REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSP chce wnieść akcje EC Zabrze do ZEC Bytom

REKLAMA

Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa wniesienie akcji Elektrociepłowni Zabrze SA do Zespołu Elektrociepłowni Bytom SA - poinformowano w w biurze prasowym resortu.
Konsolidacja kapitałowa położonych blisko siebie śląskich elektrociepłowni ma być wstępem do ich dalszych przekształceń i prywatyzacji.

ZEC Bytom, również należący do Skarbu Państwa, stał na czele konsorcjum, które złożyło wiążącą ofertę zakupu 85 proc. akcji EC Zabrze. Ponieważ była to jedyna oferta, w środę resort skarbu poinformował o odstąpieniu od rokowań w tej sprawie.

"Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale jest wysoce prawdopodobne, że akcje EC Zabrze zostaną wniesione do ZEC Bytom" - powiedział Piotr Rostkowski z biura prasowego resortu. Nie sprecyzował, kiedy może zapaść decyzja w tej sprawie.

Wcześniej zakupem akcji EC Zabrze interesowały się także firmy Praterm, Elektrociepłownie Warszawskie (z grupy Vattenfalla) oraz Energy Projects. Jednak tylko kierowane przez ZEC Bytom Regionalne Konsorcjum Energetyczno-Finansowe złożyło wiążącą ofertę.

W skład konsorcjum weszła też firma Energo-Utech. Zaproszenie do rokowań inwestorów zainteresowanych prywatyzacją EC Zabrze minister skarbu ogłosił w grudniu ubiegłego roku.

W tym okresie nasiliły się problemy zadłużonej i pozbawionej płynności finansowej firmy, która nie była w stanie kupić wystarczającej ilości węgla.

Po raz pierwszy proces prywatyzacji zabrzańskiej elektrociepłowni zainicjowano trzy lata temu. Nie został wówczas sfinalizowany, ponieważ rozważano włączenie firmy (wraz z elektrociepłowniami w Bytomiu i Tychach) do Południowego Koncernu Energetycznego (PKE).

Resort skarbu zrezygnował z tego projektu w obawie, że włączenie do PKE firm o złej kondycji finansowej pogorszy sytuację ekonomiczną koncernu i podważy jego wiarygodność w obliczu przygotowywanej oferty publicznej.

EC Zabrze potrzebuje - jak zapisano w strategii firmy - pilnej odbudowy mocy, co oznacza konieczność kosztownej budowy nowego bloku energetycznego, wytwarzającego energię elektryczną i ciepło.

Prywatyzacja spółki ma służyć m.in. stworzeniu możliwości pozyskania środków na tę inwestycję.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA