REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorom będzie łatwiej na budowie

REKLAMA

Od 26 września tego roku nie będą już potrzebne pozwolenia na budowę niektórych obiektów i przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, telekomunikacyjnych, cieplnych i elektroenergetycznych, co jest znacznym ułatwieniem dla inwestorów.
Natomiast od 1 stycznia 2006 r. na nowych zasadach zostaną przyznane uprawnienia budowlane oraz tytuły rzeczoznawców budowlanych. Wprawdzie nie trzeba mieć już pozwolenia na budowę przyłączy zarówno do obiektu budowlanego, jak i do niezabudowanej działki, to jednak inwestor musi sporządzić plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej – stanowią przepisy ustawy z 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która została opublikowana w piątek w Dzienniku Ustaw (Dz. U. nr 163, poz. 1361). Przepisy wejdą w życie po trzydziestu daniach od opublikowania.

Plan będzie mógł zostać sporządzony wyłącznie na mapach przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Natomiast do projektu budowlanego nie trzeba już będzie dołączać oświadczeń o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, cieplnej, gazowej i elektroenergetycznej, o tym że będą z obiektu odbierane ścieki oraz, że do inwestycji zostały zapewnione dostawy energii, wody, ciepła i gazu.

Bez pozwolenia na budowę będzie już można postawić wolnostojący parterowy budynek gospodarczy, wiatę, altanę o powierzchni zabudowy do 25 m kw., przydomową oranżerię i ogród zimowy o powierzchni zabudowy do 25 m kw. Jedyne ograniczenie dotyczyć będzie liczby tych obiektów na każdych 500 m kw. działki. Nie wolno będzie ich wybudować więcej niż dwa.

Pozwolenia na budowę nie będą już wymagane na postawienie wolnostojącej kabiny telefonicznej, szafy i słupków telekomunikacyjnych, instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu oraz prowadzenie remontów istniejących już obiektów i urządzeń budowlanych, a także instalowanie tablic i urządzeń reklamowych, reklam świetlnych i podświetlanych poza terenem zabudowy. Gdyby jednak reklamy miały być zainstalowane na obiekcie zabytkowym to pozwolenie na budowę będzie potrzebne, podobnie jak na remont obiektu wpisanego do rejestru zabytków.

Tytuły rzeczoznawców budowlanych nadają organy samorządu zawodowego, określając przy tym zakres rzeczoznawstwa. Aby zostać takim rzeczoznawcą po 1 stycznia 2006 r. trzeba będzie korzystać w pełni z praw publicznych i mieć tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera architekta, inżyniera lub inżyniera architekta oraz uprawnienia budowlane bez ograniczeń oraz co najmniej 10 lat praktyki w zakresie objętym rzeczoznawstwem. Trzeba też będzie wykazać się znacznym dorobkiem praktycznym w zakresie objętym rzeczoznawstwem. Potrzebny będzie też wpis w drodze decyzji do centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych.

Organ samorządu budowlanego będzie mógł pozbawić rzeczoznawcę tytułu wówczas, gdy został pozbawiony praw publicznych, ukarany z tytułu odpowiedzialności zawodowej, albo w sposób nienależyty wykonywał czynności rzeczoznawcy budowlanego. O pozbawieniu tytułu organ będzie mógłorzec także na wniosek samego rzeczoznawcy. Na podstawie ostatecznej decyzji o pozbawieniu tytułu nastąpi wykreślenie rzeczoznawcy z centralnego rejestru.

Od 1 stycznia 2006 r. obowiązywały też będą nowe wymogi dla ubiegających się o przyznanie uprawnień budowlanych. Aby uzyskać je do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń trzeba będzie ukończyć studia magisterskie na odpowiednim kierunku dla danej specjalności i odbyć dwuletnią praktykę na budowie. Natomiast do uzyskania uprawnień do projektowania bez ograniczeń potrzebne będą: ukończone studia magisterskie, dwuletnia praktyka przy sporządzaniu projektów i roczna praktyka na budowie.

Malgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA