REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na szczycie UE-Rosja nie mówiono o gazociągu przez Bałtyk

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Na szczycie UE-Rosja w Londynie nie rozmawiano o bałtyckim gazociągu z Rosji do Niemiec, którego budowa budzi wielkie obawy w państwach członkowskich UE w Europie Środkowej.
Na konferencji prasowej po szczycie, który w znacznej mierze był poświęcony energetyce, premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i prezydent Rosji Władimir Putin zapewniali, że chociaż UE kupuje coraz więcej ropy naftowej i gazu z Rosji, to nie ma mowy o uzależnieniu UE od Rosji. - Pogłoski o tym, że Europa może stracić niezależności energetyczną są mocno przesadzone - powiedział Putin, parafrazując słowa Marka Twaina. Prezydent Rosji stwierdził też, że niektóre państwa Europy swoje zapotrzebowanie na gaz w 90 proc. pokrywają importem z Rosji. Wypowiadając się także w imieniu tych państw Putin mówił: - Dotąd nikt się nie skarżył, wszyscy są zadowoleni. Rosja to rzetelny partner i nigdy, nawet w najbardziej skomplikowanych okresach rozwoju swojej gospodarki, nie zawiodła swoich partnerów w Europie.
Także premier Wielkiej Brytanii starał się rozwiać wypowiadane również na Zachodzie obawy z powodu coraz większych zakupów rosyjskiej ropy i gazu. - Nikt od nikogo nie zależy - ani my od Rosja, ani Rosja od nas. Chodzi po prostu o wspólne interesy - mówił Blair.
Ale zdaniem nowych państw członkowskich UE w Europie Środkowej współpraca energetyczna z Rosją może mieć wymiar polityczny. Wielkie kontrowersje w Polsce i państwach nadbałtyckich wzbudziła umowa o budowie omijającego te państwa przez Bałtyk gazociągu z Rosji do Niemiec. Kontrowersje budzą wielkie koszty tej inwestycji i związane z nią zagrożenia dla środowiska naturalnego Bałtyku. Putin i inni przedstawiciele władz Rosji publicznie też podkreślali, że dzięki gazociągowi Rosja nie będzie zależna od tranzytu przez państwa Europy Środkowej. Także prezydent Niemiec Horst Koeler przyznał na początku września w Warszawie, że budowa rury przez Bałtyk ma polityczne aspekty.
Jednak na szczycie w Londynie nie rozmawiano o rurze przez Bałtyk - jak dowiedział się PAP od brytyjskich dyplomatów. To nie dziwi, bo dwa lata temu Tony Blair jako pierwszy z zachodnich polityków podpisał deklarację politycznego poparcia dla bałtyckiej rury. W tę inwestycję będzie zaangażowany niemiecki koncern E.ON Ruhrgas, który od 2002 r. zainwestował około 18 mld euro w brytyjską energetykę i chce sprowadzać rosyjski gaz do swoich elektrociepłowni w Wlk. Brytanii. Przed szczytem w Londynie Rosjanie prowadzili też w Europie Zachodniej swoistą kampanię marketingową na rzecz gazociągu bałtyckiego. W Belgii Putin mówił o możliwości budowy wraz z tamtejszymi firmami podziemnego magazynu, w którym przechowywano gaz dostarczany rurą przez Bałtyk. Na stronie internetowej rosyjskiego MSZ pojawiła się wypowiedź Władymira Czyżowa, stałego przedstawiciela Rosji przy UE. Czyżow stwierdził, że Gazprom myśli o budowie do Polski odnogi od bałtyckiego gazociągu. Oznaczałoby to nie tylko ominięcie Polski nową rurą. Agnieszka Łoskot z Ośrodka Studiów Wschodnich zauważyła, że budowa takiej odnogi mogłaby opóźnić budowę drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę. Tę rurę Rosja zobowiązała się wybudować do 2001 r., ale potem Moskwa zaczęła się wycofywać z tego planu. Rosjanie tłumaczyli to brakiem zapotrzebowania na gaz z północnych Niemczech, czyli tam, dokąd ma dojść zaplanowany teraz gazociąg przez Bałtyk. Minister gospodarki Jacek Piechota powiedział, że do tej pory Rosjanie nie informowali polskiego rządu ani polskich firm o pomyśle budowy odnogi gazociągu bałtyckiego. Zdaniem Piechoty wypowiedzi rosyjskiego dyplomaty nosi "znamiona politycznej deklaracji, mającej w jakiś sposób nas uspokoić".

Andrzej Kublik, Interfax, AFP, PAP
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA