REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci na huśtawce

REKLAMA

W rozmowach zespołów eksperckich PO i PiS dominował chaos. Wstrzymanie na kilka godzin negocjacji po nieudanym spotkaniu Jana Rokity z Kazimierzem Marcinkiewiczem świadczy, że koalicja jest teraz znacznie bliżej rozpadu niż porozumienia.
Największym problemem jest brak porozumienia w sprawie obsady poszczególnych resortów. Wczoraj w południe PiS zaproponował Platformie objęcie dwóch spośród trzech resortów gospodarczych (gospodarki, skarbu oraz infrastruktury), jednak kością niezgody okazało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. PiS chce je zatrzymać dla siebie. Platforma także.

REKLAMA

Tymczasem paraliż w rozmowach liderów partyjnych skomplikował negocjacje w ośmiu zespołach programowych. W dalszym ciągu najwięcej raf do pokonania mają eksperci zajmujący się finansami i prywatyzacją, gdzie zbliżenie stanowisk jest niewielkie. Punkty wyjścia dominującego w rozmowach PiS różnią się także w zasadniczy sposób od rozwiązań proponowanych przez niezależnych ekspertów. Scenariusze najbardziej pożądane dla gospodarki, jakie przedstawiło „GP” czterech specjalistów, w sposób zasadniczy różnią się od ewentualnych kompromisów, które przy obecnej determinacji do obrony swych pozycji mogliby wypracować koalicjanci.

REKLAMA

W przypadku definitywnego fiaska rozmów, do czego może dojść praktycznie w każdej chwili, pozostaje już tylko jeden scenariusz: zostanie zawiązana koalicja PiS z Samoobroną, LPR i PSL. Samoobrona mogłaby w niej objąć resorty infrastruktury, rolnictwa oraz polityki społecznej. W przypadku pozostałych ministerstw poprze propozycje PiS.

W takiej sytuacji należy się spodziewać z ograniczeniem niezależności banku centralnego, konsolidacją największych spółek uznawanych za strategiczne (m.in. Orlen, Lotos, PGNiG oraz PKO BP i PZU), powolnego zwiększania w nich udziału skarbu państwa oraz ustawowego zakazu dalszej prywatyzacji.

Czego oczekuje gospodarka

Podatki:

• 2 stawki PIT; likwidacja najwyższej stawki VAT; ulgi na dzieci (ŁT)
• uproszczenie systemu podatkowego (JM)
• niskie podatki, szeroka baza; bez ulg i wyłączeń, prosty system (JJ)
• niskie stawki PIT oraz CIT, równa 22-procentowa stawka VAT (PT)

Gospodarka i prywatyzacja:

• krótka liczba strategicznych spółek; reszta do prywatyzacji; rozwiązanie KDT-ów (ŁT)
• w rękach państwa przesył energetyczny; ewentualna kontrola pozostałych firm tylko poprzez regulacje, a nie własność (JM)
• finansowanie deficytu z wpływów prywatyzacyjnych w okresie 3 lat; tylko garstka firm poza planem prywatyzacji (JJ)
• powszechne wprowadzenie zasad ładu korporacyjnego; szybka prywatyzacja poprzez giełdę (PT)

Rozwój:

• uproszczenie i ułatwienie korzystania ze środków unijnych; usprawnienie administracji państwowej (ŁT)
• pomoc w uzyskaniu wkładu własnego dla beneficjentów środków unijnych (JM)
• przygotowanie trwałych podstaw do współfinansowania absorbcji środków unijnych, włączenie do tych działań sektora prywatnego (JJ)
• zdecydowanie większe wykorzystanie środków unijnych na badania i rozwój pod kątem wspierania gospodarki (PT)

Mieszkalnictwo i zagospodarowanie przestrzenne:

• uwolnienie gruntów ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym (ŁT)
• zmuszenie gmin do przyjęcia planów zagospodarowania przestrzennego; powiązanie planów z uzbrojeniem terenu (JM)
• odejście od angażowania rządu w centralny program budownictwa mieszkaniowego; ewentualne wsparcie dla samorządów (JJ)
• bez ingerencji państwa; ewentualne wsparcie długoterminowego finansowania (PT)

Rynek pracy:

• obniżenie pozapłacowych kosztów pracy; niższa składka ZUS; reforma urzędów pracy (ŁT)
• obniżenie składek obciążających koszty pracy; odejście od świadczeń umożliwiających niepracowanie; ograniczenie wcześniejszych emerytur (JM)
• zmniejszenie klina podatkowego celem obniżenia kosztów pracy (JJ)
• walka z bezrobociem poprzez poprawę systemu edukacji; motywowanie absolwentów do zakładania własnych firm (PT)

 Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA