REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej wpływów z turystyki

REKLAMA

W tym roku Polskę może odwiedzić nawet 65 mln cudzoziemców, w tym ponad 15 mln turystów. O 1 mld USD mogą zwiększyć się wpływy dewizowe z turystyki.
W ciągu ośmiu miesięcy 2005 roku przyjechało do Polski około 10,2 mln turystów, o 7,3 proc. więcej niż rok temu. To osoby, które spędziły w naszym kraju więcej niż jeden dzień. Polską granicę przekroczyło w sumie 42,1 mln cudzoziemców – o 5 proc. więcej niż przed rokiem.
Nie tylko Niemcy

Najwięcej turystów przyjechało z Niemiec – najważniejszego rynku turystycznego dla Polski (tak duży ruch wynika głównie z intensywnego handlu przygranicznego).

REKLAMA

REKLAMA

Według Andrzeja Kozłowskiego, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), godny uwagi jest wzrost liczby przyjazdów z pozostałych 15 krajów tzw. starej Unii Europejskiej o 13,6 proc. Zaskakuje także 30-procentowy rozwój ruchu przyjazdowego z głównych krajów zamorskich, czyli z USA, Australii, Japonii, Korei Południowej i Kanady.

– Kampania promocyjna z udziałem polskiego hydraulika i pielęgniarki przyniosła niespodziewany sukces, zwłaszcza we Francji. W lipcu, sierpniu i wrześniu liczba osób odwiedzających paryski ośrodek POT wzrosła o 38 proc., a zapytań mailowych o 40 proc. – powiedział Krzysztof Turowski, dyrektor ośrodka w Paryżu.

Trwa boom na lotniskach. Liczba Polaków podróżujących za granicę samolotami wzrosła o 54,6 proc., a cudzoziemców odprawionych w portach lotniczych – o 37,3 proc.

Więcej pracy

POT twierdzi, że ma za mało środków, aby reklamować Polskę za granicą.
– Rząd zaproponował zwiększenie budżetu POT na 2006 rok do 48 mln zł z 28 mln zł, jakimi dysponowaliśmy w 2005 roku. Jest to powrót do kwoty – z niewielkim wzrostem – z 2001 roku – mówi Andrzej Kozłowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomina, że dzięki turystyce mogą rozwijać się regiony Polski (na przykład Warmia i Mazury) i wzrastać zatrudnienie. W 2004 roku wpływy z turystyki i branż pokrewnych stanowiły 8 proc. wpływów do budżetu państwa. Obecnie w turystyce pracuje 850 tys. osób w całym kraju.

– Szacujemy, że wpływy dewizowe z tytułu przyjazdów turystów do Polski wzrosną z 6 mld dol. w 2004 roku do 7 mld dol. w 2005 roku – mówi Krzysztof Łopaciński, dyrektor Instytutu Turystyki.

POT opracowała już plan działań na 2006 rok.

– Przeprowadzimy kampanie reklamowe na rynku brytyjskim i niemieckim. Liczymy na pomoc tanich przewoźników, którzy przywieźli do Polski w pierwszych trzech kwartałach tego roku ok. 1,3 mln turystów – mówi Andrzej Kozłowski.


Anita Skiba
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA