REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na szczycie UE-Rosja nie mówiono o gazociągu przez Bałtyk

REKLAMA

Na szczycie UE-Rosja w Londynie nie rozmawiano o bałtyckim gazociągu z Rosji do Niemiec, którego budowa budzi wielkie obawy w państwach członkowskich UE w Europie Środkowej.
Na konferencji prasowej po szczycie, który w znacznej mierze był poświęcony energetyce, premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i prezydent Rosji Władimir Putin zapewniali, że chociaż UE kupuje coraz więcej ropy naftowej i gazu z Rosji, to nie ma mowy o uzależnieniu UE od Rosji. - Pogłoski o tym, że Europa może stracić niezależności energetyczną są mocno przesadzone - powiedział Putin, parafrazując słowa Marka Twaina. Prezydent Rosji stwierdził też, że niektóre państwa Europy swoje zapotrzebowanie na gaz w 90 proc. pokrywają importem z Rosji. Wypowiadając się także w imieniu tych państw Putin mówił: - Dotąd nikt się nie skarżył, wszyscy są zadowoleni. Rosja to rzetelny partner i nigdy, nawet w najbardziej skomplikowanych okresach rozwoju swojej gospodarki, nie zawiodła swoich partnerów w Europie.
Także premier Wielkiej Brytanii starał się rozwiać wypowiadane również na Zachodzie obawy z powodu coraz większych zakupów rosyjskiej ropy i gazu. - Nikt od nikogo nie zależy - ani my od Rosja, ani Rosja od nas. Chodzi po prostu o wspólne interesy - mówił Blair.
Ale zdaniem nowych państw członkowskich UE w Europie Środkowej współpraca energetyczna z Rosją może mieć wymiar polityczny. Wielkie kontrowersje w Polsce i państwach nadbałtyckich wzbudziła umowa o budowie omijającego te państwa przez Bałtyk gazociągu z Rosji do Niemiec. Kontrowersje budzą wielkie koszty tej inwestycji i związane z nią zagrożenia dla środowiska naturalnego Bałtyku. Putin i inni przedstawiciele władz Rosji publicznie też podkreślali, że dzięki gazociągowi Rosja nie będzie zależna od tranzytu przez państwa Europy Środkowej. Także prezydent Niemiec Horst Koeler przyznał na początku września w Warszawie, że budowa rury przez Bałtyk ma polityczne aspekty.
Jednak na szczycie w Londynie nie rozmawiano o rurze przez Bałtyk - jak dowiedział się PAP od brytyjskich dyplomatów. To nie dziwi, bo dwa lata temu Tony Blair jako pierwszy z zachodnich polityków podpisał deklarację politycznego poparcia dla bałtyckiej rury. W tę inwestycję będzie zaangażowany niemiecki koncern E.ON Ruhrgas, który od 2002 r. zainwestował około 18 mld euro w brytyjską energetykę i chce sprowadzać rosyjski gaz do swoich elektrociepłowni w Wlk. Brytanii. Przed szczytem w Londynie Rosjanie prowadzili też w Europie Zachodniej swoistą kampanię marketingową na rzecz gazociągu bałtyckiego. W Belgii Putin mówił o możliwości budowy wraz z tamtejszymi firmami podziemnego magazynu, w którym przechowywano gaz dostarczany rurą przez Bałtyk. Na stronie internetowej rosyjskiego MSZ pojawiła się wypowiedź Władymira Czyżowa, stałego przedstawiciela Rosji przy UE. Czyżow stwierdził, że Gazprom myśli o budowie do Polski odnogi od bałtyckiego gazociągu. Oznaczałoby to nie tylko ominięcie Polski nową rurą. Agnieszka Łoskot z Ośrodka Studiów Wschodnich zauważyła, że budowa takiej odnogi mogłaby opóźnić budowę drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę. Tę rurę Rosja zobowiązała się wybudować do 2001 r., ale potem Moskwa zaczęła się wycofywać z tego planu. Rosjanie tłumaczyli to brakiem zapotrzebowania na gaz z północnych Niemczech, czyli tam, dokąd ma dojść zaplanowany teraz gazociąg przez Bałtyk. Minister gospodarki Jacek Piechota powiedział, że do tej pory Rosjanie nie informowali polskiego rządu ani polskich firm o pomyśle budowy odnogi gazociągu bałtyckiego. Zdaniem Piechoty wypowiedzi rosyjskiego dyplomaty nosi "znamiona politycznej deklaracji, mającej w jakiś sposób nas uspokoić".

Andrzej Kublik, Interfax, AFP, PAP
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA