REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura tylko za ostatnie cztery miesiące

REKLAMA

Telekomunikacja Polska wystawi faktury dla małżonków za dostęp do sieci internetowej tylko za ostatnie cztery miesiące roku. Na korekty za poprzednie miesiące nie ma co liczyć.
Od 1 sierpnia Telekomunikacja Polska S.A. wystawia faktury za dostęp do sieci na imiona małżonków. Wcześniej był z tym kłopot. Daje to możliwość skorzystania z ulgi na internet w podwójnej wysokości. Ten prosty zabieg pozwala zwiększyć limit odliczenia od dochodu z 760 do 1520 zł. Mogłoby to znacznie uatrakcyjnić szerokopasmowy dostęp do internetu. Na razie tak się jednak nie stanie.

W tym roku można liczyć najwyżej na 4 faktury wystawione na małżonków, bo TP nie planuje wystawiania korekt za cały rok. Z obliczeń Telekomunikacji wynika, że taka liczba faktur powinna umożliwić klientom TP wykorzystanie ulgi wraz z małżonkiem w pełnym zakresie. Biorąc pod uwagę ceny, wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Eksperci nie mają zresztą co do tego wątpliwości. Niechęć do wystawiania faktur „wstecz” wynika z trudności, jakie mogłyby powstać przy korygowaniu tysięcy dokumentów. Trudności i niemałych kosztów całej operacji.

Tymczasem o tym, jak powinny być wystawiane faktury, było wiadomo niemal od początku roku.

REKLAMA

REKLAMA

To nie jedyny kłopot. Z danych, jakie uzyskaliśmy w biurze prasowym TP, wynika również, że operator nie będzie wystawiał faktur na innych domowników. Faktura będzie wystawiana tylko na małżonków, mimo że Ministerstwo Finansów pozwala na to, by w jednym miejscu korzystało z ulgi nie tylko małżeństwo, ale także dzieci lub inni domownicy. Warunek – muszą mieszkać pod jednym dachem, a ich imiona i nazwiska muszą figurować na fakturach potwierdzających wydatki na internet.

Telekomunikacja tłumaczy, że wystawianie faktur na innych domowników spowodowałoby zbyt wiele utrudnień w prawidłowym świadczeniu usług. Takich obiekcji zdają się jednak nie mieć inni operatorzy. – Jeśli zajdzie potrzeba wystawiania faktur na innych domowników, będziemy to robić – zapewniła nas Marta Pietrasik z Dialogu. Podobne zapewnienia usłyszeliśmy w UPC (u operatora telewizji kablowej).

Mimo dobrych chęci ze strony operatorów wiele wskazuje na to, że dla niektórych podatników pierwszy rok obowiązywania internetowej ulgi będzie jednak stracony. Fiskus chętnie sięga po podatek w przypadku nieformalnych umów w rodzinie. Trudno jednak przychodzi mu pogodzić się z tym, że również wydatki są w rodzinie współfinansowane. Podatnicy już dziś powinni zatem postarać się o renegocjowanie umów i wystawianie faktur tak, by odpowiadały ich potrzebom i oczekiwaniom. Jak pokazuje przykład Telekomunikacji, na żadne korekty nie ma już później co liczyć. Podobnie jak na wyrozumiałość fiskusa.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA