REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PGNiG: kilka wariantów dywersyfikacji dostaw gazu

REKLAMA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pracuje nad kilkoma wariantami dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. W sobotę zostanie otwarte kolejne połączenie systemu polskiego z ukraińskim - poinformował Marek Kossowski, prezes PGNiG.
"W sobotę otwieramy gazociąg Polska-Ukraina, który w tej chwili będzie dostarczał stosunkowo mało gazu w okolice Chrubieszowa. W latach 2005-2007 zostanie dostarczone 17,5 mln metrów sześciennych gazu łącznie" - powiedział Kossowski. "Jeżeli podpiszemy aneks do umowy, to dostawy wzrosną do 200 mlm metrów sześciennych gazu w 2008 roku. Docelowo, po doinwestowaniu, gazociąg będzie dostarczał około 1 mld metrów sześciennych gazu" - dodał.

Kossowski powiedział, że drugi gazociąg powstanie w Polsce północno-zachodniej i ma on mieć początkowo zdolność przesyłową od 1,5-2 mld metrów sześciennych. Jego docelowa przepustowość wynosić będzie około 7-8 miliardów metrów sześciennych gazu. Prezes podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi dotyczące zaangażowania się w projekt gazociągu Nabucco.

"Z analiz wynika, że powinniśmy zdecydowanie w ten projekt się włączyć. W ciągu tygodnia, dwóch powinniśmy otrzymać dokumentację szczegółową, czyli biznesplan tego gazociągu. To już na wejściu kosztuje 100.000 euro. Będziemy chcieli przystąpić do konsorcjum realizującego ten projekt, ale musimy mieć na to pieniądze. Te pieniądze właśnie zbieramy z giełdy" - powiedział. Dodał, że budżet Nabucco jest w tej chwili szacowany na kwotę 5,5-7 mld euro.

Udział PGNiG musiałby wynieść 0,5 miliarda. Szef gazowej spółki powiedział, że PGNiG rozważa też zaangażowanie w gazociąg sarmacki, którego koszt szacowany jest na 3 do 4 mld euro.

"Tutaj też na poziomie minimalnym chcielibyśmy zainwestować pół miliarda" - powiedział. "I Nabucco, i gazociąg sarmacki powinny być absolutnie naszym celem numer jeden jeśli chodzi o naszą aktywność w Unii Europejskiej w kontekście tego wszystkiego, co dzieje się w związku z Bałtykiem" - dodał.

Kossowski powiedział, że PGNiG rozważa też możliwość wybudowania terminala LNG, który może powstać w okolicy Trójmiasta lub Szczecina. Do terminala gaz dostarczałyby gazowce.

Kossowski nie chciał powiedzieć, czy w tym roku spółka przekroczy 1 mld zł zysku netto. "Wyniki za pierwsze półrocze mamy bardzo dobre, mimo że otoczenie ekonomiczne rzeczywiście pogarsza się, to my dalej utrzymujemy dobre wyniki, natomiast czy to będzie miliard - nie wiem.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA