REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szybki wzrost przy niskiej inflacji

REKLAMA

W przyszłym roku będziemy mieli dość szybki wzrost gospodarczy, przy bardzo niskiej inflacji - przewiduje resort finansów w projekcie budżetu na 2006 r.
Nie ma jednak w tym dokumencie przedsięwzięć, które zapowiadałyby konieczną reformę finansów publicznych.
Projekt budżetu państwa przewiduje, że w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego wyniesie 4,3 proc.

Obecne prognozy resortu finansów publicznych są więc korzystniejsze od formułowanych w czerwcu, gdy oczekiwano, że w 2006 r. produkt krajowy brutto zwiększy się realnie o 4 proc. – Przyjęty w projekcie budżetu wzrost PKB jest możliwy do osiągnięcia – ocenia Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

– Po budżecie, który jest przygotowywany dla nowego rządu, trudno oczekiwać silnego ograniczenia wydatków. Dlatego jest on dość pasywny. Wprowadzono w nim zmiany wynikające z nowo przyjętych ustaw, bez poszukiwania głębszych oszczędności. Odłożone zostały reformy finansów, na które czeka rynek pieniężny – stwierdził Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

Ministerstwo ocenia, że w przyszłym roku do kasy państwa wpłynie 189,2 mld zł, a wydatki wyniosą 221,8 mld zł. W rezultacie deficyt budżetu państwa wyniesie 32,6 mld zł. Będzie więc o 1,7 mld zł wyższy niż przewidywany na ten rok. Tego wzrostu mogłoby nie być, gdyby Sejm nie odrzucił weta prezydenta do ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane, co będzie kosztować budżet 3 mld zł.

Przyjęta przez resort finansów nadwyżka wydatków nad dochodami budżetu państwa jest za duża dla partii, które prawdopodobnie stworzą rząd po wyborach parlamentarnych. Jan Rokita, lider Platformy Obywatelskiej, powiedział niedawno, że jego partia chciałaby, aby deficyt budżetowy był względnie niski i wynosił ok. 20 mld zł. Dodał, że jeśli ustępujący rząd zostawi projekt budżetu z deficytem rzędu 30 mld zł, konieczne będzie cięcie wydatków, aby osiągnąć dostosowanie fiskalne na poziomie 2 proc. produktu krajowego brutto. Tymczasem zaplanowany przez resort finansów deficyt budżetu ma w 2006 r. wynieść 3,3 proc. PKB.

– Po wyborach projekt budżetu na pewno zostanie zmieniony. Ale korekty bez możliwości wprowadzenia istotnych zmian ustawowych są niewielkie – na zmiany ustawowe będzie za mało czasu. Trudno więc oczekiwać, aby budżet realizowany w przyszłym roku istotnie odbiegał od tego, co zaproponuje obecny rząd – mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP. Jego zdaniem, zmniejszenie deficytu do 20 mld zł jest mało prawdopodobne, jest to raczej deklaracja woli politycznej.

– Projekt budżetu nie przynosi ani wiele pozytywnego, ani negatywnego. Nie posuwa naprzód koniecznej reformy finansów publicznych, ale trudno było tego oczekiwać, bo zarówno w demokracjach rozwiniętych, jak i w naszej, ostatni rok przed wyborami jest z reguły stracony z tego punktu widzenia. Projekt budżetu utrzymuje nas jednak na ścieżce konwergencji do strefy euro. Tak naprawdę wyzwania będą dotyczyły przyszłego roku, w pełni autorskiego projektu budżetu przyszłej koalicji rządowej na 2007 r. – podkreśla Łukasz Tarnawa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Janusz K. Kowalski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA