| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Roboczy i tajny

Roboczy i tajny

Komisja kodyfikacyjna przekazała ustępującemu rządowi roboczą wersję nowej kodyfikacji prawa pracy. Nie oznacza to jednak zakończenia jej prac ani tego, że rozpocznie się ogólnonarodowa dyskusja nad projektem. O dalszych losach komisji i owocach jej działalności zadecyduje nowy rząd.

Komisja kodyfikacyjna zdecydowała się na swoistą rewolucję, która wydłuża i komplikuje proces pisania rekodyfikacji prawa pracy. Jej eksperci postanowili napisać dwa kodeksy. Jeden będzie regulował kwestie indywidualnego prawa pracy, drugi obejmie problematykę zbiorowego prawa pracy. – Prace nad projektami są trudne, bo zmiana w kodeksie indywidualnym bardzo często wywołuje konsekwencje w prawie zbiorowym i dlatego komisja musi być ostrożna – mówi prof. Michał Seweryński, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
Liberalny czy ochronny

Kodyfikatorzy starali się, by kodeks w dalszym ciągu realizował funkcję ochronną w stosunku do pracowników, ale jednocześnie chronił interesy pracodawcy.

– Zbyt wiele niekorzystnych rozwiązań zostało w kodeksie odziedziczonych po wcześniejszym ustroju, których nie dało się wyeliminować w kolejnych kilkudziesięciu nowelizacjach.

Tajne propozycje

Niestety, w trakcie podsumowania prac kodyfikatorów nie zdecydowano się na ujawnienie nawet wstępnie ustalonych rozwiązań. Wiadomo tylko, że nowe rozwiązania będą uwzględniały zasady społecznej gospodarki rynkowej, udział partnerów społecznych i międzynarodowe standardy, a w szczególności prawo Unii Europejskiej.

Zbyt wiele niekorzystnych rozwiązań zostało w kodeksie odziedziczonych po wcześniejszym ustroju.

Przykładem mogą być rozwiązania dotyczące działania związków zawodowych. Będą one w dalszym ciągu istotnym elementem w firmie. Wolności związkowe wynikają z międzynarodowych standardów i te będą zachowane. Komisja nie mogła jednak przejść obojętnie wobec zjawiska malejącego uzwiązkowienia, którego skutkiem jest pozbawienie pracowników sektora prywatnego możliwości prowadzenia dialogu z pracodawcą, wszczynania sporów itp. Dlatego opracowywane są rozwiązania prowadzące do zniesienia monopolu związkowego.

Co ma być uregulowane w kodeksie zbiorowego prawa pracy

• Zrzeszanie się pracowników.
• Zasady negocjowania zakładowego i ponadzakładowego prawa pracy.
• Relacje negocjowanego prawa pracy do tego uregulowanego w ustawie.
• Spory zbiorowe.
• Zwolnienia grupowe.

Wszyscy chcą konsultować

Niepokojący jest fakt, że komisja pracuje w tak hermetycznej atmosferze. Poszczególne rozwiązania nie są dyskutowane z partnerami społecznymi i opinią publiczną. Co prawda przewodniczący komisji spotyka się z różnymi środowiskami i jest otwarty na ich propozycje, ale brakuje większej debaty na temat kodeksu. Profesor Seweryński uważa, że tylko ostateczny kształt kodyfikacji powinien być poddany konsultacji. Zatem zakładając dobrą wolę przyszłego rządu i jego pozytywną ocenę nowej kodyfikacji, może ona trafić do wielomiesięcznych konsultacji społecznych dopiero jesienią przyszłego roku. Dlatego uchwalenia kodeksu przez parlament należy się spodziewać dopiero w 2007 r., a może i jeszcze później.


Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK