REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci na huśtawce

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W rozmowach zespołów eksperckich PO i PiS dominował chaos. Wstrzymanie na kilka godzin negocjacji po nieudanym spotkaniu Jana Rokity z Kazimierzem Marcinkiewiczem świadczy, że koalicja jest teraz znacznie bliżej rozpadu niż porozumienia.
Największym problemem jest brak porozumienia w sprawie obsady poszczególnych resortów. Wczoraj w południe PiS zaproponował Platformie objęcie dwóch spośród trzech resortów gospodarczych (gospodarki, skarbu oraz infrastruktury), jednak kością niezgody okazało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. PiS chce je zatrzymać dla siebie. Platforma także.

REKLAMA

Tymczasem paraliż w rozmowach liderów partyjnych skomplikował negocjacje w ośmiu zespołach programowych. W dalszym ciągu najwięcej raf do pokonania mają eksperci zajmujący się finansami i prywatyzacją, gdzie zbliżenie stanowisk jest niewielkie. Punkty wyjścia dominującego w rozmowach PiS różnią się także w zasadniczy sposób od rozwiązań proponowanych przez niezależnych ekspertów. Scenariusze najbardziej pożądane dla gospodarki, jakie przedstawiło „GP” czterech specjalistów, w sposób zasadniczy różnią się od ewentualnych kompromisów, które przy obecnej determinacji do obrony swych pozycji mogliby wypracować koalicjanci.

REKLAMA

W przypadku definitywnego fiaska rozmów, do czego może dojść praktycznie w każdej chwili, pozostaje już tylko jeden scenariusz: zostanie zawiązana koalicja PiS z Samoobroną, LPR i PSL. Samoobrona mogłaby w niej objąć resorty infrastruktury, rolnictwa oraz polityki społecznej. W przypadku pozostałych ministerstw poprze propozycje PiS.

W takiej sytuacji należy się spodziewać z ograniczeniem niezależności banku centralnego, konsolidacją największych spółek uznawanych za strategiczne (m.in. Orlen, Lotos, PGNiG oraz PKO BP i PZU), powolnego zwiększania w nich udziału skarbu państwa oraz ustawowego zakazu dalszej prywatyzacji.

Czego oczekuje gospodarka

Podatki:

• 2 stawki PIT; likwidacja najwyższej stawki VAT; ulgi na dzieci (ŁT)
• uproszczenie systemu podatkowego (JM)
• niskie podatki, szeroka baza; bez ulg i wyłączeń, prosty system (JJ)
• niskie stawki PIT oraz CIT, równa 22-procentowa stawka VAT (PT)

Gospodarka i prywatyzacja:

• krótka liczba strategicznych spółek; reszta do prywatyzacji; rozwiązanie KDT-ów (ŁT)
• w rękach państwa przesył energetyczny; ewentualna kontrola pozostałych firm tylko poprzez regulacje, a nie własność (JM)
• finansowanie deficytu z wpływów prywatyzacyjnych w okresie 3 lat; tylko garstka firm poza planem prywatyzacji (JJ)
• powszechne wprowadzenie zasad ładu korporacyjnego; szybka prywatyzacja poprzez giełdę (PT)

Rozwój:

• uproszczenie i ułatwienie korzystania ze środków unijnych; usprawnienie administracji państwowej (ŁT)
• pomoc w uzyskaniu wkładu własnego dla beneficjentów środków unijnych (JM)
• przygotowanie trwałych podstaw do współfinansowania absorbcji środków unijnych, włączenie do tych działań sektora prywatnego (JJ)
• zdecydowanie większe wykorzystanie środków unijnych na badania i rozwój pod kątem wspierania gospodarki (PT)

Mieszkalnictwo i zagospodarowanie przestrzenne:

• uwolnienie gruntów ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym (ŁT)
• zmuszenie gmin do przyjęcia planów zagospodarowania przestrzennego; powiązanie planów z uzbrojeniem terenu (JM)
• odejście od angażowania rządu w centralny program budownictwa mieszkaniowego; ewentualne wsparcie dla samorządów (JJ)
• bez ingerencji państwa; ewentualne wsparcie długoterminowego finansowania (PT)

Rynek pracy:

• obniżenie pozapłacowych kosztów pracy; niższa składka ZUS; reforma urzędów pracy (ŁT)
• obniżenie składek obciążających koszty pracy; odejście od świadczeń umożliwiających niepracowanie; ograniczenie wcześniejszych emerytur (JM)
• zmniejszenie klina podatkowego celem obniżenia kosztów pracy (JJ)
• walka z bezrobociem poprzez poprawę systemu edukacji; motywowanie absolwentów do zakładania własnych firm (PT)

 Adam Woźniak
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA