REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deficyt budżetu większy o prawie 2 mld zł

REKLAMA

Ministerstwo Finansów planuje w projekcie budżetu na 2006 rok, że deficyt budżetu wzrośnie w przyszłym roku do 32.575 mln zł z 30.833,7 mln zł planowanych w 2005 roku.
"Przyszłoroczny deficyt zaplanowaliśmy na 32,6 mld zł. Jest to poziom maksymalny. Ustawa o finansach publicznych narzuca nam to, że relacja deficytu do dochodów nie może być wyższa niż w tym roku" - powiedział Mirosław Gronicki, szef resortu finansów.

Deficyt w 2006 roku liczony w relacji do PKB, według polskiej metodologii, stanowi 3,2-3,3 proc. PKB.

MF w przyszłorocznym projekcie budżetu, który zostanie przedłożony w najbliższy wtorek rządowi, planuje, że wydatki w 2006 roku wyniosą 221.803 mln zł wobec 209.704 mln zł w tym roku. Natomiast dochody budżetowe w 2006 roku wzrosną do 189.228 mln zł z 178.870 mln zł w 2005 roku.

Zwrot VAT będzie kosztował przyszłoroczny budżet 3 mld zł

Gronicki poinformował, że ubytek dochodów z tytułu rekompensat za wzrost VAT w budownictwie w przyszłym roku będzie kosztował budżet 3 mld zł.

"Bez zawetowania ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane deficyt mógłby wynieść 31 mld zł. Konsekwencja wprowadzenia tej ustawy w przyszłym roku to 3 mld zł ubytku w dochodach. Poza tym obniżyliśmy środki dla ZUS o 150 mln zł, wydatki z Funduszu Mieszkaniowego o 100 mln zł, zmniejszyliśmy środki Funduszu Stypendialnego o 300 mln zł" - powiedział minister.

Potrzeby pożyczkowe w 2006 nieco niższe niż w 2005 roku

Gronicki powiedział także, że potrzeby pożyczkowe w 2006 mogą być nieco poniżej 40 mld zł planowanych w 05.

"Zależy to od przychodów z prywatyzacji, kredytów, transferów do OFE, które planujemy na 12,7 mld zł, poziomu prefinansowania. Potrzeby netto będą trochę niższe niż w tym roku" - zaznaczył szef resortu finansów.

MF planuje także, że przychody z prywatyzacji netto na koniec września 2005 roku wyniosą ok. 3 mld zł, a w całym roku będą poniżej planowanych 4,7 mld zł. Minister szacuje równocześnie, że w przyszłym roku NBP przekaże do budżetu państwa około 3 mld zł mniej niż w tym roku, gdy wpłynęło do budżetu 4,16 mld zł.

Rząd planuje przyjąć projekt budżetu na posiedzeniu 27 września. Do Sejmu trafi on 30 września razem z 3-letnim planem wydatków państwa. Ponadto MF przedyskutuje także 16 września z zarządem NBP "Strategię zarządzania długiem".

Ograniczenie deficytu w 2005 r. głębsze

Gronicki powiedział także, że tegoroczny deficyt będzie niższy od planu i wyniesie 30.833,7 mln zł.

"Realizacja dochodów w tym roku idzie dobrze. Będą one wyższe od planu o 4,3 mld zł. Dodatkowo jednak trzeba uwzględnić ubytek związany z obniżką akcyzy na benzynę. To około 400 mln zł" - uważa Gronicki.

Eksport, popyt i inwestycje będą napędzać wzrost

Ponadto, według założeń MF, wzrost gospodarczy planowany w 2006 roku wyniesie 4,3 proc. PKB i 3,3 proc. PKB w 2005 roku.

"Spodziewamy się stopniowego przyspieszenia inwestycji" - powiedział Gronicki. "Oczekujemy pewnego przyspieszenia wzrostu eksportu i wzrostu popytu krajowego. W tym roku eksport wzrośnie o około 5 proc., w przyszłym o około 10 proc. Jeżeli dodamy do tego wzrost inwestycji, to daje nam 4,3 proc. wzrostu PKB w 2006 roku" - zaznaczył.

Zdaniem MF inwestycje w przyszłym roku zwiększą się o 8,7 proc. wobec poniżej 5 proc. szacowanych na ten rok. Równocześnie minister finansów utrzymał wcześniejszą prognozę inflacji średniorocznej na 2006 rok na poziomie 1,5 proc. wobec 2,1 proc. w 05 ze względu na spory skok cen ropy naftowej.

Bezrobocie natomiast na koniec 2005 roku, według szacunków MF wyniesie 16,9 proc. wobec 17,7 proc. na koniec 2005 roku.

Eksport nadal silny mimo mocnego złotego

W opinii ministra finansów do tej pory nie widać negatywnych dla eksportu następstw umocnienia złotego.

"Do tej pory nie widać negatywnych następstw dla dynamiki eksportu z powodu umocnienia złotego. Poziom kursu dla handlu zagranicznego jest stosunkowo mało istotny, ważniejszy jest dla importu" - powiedział Gronicki.

"To co tracimy w eksporcie dla UE jest rekompensowane wzrostem dynamiki na wschód, głównie do Rosji. W przyszłym roku dynamika eksportu do krajów UE przyspieszy, bo spodziewana jest tam poprawa wzrostu gospodarczego" - dodał. Minister uważa także, że przystąpienie Polski do strefy euro jest możliwe w 2009 roku. "Mamy szansę to zrobić, ale to zależy od decyzji politycznej" - podsumował.

MF obecnie nie widzi potrzeby sprzedaży walut na rynku

Gronicki poinformował, że resort finansów obecnie nie widzi potrzeby sprzedaży walut na rynku.

"Jeżeli będzie taka potrzeba będziemy sprzedawać, na razie nie ma takich potrzeb" - powiedział. Dodał, że w końcu września MF spłaci około 1 mld USD długu wobec Klubu Paryskiego, a środki na ten cel już posiada.

MF chce podwyższyć akcyzę na paliwa w 2006 roku średnio o 8 gr/l

Gronicki powiedział w poniedziałek, że MF planuje podwyżkę akcyzy na paliwa w 06 średnio o 8 gr/l uwzględniając poziom sprzed wrześniowej obniżki, co oznacza wzrost o 1,5 proc.

"Chcemy to robić stopniowo wraz z początkiem każdego kwartału, jeżeli będzie taka potrzeba. Zależy to od sytuacji budżetu" - uważa.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA