Ostatni dzień na zaświadczenia o prawie do głosowania
REKLAMA
Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Dokument pobiera się w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania.
Wyborcy przebywający w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych znajdą się w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów utworzonych w tych jednostkach.
Osoby, które znajdą się tam w dniu wyborów, będą mogły głosować w tych miejscach, jeśli wcześniej zaopatrzą się w zaświadczenie o prawie do głosowania. Natomiast obywatele polscy stale zamieszkali za granicą, którzy w dniu wyborów będą przebywać w kraju, mogą wziąć udział w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca ich pobytu, jeżeli przedłożą obwodowej komisji wyborczej ważny polski paszport oraz udokumentują, że stale zamieszkują za granicą.
W tym celu powinni okazać np. kartę stałego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą lub dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granicą. Wyborca zamieszkujący za granicą może również głosować w kraju na podstawie zaświadczenia wydanego przez konsula.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA