REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci na huśtawce

REKLAMA

W rozmowach zespołów eksperckich PO i PiS dominował chaos. Wstrzymanie na kilka godzin negocjacji po nieudanym spotkaniu Jana Rokity z Kazimierzem Marcinkiewiczem świadczy, że koalicja jest teraz znacznie bliżej rozpadu niż porozumienia.
Największym problemem jest brak porozumienia w sprawie obsady poszczególnych resortów. Wczoraj w południe PiS zaproponował Platformie objęcie dwóch spośród trzech resortów gospodarczych (gospodarki, skarbu oraz infrastruktury), jednak kością niezgody okazało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. PiS chce je zatrzymać dla siebie. Platforma także.

REKLAMA

Tymczasem paraliż w rozmowach liderów partyjnych skomplikował negocjacje w ośmiu zespołach programowych. W dalszym ciągu najwięcej raf do pokonania mają eksperci zajmujący się finansami i prywatyzacją, gdzie zbliżenie stanowisk jest niewielkie. Punkty wyjścia dominującego w rozmowach PiS różnią się także w zasadniczy sposób od rozwiązań proponowanych przez niezależnych ekspertów. Scenariusze najbardziej pożądane dla gospodarki, jakie przedstawiło „GP” czterech specjalistów, w sposób zasadniczy różnią się od ewentualnych kompromisów, które przy obecnej determinacji do obrony swych pozycji mogliby wypracować koalicjanci.

REKLAMA

W przypadku definitywnego fiaska rozmów, do czego może dojść praktycznie w każdej chwili, pozostaje już tylko jeden scenariusz: zostanie zawiązana koalicja PiS z Samoobroną, LPR i PSL. Samoobrona mogłaby w niej objąć resorty infrastruktury, rolnictwa oraz polityki społecznej. W przypadku pozostałych ministerstw poprze propozycje PiS.

W takiej sytuacji należy się spodziewać z ograniczeniem niezależności banku centralnego, konsolidacją największych spółek uznawanych za strategiczne (m.in. Orlen, Lotos, PGNiG oraz PKO BP i PZU), powolnego zwiększania w nich udziału skarbu państwa oraz ustawowego zakazu dalszej prywatyzacji.

Czego oczekuje gospodarka

Podatki:

• 2 stawki PIT; likwidacja najwyższej stawki VAT; ulgi na dzieci (ŁT)
• uproszczenie systemu podatkowego (JM)
• niskie podatki, szeroka baza; bez ulg i wyłączeń, prosty system (JJ)
• niskie stawki PIT oraz CIT, równa 22-procentowa stawka VAT (PT)

Gospodarka i prywatyzacja:

• krótka liczba strategicznych spółek; reszta do prywatyzacji; rozwiązanie KDT-ów (ŁT)
• w rękach państwa przesył energetyczny; ewentualna kontrola pozostałych firm tylko poprzez regulacje, a nie własność (JM)
• finansowanie deficytu z wpływów prywatyzacyjnych w okresie 3 lat; tylko garstka firm poza planem prywatyzacji (JJ)
• powszechne wprowadzenie zasad ładu korporacyjnego; szybka prywatyzacja poprzez giełdę (PT)

Rozwój:

• uproszczenie i ułatwienie korzystania ze środków unijnych; usprawnienie administracji państwowej (ŁT)
• pomoc w uzyskaniu wkładu własnego dla beneficjentów środków unijnych (JM)
• przygotowanie trwałych podstaw do współfinansowania absorbcji środków unijnych, włączenie do tych działań sektora prywatnego (JJ)
• zdecydowanie większe wykorzystanie środków unijnych na badania i rozwój pod kątem wspierania gospodarki (PT)

Mieszkalnictwo i zagospodarowanie przestrzenne:

• uwolnienie gruntów ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym (ŁT)
• zmuszenie gmin do przyjęcia planów zagospodarowania przestrzennego; powiązanie planów z uzbrojeniem terenu (JM)
• odejście od angażowania rządu w centralny program budownictwa mieszkaniowego; ewentualne wsparcie dla samorządów (JJ)
• bez ingerencji państwa; ewentualne wsparcie długoterminowego finansowania (PT)

Rynek pracy:

• obniżenie pozapłacowych kosztów pracy; niższa składka ZUS; reforma urzędów pracy (ŁT)
• obniżenie składek obciążających koszty pracy; odejście od świadczeń umożliwiających niepracowanie; ograniczenie wcześniejszych emerytur (JM)
• zmniejszenie klina podatkowego celem obniżenia kosztów pracy (JJ)
• walka z bezrobociem poprzez poprawę systemu edukacji; motywowanie absolwentów do zakładania własnych firm (PT)

 Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA