REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Przedsiębiorczości o rządzie

REKLAMA

Przedsiębiorcy będą popierać każde racjonalne działanie rządu - zapewnił w poniedziałek w czasie konferencji prasowej Rady Przedsiębiorczości jej przewodniczący i prezes Business Centre Club Marek Goliszewski. Przedsiębiorcy nie kryją jednak obaw związanych z polityką gospodarczą nowego rządu.
Oliwy do ognia dolały wypowiedzi premiera Kazimierza Marcinkiewicza i minister finansów Teresy Lubińskiej. Premier stwierdził, że w ciągu czterech najbliższych lat Polska nie przystąpi do strefy euro.
- Miejmy nadzieję, że to krótkotrwałe zwycięstwo ideologii nad rozsądkiem gospodarczym - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Hubert Janiszewski z Polskiej Rady Biznesu. - Jesteśmy za tym, by Polska weszła do strefy euro jak najszybciej - dodał prezes Goliszewski. A Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan tłumaczył, że wejście Polski do strefy euro oznaczałoby dla przedsiębiorców eliminację ryzyka kursowego i obniżkę stóp procentowych.
Wystąpienia minister Lubińskiej, która domaga się zwiększenia deficytu budżetowego oraz sprzeciwia się wchodzeniu do Polski dużych sieci hipermarketów, prezes Goliszewski skwitował głębokim westchnieniem.
- Premier zakazał pani minister wypowiadania się. I to jest komentarz sam w sobie - dodał.
W czasie konferencji Rada Przedsiębiorczości (skupia 11 organizacji pracodawców) przedstawiła listę 13 postulatów pod adresem rządu. Chce m.in. niskich, prostych i stabilnych podatków. - Chcemy przekonać rząd, że obniżka podatków wiąże się ze wzrostem wpływów do budżetu - mówił Janiszewski. - Będziemy wspierać każdą obniżkę podatków.
Dodał, że przedsiębiorcy chcieliby, żeby stawki PIT i CIT spadły już od 2006 roku.
Przedsiębiorcy mówili też o prywatyzacji, inwestycjach w infrastrukturę komunikacyjną, korupcji, szarej strefie, reformie sądownictwa... Dużo miejsca poświęcili potrzebie ograniczania deficytu budżetowego. Ich zdaniem nie wystarczą do tego zapowiadane przez premiera Marcinkiewicza oszczędności w administracji.
- Nie damy sobie zamydlić oczu tym, że w administracji publicznej można znaleźć oszczędności rzędu 20 mld zł rocznie. Może 200 mln zł. A to o wiele za mało - mówił Jeremi Mordasewicz. Przekonywał, że pieniędzy należy szukać, m.in. ograniczając możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury.
Papierkiem lakmusowym, który pokaże rzeczywiste oblicze rządu, będzie zdaniem przedsiębiorców jego decyzja w sprawie ustawy o emeryturach górniczych. - Jeśli rząd Marcinkiewicza wycofa z Trybunału Konstytucyjnego ustawę skierowaną tam przez rząd Belki, będziemy mieli do czynienia z manipulacją prawem. Nie uwierzymy już w żadne deklaracje dotyczące naprawy finansów publicznych - mówił Jeremi Mordasewicz.
Ustawa ma kosztować budżet kilkadziesiąt miliardów złotych. Tworzy górnikom przywileje emerytalne, których nie będą mieli inni pracownicy. Rząd Belki uznał, że narusza to m.in. konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.
W przyszłym tygodniu z przedsiębiorcami ma się spotkać premier Marcinkiewicz.

Piotr Skwirowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA