REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata emerytur zagrożona

REKLAMA

Wypłata emerytury w przyszłości jest zagrożona - szybko się starzejemy, rodzi się coraz mniej dzieci, wzrost gospodarczy nie jest wystarczający, a młodzież emigruje.
Trzeba bezzwłocznie rozpocząć publiczną debatę o polskiej polityce społecznej, a prezydent nie powinien podpisywać ustawy o emeryturach górniczych – mówił wczoraj Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

REKLAMA

BCC zajęło bardzo negatywne stanowisko wobec nowelizacji ustawy regulującej wypłatę emerytur i rent z ZUS. Przewiduje ona stworzenie odrębnego systemu emerytalnego dla górników i wydłużenie do końca 2007 r. możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury dla pozostałych pracowników.

REKLAMA

Zasiadająca jako partner w Komisji Trójstronnej BCC uważa, że nowelizacja łamie m.in. podstawową zasadę wprowadzoną przez reformę emerytalną (powiązanie solidaryzmu społecznego z regułą, że wysokość emerytur ma zleżeć od wpłaconych wcześniej składek), zasadę sprawiedliwości społecznej i państwa prawa (tworzy grupę szczególnie uprzywilejowaną, na którą łożyć mają pozostałe grupy społeczne będące w znacznie gorszej sytuacji życiowej i dochodowej), oddala na nieokreślony czas przystąpienie do strefy euro.

– Negatywne konsekwencje tej ustawy odbiją się nie tylko na dodatkowym obciążeniu budżetu, ale spowodują konieczność podwyższenia składek na ubezpieczenia społeczne – zauważył prezes Goliszewski.

Według szacunków BCC, jej przyjęcie przesunie możliwość stabilizacji finansowej systemu emerytalnego poza 2050 r., a niedobór w ZUS może przekroczyć w 2030 r. 50 mld zł.

Jakich zmian w systemie emerytalnym chce BCC:

• w obowiązkowym I filarze (ZUS) – zniesienie możliwości zadłużania się ZUS w bankach – powiększa to dług publiczny,
• w obowiązkowym II filarze (OFE) – umożliwienie funduszom inwestycji infrastrukturalnych i większych inwestycji zagranicznych,
• w III filarze (PPE i IKE) – wprowadzenie zachęt podatkowych dla pracodawców i ubezpieczonych (np. możliwość współpłacenia składki na PPE przez pracowników),
• wprowadzenie przejrzystości w zarządzeniu ZUS – większa i jasno określona kontrola całej instytucji, wprowadzenie audytu, większa kontrola przetargów,
• dokończenie reformy – jak najszybsze przygotowanie ustawy o zakładach emerytalnych, emeryturach pomostowych.

Organizacja zaapelowała też o jak najszybsze rozpoczęcie debaty na temat przyszłości polskiej polityki społecznej, w szczególności dotyczącej problemów demograficznych i związanego z tym zagrożenia dla wypłacalności systemu ubezpieczeń społecznych.

– Z szacunków sytuacji finansowej ZUS wynika, że w 2030 r. jego deficyt – nie uwzględniając rozwiązań ostatnio przyjętych przez Sejm – sięgnie 35 mld zł – podkreślił Wojciech Nagel, przedstawiciel BCC w KT i radzie nadzorczej ZUS.

– Będziemy apelować do nowego prezydenta, aby pod jego patronatem zorganizować szeroką dyskusję z udziałem ekspertów oraz wszystkich środowisk i partii politycznych na temat modelu polityki społecznej – zapowiedział M. Goliszewski.

BCC przygotowało też swoje propozycje dotyczące działającego systemu emerytalnego (patrz ramka).


Bartosz Marczuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA