Kategorie

Niebezpieczny dług

Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość - partie, które prawdopodobnie stworzą nowy rząd po wyborach - będą miały twardy orzech do zgryzienia - muszą znaleźć rozwiązania ograniczające gigantyczny dług publiczny.
W końcu roku wyniesie on ponad 480 mld zł. Wśród przyszłych koalicjantów jedni mają na to receptę, drudzy ją tworzą.

Dług wcześniej czy później trzeba będzie spłacić. Chodzi o niebagatelną kwotę, bo równą aż 52-53 proc. produktu krajowego brutto. Na gigantyczny dług publiczny złożył się nie tylko budżet państwa ze swoim deficytem, ale i państwowe fundusze celowe oraz agencje i samorządy.

Zobowiązania państwa zmierzają do granicy, po przekroczeniu której normalne funkcjonowanie kraju mogłoby być zakłócone. Przy tym dług publiczny najbardziej powiększa deficyt budżetu państwa, dlatego jego ograniczenie zapowiadają politycy, którzy za miesiąc będą rządzić Polską.

Mniej urzędników i agencji

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało program, który ma sprawić, że państwo będzie tanie. Jego realizacja ma przynieść oszczędności w wysokości 5 mld zł rocznie oraz około 3 mld zł jednorazowych wpływów ze sprzedaży państwowych ośrodków wypoczynkowych i samochodów. Przewiduje między innymi zmniejszenie administracji państwowej o 20 proc., co dałoby 1,1 mld zł oszczędności. Natomiast likwidacja funduszy, które powstały ze środków specjalnych ministerstw, przyniosłaby 1-1,5 mld zł. Duże oszczędności dałaby także likwidacja wielu agencji i instytucji – na przykład Agencji Nieruchomości Rolnych, Wojskowej Agencji Mieszkanio-wej, Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, Rządowego Centrum Legislacji, 16 oddziałów terenowych Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad oraz Funduszu Prywatyzacji.

– Przewidujemy, że program „Tanie państwo” będzie realizowany w trzech etapach, począwszy od stycznia przyszłego roku – mówi Kazimierz Marcinkiewicz, jeden z liderów PiS.

W pierwszych dwóch miesiącach zostanie zlikwidowana część agencji i funduszy, a część z nich PiS połączy od pierwszego lipca. Od 1 stycznia 2007 roku będzie zmniejszał zatrudnienie w administracji państwowej.Według PiS, poprawa sytuacji finansowej kraju będzie przede wszystkim następstwem działań, które zwiększą inwestycje i zatrudnienie.

Alimenty zamiast dodatków i zasiłków

Platforma Obywatelska nie ma całościowego programu gospodarczego, nie przygotowała też szczegółowej listy i kalendarza przedsięwzięć, których realizacja mogłaby poprawić sytuację finansów publicznych.

– Nie mamy, tak jak w programie Hausnera, planu cięć wybranych wydatków budżetu, które miały przynieść iluzoryczne oszczędności w dłuższej perspektywie. Uważamy, że możliwe jest szybkie ograniczenie wydatków niemalże we wszystkich pozycjach budżetu państwa i w dużej części całego sektora finansów publicznych – mówi Rafał Antczak, ekspert ekonomiczny Platformy Obywatelskiej.

PO chce zacząć od zmian systemowych, na przykład zmniejszenia emerytur mundurowych (dla tzw. utrwalaczy władzy ludowej), których świadczenia są dwukrotnie wyższe od przeciętnych. Można na tym zaoszczędzić 1-2 mld zł rocznie.

Ponad miliard złotych dałyby oszczędności w wyniku redukcji etatów w administracji skarbowej.

– Byłoby to jednak możliwe tylko wtedy, gdyby wprowadzono podatek liniowy. Bez niego nie można ograniczać administracji, bo musi ona wykonywać rozbudowane i skomplikowane zadania – twierdzi Rafał Antczak.

Według PO, prawie 400 mln zł mogłaby dać likwidacja wydatków znajdujących się we wszystkich częściach budżetu, związanych ze współpracą naukowo-techniczną z zagranicą. Rafał Antczak uważa, że kryją się za nią głównie wyjazdy służbowe.

– Przegląd wszystkich przepływów finansowych przewidzianych w projekcie budżetu państwa na przyszły rok, przygotowanym przez obecny rząd, mógłby przynieść oszczędności w wysokości 5-10 mld zł – mówi Rafał Antczak.

Jego zdaniem, w wielu wypadkach nie trzeba nawet zmieniać prawa, aby wyraźnie ograniczyć wydatki budżetu i całego sektora finansów publicznych. Należy tylko egzekwować istniejące prawo. Na przykład część emerytów i rencistów otrzymuje dopłaty do czynszów mieszkaniowych oraz inne zasiłki, choć mają majętne dzieci.

– Tymczasem z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że istnieje obowiązek alimentacyjny dzieci w stosunku do rodziców. Wobec tego to one w pierwszej kolejności, a nie państwo, powinny wspierać osoby starsze – podkreśla R. Antczak.
Dodaje, że celem PO jest uzdrowienie finansów publicznych w ciągu 2-3 lat.

Cięcia konieczne

Ekonomiści są zgodni, że ograniczania wydatków publicznych nie da się uniknąć.

– Nie można dopuścić, aby dług publiczny osiągnął wartość 60 proc. PKB, bo wtedy wydatki państwa nie mogłyby być wyższe od dochodów, co oznacza, że zabrakłoby kilkudziesięciu miliardów złotych potrzebnych do normalnego funkcjonowania kraju – ocenia Wojciech Kuryłek, główny ekonomista Kredyt Banku.

Analitycy są przekonani, że w nowym rządzie musi się znaleźć osoba, która zajmie się sanacją finansów państwa

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Janusz K. KowalskiWięcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.