REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze wyniki około północy

REKLAMA

Około północy w powyborczą noc, z 9 na 10 października, Państwowa Komisja Wyborcza może podać pierwsze nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich na podstawie danych z połowy obwodów - uważa Bohdan Szcześniak, dyrektor Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów z Krajowego Biura Wyborczego.
Szcześniak spodziewa się, że z niedzieli na poniedziałek późno w nocy lub wcześnie rano w PKW będą już dane z 90 proc. obwodów.

Oficjalne wyniki wyborów na prezydenta PKW zamierza ogłosić w poniedziałek po południu. W wyborach parlamentarnych PKW informowała o nieoficjalnych wstępnych wynikach na podstawie danych z przekazu informatycznego i protokołu papierowego.

"Teraz, w celu przyspieszenia informacji o wstępnych wynikach, PKW postanowiła, że poda wstępne dane tylko na podstawie przekazu informatycznego z obwodowych i okręgowych komisji wyborczych" - powiedział Szcześniak.

Założenie wstępne jest takie, że Komisja poinformuje o nieoficjalnych wynikach nad podstawie danych z 10 proc., 30 proc., 60 proc. i 90 proc. obwodów. Jednak - jak podkreślił Szcześniak - informacje cząstkowe będą zależały od tego, jak szybko będą spływały dane z kraju.

"Być może po raz pierwszy poinformujemy o nieoficjalnych wynikach np. z 25 proc. obwodów" - mówi Szcześniak.

PKW informując o wstępnych wynikach, zamierza podawać i liczbę głosów oddanych na poszczególnych kandydatów, i procenty.

W niedzielę wyborczą - podobnie jak w wyborach do Sejmu i Senatu - PKW zamierza dwukrotnie informować o frekwencji - według stanu na godz. 10.30 i na W dzień wyborów konferencje prasowe przewidziane są ok. godz. 10 rano - o przystąpieniu do wyborów i ewentualnych kłopotach, jakie mogły być przy otwieraniu lokali wyborczych - i po godz. 20 - o przebiegu głosowania w kraju. Szcześniak przypomniał, że do piątku można otrzymać w swojej gminie zaświadczenie o prawie do głosowania.

"Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: jedno na 9 października, drugie na ewentualną II turę wyborów. Ten sam spis obowiązuje podczas drugiego głosowania i jeśli dana osoba zostanie wykreślona ze spisu na I turę, nie będzie jej na liście uprawnionych do głosowania także przy II turze" - wyjaśniał. Dodał, że jeśli wyborca w II turze będzie głosował w miejscu zameldowania, z otrzymanym w gminie zaświadczeniem, może się dopisać do spisu wyborców, z którego został wykreślony.

Na karcie do głosowania, którą każdy wyborca otrzyma w niedzielę, znajdzie się 14 nazwisk kandydatów na prezydenta. Obok nazwisk osób kandydujących znajdzie się nazwisko Daniela Podrzyckiego, który zginął w wypadku samochodowym. Jak powiedział Szcześniak, część kart została już wydrukowana i było za późno na dokonanie zmian. "Jeśli jeszcze ktokolwiek zrezygnuje, jego nazwisko pozostanie na karcie" - dodał.

Kandydat może zrezygnować nawet w dniu wyborów. W takim przypadku PKW po otrzymaniu rezygnacji podejmie uchwałę i wyda obwieszczenie, które zostaną wywieszone w lokalach obwodowych komisji wyborczych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA