REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wskaźnik Pengab wzrósł w listopadzie o 5,2 pkt.

REKLAMA

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w listopadzie (w porównaniu z październikiem) o 5,2 pkt. i wyniósł 42 pkt. Jest to najlepszy wynik od sierpnia 2000 roku - poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) oraz Pentor.
Zdaniem prezesa Pentora Eugeniusza Śmiłowskiego bankowcy sygnalizowali utrzymujące się duże zainteresowanie kredytami. Zwiększyło się zainteresowanie kredytem gospodarczym.

"Nie słabnie boom kredytowy, który utrzymuje się na wysokim poziomie, zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarstwa domowe. Wzrosło zainteresowanie kredytem gospodarczym" - powiedział Śmiłowski podczas konferencji Pentora i ZBP.

Według danych Pentora, zainteresowanie podmiotów gospodarczych złotowymi kredytami rosło w 67 proc. placówek bankowych, a w 8 proc. spadało. Zdaniem Śmiłowskiego, przewaga niemal 60 pkt. procentowych pomiędzy wzrostem i spadkiem zainteresowania kredytami gospodarczymi to wynik nie notowany od wielu miesięcy.

"Możliwe, że to tylko jednorazowy sygnał, związany z końcem roku. Jeśli jednak ten sygnał powtórzyłby się w grudniu i styczniu, oznaczałby wzrost aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw" - powiedział Śmiłowski po konferencji.

Z komunikatu Pentora i ZBP wynika, że pogorszeniu uległa ocena kondycji finansowej placówek.

Wartość wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury bankowej (WOKKB) spadła o 2 pkt. i wyniosła 52,3 pkt. Depozyty złotowe rosły w 51 proc. placówek bankowych, a spadały w 12 proc. Dalszego ich wzrostu oczekuje 60 proc. placówek, spadku 6 proc., natomiast 34 proc. placówek nie oczekuje zmian.

Lokaty terminowe rosły w 49 proc. placówek, a spadały w 15 proc. oddziałów. Ich wzrostu spodziewa się 56 proc. oddziałów, spadku 9 proc., a zmian nie spodziewa się 35 proc. oddziałów.

Kredyty złotowe rosły w 75 proc. placówek, malały w 8 proc., a w 17 proc. nie zmieniły się. Rozwoju akcji kredytowej spodziewa się 86 proc. placówek, a spadek przewiduje 1 proc. Z kolei kredyty walutowe rosły w 31 proc. oddziałów, malały w 24 proc. i nie zmieniły się w 45 proc.

Wzrostu akcji kredytowej w obcych walutach spodziewa się 31 proc. ankietowanych, spadku 19 proc., a 51 proc. nie przewiduje zmiany. Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 70 proc. placówek, spadły w 4 proc., a w 26 proc. liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych nie zmieniła się.

Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 73 proc. placówek, spadku 1 proc., a 26 proc. nie przewiduje zmiany. Kredyty nieregularne dla ludności wzrastały w 13 proc. placówek, a malały w 23 proc. W 63 proc. nie zmieniły się. Wzrost wartości tych kredytów przewiduje 15 proc. oddziałów, spadek 25 proc., a 60 proc. nie oczekuje zmiany.

Oprocentowanie kredytów pozostało bez zmian w 79 proc. placówek, a w 19 proc. zmalało. Utrzymania ceny kredytu na obecnym poziomie spodziewa się 67 proc., 28 proc. spodziewa się jej zmniejszenia, a 6 proc. zwiększenia. Indeks Pengab wzrósł o 4,7 pkt, do 41,9 pkt. w grupie placówek z przewagą kapitału krajowego.

W grupie banków giełdowych Pengab wynosił 38,9 pkt. i był większy o 5,2 pkt. w stosunku do października. Taki sam wzrost indeksu wystąpił w grupie placówek z przewagą kapitału zagranicznego. Pengab w tej grupie oddziałów wyniósł 39,2 pkt.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA