reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Państwo partnerem dla firm

Państwo partnerem dla firm

Przedsiębiorcy będą w szerszym zakresie współpracować przy realizacji zadań publicznych. Wyręczanie państwa będzie dla wielu firm lekarstwem na brak zleceń i złą sytuację ekonomiczną. Szansa pojawi się dzięki ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym, która niebawem wejdzie w życie.

Założeniem ustawy z 28 lipca 2005 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz.U. nr 169, poz. 1420) jest odpłatne realizowanie przez przedsiębiorcę (partnera prywatnego) inwestycji na rzecz państwa. Współpraca będzie odbywała się w oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym, która będzie dokładnie sprawdzana przez resort finansów. Partnerzy będą dobierani za pomocą przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Aby doszło do zrealizowania przedsięwzięcia w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, podmiot publiczny musi się najpierw upewnić, że przyniesie to przeważające korzyści dla interesu publicznego w stosunku do korzyści wynikających z innych sposobów realizacji takiego przedsięwzięcia.


Przykładowe inwestycje


W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego może być realizowana np. budowa kanalizacji, oczyszczalni ścieków lub wysypisk śmieci. Finansowane w ten sposób mogą być także budowy dróg i autostrad. W partnerstwie swojej szansy upatrują także przedstawiciele branży teleinformatycznej. Liczą na to, że rejestry państwowe lub systemy informatyczne państwa będą teraz prowadzone przez firmy prywatne.


Współpraca może być potrzebna w sytuacji, gdy władze gminy planują budowę obiektu sportowego, ale nie mają wystarczających środków. Ma je natomiast prywatny przedsiębiorca. Obie strony rozpoczynają negocjacje, których efektem końcowym powinna być precyzyjnie przygotowana umowa. Pieniądze na inwestycję wykładają obie strony. Ustalają one zasady dalszej wieloletniej współpracy, w trakcie której prywatny wkład będzie zrównoważony. W efekcie tego, mieszkańcy gminy zyskają obiekt sportowy, władze – zrealizowaną inwestycję, zaś przedsiębiorca – korzystne warunki jej współfinansowania i gwarancje na przyszłość.


Korzyści ze współpracy


Zdaniem Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Konfederacji Pracodawców Polskich, korzyści takiej współpracy będą obustronne. Partner prywatny ma zapewnioną długofalową współpracę, co w przypadku wielu przedsiębiorców może być gwarancją prowadzenia udanego biznesu w perspektywie wieloletniej. Państwo zaś skorzysta w ten sposób, że cele publiczne będą realizowane bardziej efektywnie. Niewątpliwą zaletą jest to, że partnerstwo publiczno-prywatne może mieć charakter wieloletni z gwarancją, że umowa będzie obowiązywała bez względu np. na kadencję Sejmu.


Katarzyna Rychter

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama