reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy ostrożniejsi niż konsumenci

Przedsiębiorcy ostrożniejsi niż konsumenci

Gospodarka rozwija się wolno, a winę za to ponoszą w dużym stopniu przedsiębiorcy, którzy wciąż wstrzymują się z inwestycjami. Z danych GUS wynika, że przedsięwzięcia modernizacyjne i rozwojowe są nadal mizerne.

Świadczy o tym między innymi zmniejszający się import towarów wykorzystywanych w inwestycjach. Przedsiębiorcy są bardzo ostrożni, nie chcą podejmować ryzyka, bez którego nie można osiągnąć w biznesie dużego sukcesu. Jeśli ta sytuacja będzie się nadal utrzymywać, nie będziemy mieli szans na szybki rozwój gospodarki ani w tym roku, ani w następnych latach.

Obniżać się przy tym będzie konkurencyjność naszych wyrobów, co może spowodować, że produkty znad Wisły nie będą znajdować nabywców na zagranicznych rynkach. Może więc nastąpić osłabienie eksportu, który ciągnie dziś gospodarkę. Korzystniej niż przedsiębiorcy zachowują się konsumenci.

W maju wzrosła sprzedaż detaliczna towarów, po trzech miesiącach spadku, choć od początku roku inflacja zżerała dochody pracowników, emerytów i rencistów. Prawdopodobne jest to, że konsumenci lepiej niż politycy oceniają stan gospodarki i swoją przyszłość.

Wprawdzie bezrobocie jest nadal bardzo wysokie, ale powoli spada. To może pokrzepia tych, którzy mają pracę i stałe dochody, gdyż zmniejsza obawy o utratę zajęcia. Sprzyja to zakupom. A jeśli ożywia się popyt wewnętrzny, to skorzystają na tym także przedsiębiorstwa, gdyż wzrośnie zapotrzebowanie na wytwarzane w nich produkty, ale pod warunkiem że będą one unowocześniane.

Jeśli to nie nastąpi, polskie firmy będą w dłuższej perspektywie przegrywać konkurencję z zagranicznymi dostawcami. Krajowe przedsiębiorstwa mają środki na inwestycje, ponieważ dzięki dobrej koniunkturze miały w ubiegłym roku rekordowe zyski. Ale inwestować nie chcą.

Janusz K. Kowalski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama