REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Ustawa antylichwiarska" to ustawa antyrynkowa

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan uważają, że przyjęcie tzw. ustawy antylichwiarskiej łamie konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej, ogranicza rozwój rynku pieniężnego i sprzyja rozwojowi szarej strefy.
Jak podała PKPP w komunikacie, istnieją istotne przesłanki do skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności ustawy z Konstytucją.

W poniedziałek prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw (tzw. antylichwiarską), która ogranicza dopuszczalną wysokość odsetek do czterokrotności kredytu lombardowego NBP. Projektodawcy (SLD i PiS) argumentowali, że ma ona chronić kredytobiorców przed popadaniem w pułapkę nadmiernego zadłużenia.

W opinii pracodawców, uchwalenie ustawy nie jest niezbędne do ochrony interesu kredytobiorców, gdyż ten interes może być chroniony skutecznie innymi rozwiązaniami. Ustawa wprowadza - zdaniem PKPP - nieekonomiczne narzędzia regulacji rynku pieniężnego i ogranicza rozwój tego rynku, tworzy warunki do rozwoju szarej strefy i wprowadzania "nowych" produktów na rynek pieniężny.

"Ustawa antylichwiarska" ogranicza do 5 proc. łączną kwotę wszystkich opłat, prowizji i innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredycie konsumenckim. W opinii PKPP, ograniczenie wysokości odsetek wynikających z czynności prawnych łamie konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej.

"Regulacja ta dotyczy wszystkich podmiotów zawierających umowy kredytowe - banków, instytucji pośredniczących, przedsiębiorstw udzielających sobie nawzajem kredytu kupieckiego, obywateli pożyczających sobie pieniądze, instytucji (przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego), które emitują wierzycielskie papiery wartościowe" - czytamy w komunikacie.

Jak podała PKPP, ograniczenia takie są dopuszczalne, ale tylko dla realizacji ważnego interesu publicznego i w przypadkach, gdy tych interesów nie można gwarantować innymi metodami. Jej zdaniem, jeżeli celem jest ochrona konsumentów, metodą jego osiągnięcia powinno być ustawowe wprowadzenie upadłości konsumenckiej.

Również prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Cezary Banasiński uważa, że wprowadzenie do polskiego prawa regulacji umożliwiającej oddłużenie osób fizycznych, czyli tzw. upadłości konsumenckiej, byłoby znacznie korzystniejszym rozwiązaniem od "ustawy antylichwiarskiej".

"Wprowadzenie regulacji dotyczących wysokości odsetek wynikających z czynności prawnych teoretycznie ogranicza cenę pieniądza na rynku. Teoretycznie, bowiem żaden obszar działalności gospodarczej nie toleruje próżni" - podano w informacji. A taka próżnia - w opinii PKPP - powstanie dla kredytobiorców o wysokim poziomie ryzyka, którym instytucje finansowe przestaną udzielać kredytów nie mogąc wkalkulować w cenę całego ryzyka (jak np. niski poziom dochodów, brak stabilnego źródła dochodu, brak historii kredytowej, niewiarygodna historia kredytowa, zagrożenie utratą płynności finansowej, brak zabezpieczeń).

Lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie rozwiązań ograniczających poziom ryzyka i w ten sposób obniżenie stóp procentowych. Zdaniem pracodawców efektem wprowadzenia w życie ustawy będzie ograniczenie dostępu do kredytów na oficjalnym rynku tym klientom, których ustawa miała chronić. Spowoduje to wzrost kosztów pozyskania przez nich pieniądza, a nie spadek tych kosztów.

Ustawie przeciwne były środowiska i przedsiębiorstwa związane z sektorem finansowym, w tym Związek Banków Polskich, które apelowały do prezydenta, aby jej nie podpisywał.

Dyrektor generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych Andrzej Roter powiedział w poniedziałek, że przedsiębiorcy tego sektora będą starali się doprowadzić do zaskarżenia ustawy do TK.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

REKLAMA