasze firmy muszą spełnić pewne warunki.
Przez ostatnie dwa dni pracownicy centrali ZUS musieli się gęsto tłumaczyć rozwścieczonym i zdezorientowanym przedsiębiorcom, którzy w poniedziałkowej "Gazecie" przeczytali, że "ponad 30 tys. Polaków pracujących w polskich firmach w Niemczech może objąć obowiązek płacenia składki ubezpieczenia społecznego w tym kraju". Taką informację podała w czwartek PAP, powołując się na wiceprezesa ZUS Ireneusza Fąfarę.
Nasi przedsiębiorcy zdenerwowali się, bo oznaczałoby to dla nich wzrost kosztów i w konsekwencji osłabienie pozycji konkurencyjnej na niemieckim rynku.
Wczoraj ZUS przysłał do "Gazety" wyjaśnienie, że sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak wynikało to z depeszy PAP.
Polskie firmy mogą delegować pracowników i ubezpieczać ich w ZUS, pod warunkiem że prowadzą "godną odnotowania" działalność w swoim kraju, czyli - jak wyjaśniono nam w ZUS - uzyskują w Polsce mniej więcej 25 proc. przychodów. Chodzi o wyeliminowanie firm zajmujących się wyłącznie najmem siły roboczej za granicę.
Powodów do obaw nie powinny mieć firmy, które spełniają powyższy warunek, chcą oddelegować pracowników na niespełna rok, a ponadto nie wysyłają ich w miejsce innych, którym upłynął okres oddelegowania. Za tych pracowników firmy odprowadzają składkę w ZUS. Mogą to robić nawet przez kolejne 12 miesięcy, jeśli z nieprzewidzianych przyczyn praca za granicą przedłuża się.
Schody zaczynają się, gdy firma chce po raz drugi przedłużyć pobyt pracowników albo gdy od razu chce ich oddelegować na ponad dwa lata. Wtedy na stosowanie polskich przepisów ubezpieczeniowych musi się zgodzić w tzw. trybie wyjątkowym niemiecki ubezpieczyciel - DVKA.
Szef Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorstw Usługowych w Niemczech (VdPD) Julian Korman twierdzi, że do tej pory była to zwykła formalność. Ale czy tak będzie po 1 stycznia 2006 r.? ZUS poinformował nas o nowych warunkach, które próbuje narzucić polskim firmom DVKA. Nie wyrazi w przyszłym roku zgody w trybie wyjątkowym, jeśli pracownik przed oddelegowaniem przez firmę do Niemiec był w niej zatrudniony krócej niż dwa miesiące. Z kolei sama firma nie wykonuje w Polsce działalności "w przeważającej mierze", co według strony niemieckiej oznacza osiąganie w Polsce co najmniej 50 proc. obrotów.
Według ZUS nasi przedsiębiorcy, którzy nie spełnią tych warunków, prawdopodobnie będą musieli odprowadzać składki niemieckiemu ubezpieczycielowi.
Korman radzi, by firmy dostosowały się do nowych warunków po wejściu Polski do UE i delegowały ludzi do pracy na rok (z możliwością przedłużenia o 12 miesięcy), a nie z góry zakładały, że ich pobyt potrwa dłużej. Z drugiej strony zdaniem Kormana Polska nie powinna zgadzać się na narzucanie jej warunków, które nie wynikają wprost z przepisów UE.
Dodajmy, że Fąfara zapowiedział w czasie czwartkowej konferencji, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje prośbę o stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Marek Wielgo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA