REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci na huśtawce

REKLAMA

W rozmowach zespołów eksperckich PO i PiS dominował chaos. Wstrzymanie na kilka godzin negocjacji po nieudanym spotkaniu Jana Rokity z Kazimierzem Marcinkiewiczem świadczy, że koalicja jest teraz znacznie bliżej rozpadu niż porozumienia.
Największym problemem jest brak porozumienia w sprawie obsady poszczególnych resortów. Wczoraj w południe PiS zaproponował Platformie objęcie dwóch spośród trzech resortów gospodarczych (gospodarki, skarbu oraz infrastruktury), jednak kością niezgody okazało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. PiS chce je zatrzymać dla siebie. Platforma także.

REKLAMA

Tymczasem paraliż w rozmowach liderów partyjnych skomplikował negocjacje w ośmiu zespołach programowych. W dalszym ciągu najwięcej raf do pokonania mają eksperci zajmujący się finansami i prywatyzacją, gdzie zbliżenie stanowisk jest niewielkie. Punkty wyjścia dominującego w rozmowach PiS różnią się także w zasadniczy sposób od rozwiązań proponowanych przez niezależnych ekspertów. Scenariusze najbardziej pożądane dla gospodarki, jakie przedstawiło „GP” czterech specjalistów, w sposób zasadniczy różnią się od ewentualnych kompromisów, które przy obecnej determinacji do obrony swych pozycji mogliby wypracować koalicjanci.

REKLAMA

W przypadku definitywnego fiaska rozmów, do czego może dojść praktycznie w każdej chwili, pozostaje już tylko jeden scenariusz: zostanie zawiązana koalicja PiS z Samoobroną, LPR i PSL. Samoobrona mogłaby w niej objąć resorty infrastruktury, rolnictwa oraz polityki społecznej. W przypadku pozostałych ministerstw poprze propozycje PiS.

W takiej sytuacji należy się spodziewać z ograniczeniem niezależności banku centralnego, konsolidacją największych spółek uznawanych za strategiczne (m.in. Orlen, Lotos, PGNiG oraz PKO BP i PZU), powolnego zwiększania w nich udziału skarbu państwa oraz ustawowego zakazu dalszej prywatyzacji.

Czego oczekuje gospodarka

Podatki:

• 2 stawki PIT; likwidacja najwyższej stawki VAT; ulgi na dzieci (ŁT)
• uproszczenie systemu podatkowego (JM)
• niskie podatki, szeroka baza; bez ulg i wyłączeń, prosty system (JJ)
• niskie stawki PIT oraz CIT, równa 22-procentowa stawka VAT (PT)

Gospodarka i prywatyzacja:

• krótka liczba strategicznych spółek; reszta do prywatyzacji; rozwiązanie KDT-ów (ŁT)
• w rękach państwa przesył energetyczny; ewentualna kontrola pozostałych firm tylko poprzez regulacje, a nie własność (JM)
• finansowanie deficytu z wpływów prywatyzacyjnych w okresie 3 lat; tylko garstka firm poza planem prywatyzacji (JJ)
• powszechne wprowadzenie zasad ładu korporacyjnego; szybka prywatyzacja poprzez giełdę (PT)

Rozwój:

• uproszczenie i ułatwienie korzystania ze środków unijnych; usprawnienie administracji państwowej (ŁT)
• pomoc w uzyskaniu wkładu własnego dla beneficjentów środków unijnych (JM)
• przygotowanie trwałych podstaw do współfinansowania absorbcji środków unijnych, włączenie do tych działań sektora prywatnego (JJ)
• zdecydowanie większe wykorzystanie środków unijnych na badania i rozwój pod kątem wspierania gospodarki (PT)

Mieszkalnictwo i zagospodarowanie przestrzenne:

• uwolnienie gruntów ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym (ŁT)
• zmuszenie gmin do przyjęcia planów zagospodarowania przestrzennego; powiązanie planów z uzbrojeniem terenu (JM)
• odejście od angażowania rządu w centralny program budownictwa mieszkaniowego; ewentualne wsparcie dla samorządów (JJ)
• bez ingerencji państwa; ewentualne wsparcie długoterminowego finansowania (PT)

Rynek pracy:

• obniżenie pozapłacowych kosztów pracy; niższa składka ZUS; reforma urzędów pracy (ŁT)
• obniżenie składek obciążających koszty pracy; odejście od świadczeń umożliwiających niepracowanie; ograniczenie wcześniejszych emerytur (JM)
• zmniejszenie klina podatkowego celem obniżenia kosztów pracy (JJ)
• walka z bezrobociem poprzez poprawę systemu edukacji; motywowanie absolwentów do zakładania własnych firm (PT)

 Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA