REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci na huśtawce

REKLAMA

W rozmowach zespołów eksperckich PO i PiS dominował chaos. Wstrzymanie na kilka godzin negocjacji po nieudanym spotkaniu Jana Rokity z Kazimierzem Marcinkiewiczem świadczy, że koalicja jest teraz znacznie bliżej rozpadu niż porozumienia.
Największym problemem jest brak porozumienia w sprawie obsady poszczególnych resortów. Wczoraj w południe PiS zaproponował Platformie objęcie dwóch spośród trzech resortów gospodarczych (gospodarki, skarbu oraz infrastruktury), jednak kością niezgody okazało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. PiS chce je zatrzymać dla siebie. Platforma także.

REKLAMA

Tymczasem paraliż w rozmowach liderów partyjnych skomplikował negocjacje w ośmiu zespołach programowych. W dalszym ciągu najwięcej raf do pokonania mają eksperci zajmujący się finansami i prywatyzacją, gdzie zbliżenie stanowisk jest niewielkie. Punkty wyjścia dominującego w rozmowach PiS różnią się także w zasadniczy sposób od rozwiązań proponowanych przez niezależnych ekspertów. Scenariusze najbardziej pożądane dla gospodarki, jakie przedstawiło „GP” czterech specjalistów, w sposób zasadniczy różnią się od ewentualnych kompromisów, które przy obecnej determinacji do obrony swych pozycji mogliby wypracować koalicjanci.

REKLAMA

W przypadku definitywnego fiaska rozmów, do czego może dojść praktycznie w każdej chwili, pozostaje już tylko jeden scenariusz: zostanie zawiązana koalicja PiS z Samoobroną, LPR i PSL. Samoobrona mogłaby w niej objąć resorty infrastruktury, rolnictwa oraz polityki społecznej. W przypadku pozostałych ministerstw poprze propozycje PiS.

W takiej sytuacji należy się spodziewać z ograniczeniem niezależności banku centralnego, konsolidacją największych spółek uznawanych za strategiczne (m.in. Orlen, Lotos, PGNiG oraz PKO BP i PZU), powolnego zwiększania w nich udziału skarbu państwa oraz ustawowego zakazu dalszej prywatyzacji.

Czego oczekuje gospodarka

Podatki:

• 2 stawki PIT; likwidacja najwyższej stawki VAT; ulgi na dzieci (ŁT)
• uproszczenie systemu podatkowego (JM)
• niskie podatki, szeroka baza; bez ulg i wyłączeń, prosty system (JJ)
• niskie stawki PIT oraz CIT, równa 22-procentowa stawka VAT (PT)

Gospodarka i prywatyzacja:

• krótka liczba strategicznych spółek; reszta do prywatyzacji; rozwiązanie KDT-ów (ŁT)
• w rękach państwa przesył energetyczny; ewentualna kontrola pozostałych firm tylko poprzez regulacje, a nie własność (JM)
• finansowanie deficytu z wpływów prywatyzacyjnych w okresie 3 lat; tylko garstka firm poza planem prywatyzacji (JJ)
• powszechne wprowadzenie zasad ładu korporacyjnego; szybka prywatyzacja poprzez giełdę (PT)

Rozwój:

• uproszczenie i ułatwienie korzystania ze środków unijnych; usprawnienie administracji państwowej (ŁT)
• pomoc w uzyskaniu wkładu własnego dla beneficjentów środków unijnych (JM)
• przygotowanie trwałych podstaw do współfinansowania absorbcji środków unijnych, włączenie do tych działań sektora prywatnego (JJ)
• zdecydowanie większe wykorzystanie środków unijnych na badania i rozwój pod kątem wspierania gospodarki (PT)

Mieszkalnictwo i zagospodarowanie przestrzenne:

• uwolnienie gruntów ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym (ŁT)
• zmuszenie gmin do przyjęcia planów zagospodarowania przestrzennego; powiązanie planów z uzbrojeniem terenu (JM)
• odejście od angażowania rządu w centralny program budownictwa mieszkaniowego; ewentualne wsparcie dla samorządów (JJ)
• bez ingerencji państwa; ewentualne wsparcie długoterminowego finansowania (PT)

Rynek pracy:

• obniżenie pozapłacowych kosztów pracy; niższa składka ZUS; reforma urzędów pracy (ŁT)
• obniżenie składek obciążających koszty pracy; odejście od świadczeń umożliwiających niepracowanie; ograniczenie wcześniejszych emerytur (JM)
• zmniejszenie klina podatkowego celem obniżenia kosztów pracy (JJ)
• walka z bezrobociem poprzez poprawę systemu edukacji; motywowanie absolwentów do zakładania własnych firm (PT)

 Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA