Inwestorom będzie łatwiej na budowie
REKLAMA
Plan będzie mógł zostać sporządzony wyłącznie na mapach przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Natomiast do projektu budowlanego nie trzeba już będzie dołączać oświadczeń o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, cieplnej, gazowej i elektroenergetycznej, o tym że będą z obiektu odbierane ścieki oraz, że do inwestycji zostały zapewnione dostawy energii, wody, ciepła i gazu.
Bez pozwolenia na budowę będzie już można postawić wolnostojący parterowy budynek gospodarczy, wiatę, altanę o powierzchni zabudowy do 25 m kw., przydomową oranżerię i ogród zimowy o powierzchni zabudowy do 25 m kw. Jedyne ograniczenie dotyczyć będzie liczby tych obiektów na każdych 500 m kw. działki. Nie wolno będzie ich wybudować więcej niż dwa.
Pozwolenia na budowę nie będą już wymagane na postawienie wolnostojącej kabiny telefonicznej, szafy i słupków telekomunikacyjnych, instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu oraz prowadzenie remontów istniejących już obiektów i urządzeń budowlanych, a także instalowanie tablic i urządzeń reklamowych, reklam świetlnych i podświetlanych poza terenem zabudowy. Gdyby jednak reklamy miały być zainstalowane na obiekcie zabytkowym to pozwolenie na budowę będzie potrzebne, podobnie jak na remont obiektu wpisanego do rejestru zabytków.
Tytuły rzeczoznawców budowlanych nadają organy samorządu zawodowego, określając przy tym zakres rzeczoznawstwa. Aby zostać takim rzeczoznawcą po 1 stycznia 2006 r. trzeba będzie korzystać w pełni z praw publicznych i mieć tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera architekta, inżyniera lub inżyniera architekta oraz uprawnienia budowlane bez ograniczeń oraz co najmniej 10 lat praktyki w zakresie objętym rzeczoznawstwem. Trzeba też będzie wykazać się znacznym dorobkiem praktycznym w zakresie objętym rzeczoznawstwem. Potrzebny będzie też wpis w drodze decyzji do centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych.
Organ samorządu budowlanego będzie mógł pozbawić rzeczoznawcę tytułu wówczas, gdy został pozbawiony praw publicznych, ukarany z tytułu odpowiedzialności zawodowej, albo w sposób nienależyty wykonywał czynności rzeczoznawcy budowlanego. O pozbawieniu tytułu organ będzie mógłorzec także na wniosek samego rzeczoznawcy. Na podstawie ostatecznej decyzji o pozbawieniu tytułu nastąpi wykreślenie rzeczoznawcy z centralnego rejestru.
Od 1 stycznia 2006 r. obowiązywały też będą nowe wymogi dla ubiegających się o przyznanie uprawnień budowlanych. Aby uzyskać je do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń trzeba będzie ukończyć studia magisterskie na odpowiednim kierunku dla danej specjalności i odbyć dwuletnią praktykę na budowie. Natomiast do uzyskania uprawnień do projektowania bez ograniczeń potrzebne będą: ukończone studia magisterskie, dwuletnia praktyka przy sporządzaniu projektów i roczna praktyka na budowie.
Malgorzata Piasecka-Sobkiewcz
REKLAMA
REKLAMA