REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa tylko na papierze

REKLAMA

Od wczoraj istnieje możliwość składania w urzędach podań przez internet. Nie ma jednak rozporządzeń wykonawczych w sprawie technicznych warunków doręczania tą drogą dokumentów. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w praktyce wygląda realizacja założeń ustawy o informatyzacji urzędów publicznych.
Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 64 poz. 565) zaczęła obowiązywać od wczoraj, a już czekają ją zmiany. Zdaniem ekspertów, przepisy, które wczoraj weszły w życie, są na tyle niedoskonałe, że mogą powodować problemy związane z ich realizacją. Trzeba pamiętać także o tym, że z informatyzacją wiążą się duże koszty dotyczące zakupu odpowiedniego sprzętu, szkoleń pracowników administracji itp. Społeczeństwo coraz chętniej korzysta z nowoczesnych rozwiązań. W zakresie współpracy z podmiotami publicznymi będzie musiało uzbroić się jednak w cierpliwość.
Certyfikat na bezpieczny podpis będzie kosztowny dla obywatela.
Opinia
dr Arwid Mednis, kancelaria Wierzbowski Eversheds

REKLAMA

Bardzo dobrze, że ustawodawca wprowadził możliwość kontaktowania się z urzędami drogą elektroniczną, aczkolwiek można wskazać kilka potencjalnych problemów. Nie widzę większych trudności związanych z samym przepisem o doręczaniu przez urząd pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej, chociaż oczywiście trzeba poczekać na rozporządzenie ministra do spraw informatyzacji, który określi warunki takiego doręczania, czyli np. formy, w jakiej strona ma wyrazić zgodę na takie doręczenie.

REKLAMA

Wątpliwości będą się natomiast wiązały z przepisem o potwierdzeniu doręczenia. Nie wiadomo, czy chodzi o potwierdzenie dostarczenia informacji na serwer obsługujący komputer obywatela (co wcale nie oznacza, że wiadomość do niego dotarła), czy o potwierdzenie przeczytania wiadomości. Potwierdzenie otrzymania pisma nie jest wysyłane automatycznie – to odbiorca decyduje, czy i kiedy potwierdzi otrzymanie pisma. Z tego przepisu nie wynika więc, jaką datę należy uznać za datę doręczenia. Ponadto przez długi czas będzie problem z wnoszeniem podań drogą elektroniczną. Wynika to z wymogu opatrzenia ich bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, a to oznacza koszty dla obywatela.

Piotr Jaworski-Grzanka, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

REKLAMA

W naszym województwie możliwe jest inicjowanie i realizacja spraw administracyjnych on-line, z zachowaniem bezpiecznego przepływu danych oraz z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, czyli wysyłanie pism za pomocą formularzy procedur urzędowych zamieszczonych na stronach www – Cyfrowy Urząd Wrota Małopolski zgodnie z obowiązującym prawem.

Procedury te zostały wdrożone w 39 podmiotach administracji publicznej. Za pomocą internetu możliwe jest dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, wydawanie zaświadczeń dotyczących poszukiwanych przedsiębiorców, wydanie zezwolenia na regularny przewóz osób w transporcie krajowym, wydanie dziennika budowy, zawiadomienie o zbyciu pojazdu, uzyskanie stopnia nauczyciela. 280 podmiotów w naszym regionie wykorzystuje co najmniej jedną procedurę on-line – sprawdzanie stanu sprawy publicznej. Zauważamy, że Cyfrowy Urząd cieszy się dużym powodzeniem. Internauci chętnie korzystają z opisów realizacji interesujących ich spraw, pobierają druki wniosków i realizują sprawy dzięki udostępnionym mechanizmom.

Wacław Iszkowski, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Podstawowym celem ustawy jest skoordynowanie funkcjonowania systemów stosowanych przez różne podmioty publiczne, aby mogły ze sobą współdziałać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa ta leżała w Sejmie dość długo, a przyjęto ją w pośpiechu, tuż przed końcem kadencji Sejmu. Będą ją jednak czekały poważne zmiany związane z nowymi koncepcjami celów i zasad informatyzacji administracji. Równocześnie konieczne jest znowelizowanie ustawy o podpisie elektronicznym oraz rozporządzenia dotyczącego opłaty skarbowej polegającej na ułatwieniu wnoszenia opłaty drogą elektroniczną. Bez względu na te trudności, wiele urzędów umożliwia swoim „petentom” przesyłanie podań i uzyskiwanie informacji urzędowych. Można to traktować jako zdobywanie doświadczeń i poszukiwanie najlepszych rozwiązań.


Katarzyna Rychter
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA