REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozpoczął się nieformalny szczyt UE

REKLAMA

Przywódcy krajów Unii Europejskiej rozpoczęli w czwartek rano nieformalne spotkanie w pałacu Hampton Court pod Londynem, gdzie rozmawiać mają przede wszystkim o przyszłości UE i jej modelu socjalnym.
Jest to pierwsze spotkanie szefów państw i rządów 25 państw po zakończonym fiaskiem czerwcowym szczycie w Brukseli, gdzie największe kraje UE w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy starły się o kształt unijnego budżetu na lata 2007-2013. Komentatorzy spodziewają się, że spotkanie będzie służyć przede wszystkim próbie załagodzenia sporów, bardziej niż konkretnej dyskusji. Polskę reprezentuje na szczycie premier Marek Belka.

Gospodarz spotkania premier Wielkiej Brytanii Tony Blair nie chce, by w Hampton Court dyskutowano o budżecie UE. Uważa on, że najpierw należy ustalić kierunki modernizacji i reform europejskiej gospodarki i modelu socjalnego, a dopiero na grudniowym szczycie w Brukseli zająć się sprawami finansowania reform. Jednak niektóre kraje, w tym Polska, zapowiedziały, że na pewno przynajmniej wspomną o budżecie.

"Jeśli rozmawiamy o sprawach długofalowych, to możemy to robić spokojnie tylko wtedy, jeśli w krótszym czasie mamy możliwość działania" - powiedział minister ds. europejskich Jarosław Pietras.

Podstawą do porozumienia w Hampton Court będą popierane przez Brytyjczyków pomysły Komisji Europejskiej na modernizację Unii i jej modelu socjalnego.

Według KE, wyzwaniom globalizacji sprostać pomoże m.in. dokończenie budowy jednolitego rynku, w tym w obszarach usług, telekomunikacji, energii i usług finansowych, a także postęp w znoszeniu barier handlowych, w tym subsydiów rolnych, czy zwiększenie wydatków na badania, rozwój i edukację.

Komisja proponuje również ustanowienie poza budżetem UE specjalnego funduszu dostosowania do globalizacji, przeznaczonego dla mieszkańców regionów, które mają problemy w sprostaniu rosnącej konkurencji światowej.

Propozycję tę skomentowano jako gest w stronę Francji, która broni swego modelu socjalnego i utrzymania wydatków na wspólną politykę rolną UE.

Za ustanowieniem funduszu opowiedział się też premier Blair, choć jeszcze kilka miesięcy temu odrzucił podobną propozycję. Nie podoba się ona jednak największym płatnikom w Unii Niemcom, Szwecji i Holandii.

Szczyt potrwa jeden dzień. Odbywa się w zabytkowym szesnastowiecznym pałacu Henryka VIII. Zebrani w Hampton Court unijni przywódcy ryzykują spotkanie z duchami - według pogłosek, w pałacu ma straszyć sam Henryk VIII oraz dwie z jego żon - zmarła przy porodzie Jane Seymour i ścięta za niewierność Katarzyna Howard.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA