REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PGNiG: kilka wariantów dywersyfikacji dostaw gazu

REKLAMA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pracuje nad kilkoma wariantami dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. W sobotę zostanie otwarte kolejne połączenie systemu polskiego z ukraińskim - poinformował Marek Kossowski, prezes PGNiG.
"W sobotę otwieramy gazociąg Polska-Ukraina, który w tej chwili będzie dostarczał stosunkowo mało gazu w okolice Chrubieszowa. W latach 2005-2007 zostanie dostarczone 17,5 mln metrów sześciennych gazu łącznie" - powiedział Kossowski. "Jeżeli podpiszemy aneks do umowy, to dostawy wzrosną do 200 mlm metrów sześciennych gazu w 2008 roku. Docelowo, po doinwestowaniu, gazociąg będzie dostarczał około 1 mld metrów sześciennych gazu" - dodał.

Kossowski powiedział, że drugi gazociąg powstanie w Polsce północno-zachodniej i ma on mieć początkowo zdolność przesyłową od 1,5-2 mld metrów sześciennych. Jego docelowa przepustowość wynosić będzie około 7-8 miliardów metrów sześciennych gazu. Prezes podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi dotyczące zaangażowania się w projekt gazociągu Nabucco.

"Z analiz wynika, że powinniśmy zdecydowanie w ten projekt się włączyć. W ciągu tygodnia, dwóch powinniśmy otrzymać dokumentację szczegółową, czyli biznesplan tego gazociągu. To już na wejściu kosztuje 100.000 euro. Będziemy chcieli przystąpić do konsorcjum realizującego ten projekt, ale musimy mieć na to pieniądze. Te pieniądze właśnie zbieramy z giełdy" - powiedział. Dodał, że budżet Nabucco jest w tej chwili szacowany na kwotę 5,5-7 mld euro.

Udział PGNiG musiałby wynieść 0,5 miliarda. Szef gazowej spółki powiedział, że PGNiG rozważa też zaangażowanie w gazociąg sarmacki, którego koszt szacowany jest na 3 do 4 mld euro.

"Tutaj też na poziomie minimalnym chcielibyśmy zainwestować pół miliarda" - powiedział. "I Nabucco, i gazociąg sarmacki powinny być absolutnie naszym celem numer jeden jeśli chodzi o naszą aktywność w Unii Europejskiej w kontekście tego wszystkiego, co dzieje się w związku z Bałtykiem" - dodał.

Kossowski powiedział, że PGNiG rozważa też możliwość wybudowania terminala LNG, który może powstać w okolicy Trójmiasta lub Szczecina. Do terminala gaz dostarczałyby gazowce.

Kossowski nie chciał powiedzieć, czy w tym roku spółka przekroczy 1 mld zł zysku netto. "Wyniki za pierwsze półrocze mamy bardzo dobre, mimo że otoczenie ekonomiczne rzeczywiście pogarsza się, to my dalej utrzymujemy dobre wyniki, natomiast czy to będzie miliard - nie wiem.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

Nowość na stronie Rzecznika MŚP. 2 nowe zakładki

Na stronie internetowej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw pojawiła się nowość - zakładka "Dla przedsiębiorcy" oraz "ESG". Celem zakładek jest dostarczenie mikro, małym i średnim firmom niezbędnych narzędzi oraz wiedzy, które pomogą im efektywniej prowadzić działalność oraz sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom rynku.

REKLAMA