REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roboczy i tajny

REKLAMA

Komisja kodyfikacyjna przekazała ustępującemu rządowi roboczą wersję nowej kodyfikacji prawa pracy. Nie oznacza to jednak zakończenia jej prac ani tego, że rozpocznie się ogólnonarodowa dyskusja nad projektem. O dalszych losach komisji i owocach jej działalności zadecyduje nowy rząd.
Komisja kodyfikacyjna zdecydowała się na swoistą rewolucję, która wydłuża i komplikuje proces pisania rekodyfikacji prawa pracy. Jej eksperci postanowili napisać dwa kodeksy. Jeden będzie regulował kwestie indywidualnego prawa pracy, drugi obejmie problematykę zbiorowego prawa pracy. – Prace nad projektami są trudne, bo zmiana w kodeksie indywidualnym bardzo często wywołuje konsekwencje w prawie zbiorowym i dlatego komisja musi być ostrożna – mówi prof. Michał Seweryński, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
Liberalny czy ochronny

Kodyfikatorzy starali się, by kodeks w dalszym ciągu realizował funkcję ochronną w stosunku do pracowników, ale jednocześnie chronił interesy pracodawcy.

REKLAMA

– Zbyt wiele niekorzystnych rozwiązań zostało w kodeksie odziedziczonych po wcześniejszym ustroju, których nie dało się wyeliminować w kolejnych kilkudziesięciu nowelizacjach.

Tajne propozycje

Niestety, w trakcie podsumowania prac kodyfikatorów nie zdecydowano się na ujawnienie nawet wstępnie ustalonych rozwiązań. Wiadomo tylko, że nowe rozwiązania będą uwzględniały zasady społecznej gospodarki rynkowej, udział partnerów społecznych i międzynarodowe standardy, a w szczególności prawo Unii Europejskiej.

Zbyt wiele niekorzystnych rozwiązań zostało w kodeksie odziedziczonych po wcześniejszym ustroju.

Przykładem mogą być rozwiązania dotyczące działania związków zawodowych. Będą one w dalszym ciągu istotnym elementem w firmie. Wolności związkowe wynikają z międzynarodowych standardów i te będą zachowane. Komisja nie mogła jednak przejść obojętnie wobec zjawiska malejącego uzwiązkowienia, którego skutkiem jest pozbawienie pracowników sektora prywatnego możliwości prowadzenia dialogu z pracodawcą, wszczynania sporów itp. Dlatego opracowywane są rozwiązania prowadzące do zniesienia monopolu związkowego.

Co ma być uregulowane w kodeksie zbiorowego prawa pracy

• Zrzeszanie się pracowników.
• Zasady negocjowania zakładowego i ponadzakładowego prawa pracy.
• Relacje negocjowanego prawa pracy do tego uregulowanego w ustawie.
• Spory zbiorowe.
• Zwolnienia grupowe.

Wszyscy chcą konsultować

Niepokojący jest fakt, że komisja pracuje w tak hermetycznej atmosferze. Poszczególne rozwiązania nie są dyskutowane z partnerami społecznymi i opinią publiczną. Co prawda przewodniczący komisji spotyka się z różnymi środowiskami i jest otwarty na ich propozycje, ale brakuje większej debaty na temat kodeksu. Profesor Seweryński uważa, że tylko ostateczny kształt kodyfikacji powinien być poddany konsultacji. Zatem zakładając dobrą wolę przyszłego rządu i jego pozytywną ocenę nowej kodyfikacji, może ona trafić do wielomiesięcznych konsultacji społecznych dopiero jesienią przyszłego roku. Dlatego uchwalenia kodeksu przez parlament należy się spodziewać dopiero w 2007 r., a może i jeszcze później.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tomasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA