REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wskaźnik Pengab wzrósł w listopadzie o 5,2 pkt.

REKLAMA

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w listopadzie (w porównaniu z październikiem) o 5,2 pkt. i wyniósł 42 pkt. Jest to najlepszy wynik od sierpnia 2000 roku - poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) oraz Pentor.
Zdaniem prezesa Pentora Eugeniusza Śmiłowskiego bankowcy sygnalizowali utrzymujące się duże zainteresowanie kredytami. Zwiększyło się zainteresowanie kredytem gospodarczym.

"Nie słabnie boom kredytowy, który utrzymuje się na wysokim poziomie, zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarstwa domowe. Wzrosło zainteresowanie kredytem gospodarczym" - powiedział Śmiłowski podczas konferencji Pentora i ZBP.

Według danych Pentora, zainteresowanie podmiotów gospodarczych złotowymi kredytami rosło w 67 proc. placówek bankowych, a w 8 proc. spadało. Zdaniem Śmiłowskiego, przewaga niemal 60 pkt. procentowych pomiędzy wzrostem i spadkiem zainteresowania kredytami gospodarczymi to wynik nie notowany od wielu miesięcy.

"Możliwe, że to tylko jednorazowy sygnał, związany z końcem roku. Jeśli jednak ten sygnał powtórzyłby się w grudniu i styczniu, oznaczałby wzrost aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw" - powiedział Śmiłowski po konferencji.

Z komunikatu Pentora i ZBP wynika, że pogorszeniu uległa ocena kondycji finansowej placówek.

Wartość wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury bankowej (WOKKB) spadła o 2 pkt. i wyniosła 52,3 pkt. Depozyty złotowe rosły w 51 proc. placówek bankowych, a spadały w 12 proc. Dalszego ich wzrostu oczekuje 60 proc. placówek, spadku 6 proc., natomiast 34 proc. placówek nie oczekuje zmian.

Lokaty terminowe rosły w 49 proc. placówek, a spadały w 15 proc. oddziałów. Ich wzrostu spodziewa się 56 proc. oddziałów, spadku 9 proc., a zmian nie spodziewa się 35 proc. oddziałów.

Kredyty złotowe rosły w 75 proc. placówek, malały w 8 proc., a w 17 proc. nie zmieniły się. Rozwoju akcji kredytowej spodziewa się 86 proc. placówek, a spadek przewiduje 1 proc. Z kolei kredyty walutowe rosły w 31 proc. oddziałów, malały w 24 proc. i nie zmieniły się w 45 proc.

Wzrostu akcji kredytowej w obcych walutach spodziewa się 31 proc. ankietowanych, spadku 19 proc., a 51 proc. nie przewiduje zmiany. Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 70 proc. placówek, spadły w 4 proc., a w 26 proc. liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych nie zmieniła się.

Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 73 proc. placówek, spadku 1 proc., a 26 proc. nie przewiduje zmiany. Kredyty nieregularne dla ludności wzrastały w 13 proc. placówek, a malały w 23 proc. W 63 proc. nie zmieniły się. Wzrost wartości tych kredytów przewiduje 15 proc. oddziałów, spadek 25 proc., a 60 proc. nie oczekuje zmiany.

Oprocentowanie kredytów pozostało bez zmian w 79 proc. placówek, a w 19 proc. zmalało. Utrzymania ceny kredytu na obecnym poziomie spodziewa się 67 proc., 28 proc. spodziewa się jej zmniejszenia, a 6 proc. zwiększenia. Indeks Pengab wzrósł o 4,7 pkt, do 41,9 pkt. w grupie placówek z przewagą kapitału krajowego.

W grupie banków giełdowych Pengab wynosił 38,9 pkt. i był większy o 5,2 pkt. w stosunku do października. Taki sam wzrost indeksu wystąpił w grupie placówek z przewagą kapitału zagranicznego. Pengab w tej grupie oddziałów wyniósł 39,2 pkt.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA