Na obowiązującą od dziś nową konstytucję rynku kapitałowego składają się trzy ustawy uchwalone 29 lipca 2005 r.: o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. nr 183, poz. 1538), o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. nr 184, poz. 1539) oraz o nadzorze nad rynkiem kapitałowym (Dz.U. nr 183, poz. 1537). Wprowadzone przez nie zmiany zostały wymuszone koniecznością wdrożenia prawa unijnego.
Nowe regulacje mają ułatwić dostęp do kapitału spółkom, które znajdą odpowiednich inwestorów. O status inwestorów kwalifikowanych mogą już ubiegać się nawet małe i średnie przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne – pod warunkiem że zarejestrują się w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Nadal natomiast takimi inwestorami mogą być m.in. banki, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne i emerytalne, jednostki samorządu terytorialnego oraz międzynarodowe instytucje finansowe. Co ważne, oferta skierowana do inwestorów kwalifikowanych nie wymaga już opracowania prospektu. W innych przypadkach nie będzie on potrzebny również wówczas, gdy jednostkowa wartość nominalna papierów wartościowych jest niższa od 50 tysięcy euro.
Kolejna zmiana dotyczy sposobu wprowadzania papierów wartościowych do publicznego obrotu. KPWiG nie musi już wyrażać na to zgody, lecz tylko zatwierdza prospekty emisyjne. Sprawdza przy tym tylko, czy zawartość dokumentu jest zgodna z wymogami formalnymi. Natomiast emitenci sami decydują, jakie informacje ujawnią w prospekcie i w jaki sposób je zaprezentują.
Malgorzata Piasecka-Sobkiewcz