REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet państwa dofinansuje statki ze Stoczni Szczecińskiej Nowa

REKLAMA

Do końca roku budżet państwa dopłaci 70 mln zł do statków zbudowanych przez Stocznię Szczecińską Nowa (SSN). W sobotę zarząd stoczni podpisał umowy z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który będzie pośredniczył w dofinansowaniu.
"Te pieniądze pozwolą wyrównać straty związane z wahaniami cen stali i dolara poniesione przez stocznię. Zgodnie z przepisami unijnymi dokapitalizowanie i dopłaty kończą możliwości pomocy publicznej dla stoczni na 10 lat" - powiedział dyrektor ds. marketingu SSN Andrzej Żarnoch.

Stocznia Nowa otrzyma dopłaty do 8 statków - chemikaliowców, kontenerowców, produktowców i gazowców - zakontraktowanych między 24 października 2002 r. a końcem marca. Trzy z dofinansowywanych jednostek przekazano już armatorom, 26 mln zł dopłaty wpłynie na konto stoczni w przyszłym tygodniu. Pomoc państwa nie może przekroczyć 6 proc. wartości kontraktów i będzie dostępna do 2007 r.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w marcu, decyzję o udzieleniu dopłat podejmuje minister gospodarki, natomiast BGK ocenia wnioski, zawiera ze stocznią umowy oraz monitoruje ich wykonanie. Stocznia Nowa złożyła łącznie 27 wniosków na kwotę 242 mln zł.

W miniony czwartek Agencja Rozwoju Przemysłu podniosła o ok. 60 mln zł kapitał SSN, przekazując jej pakiet akcji zespołu elektrociepłowni wrocławskich Kogeneracja SA.

Zdaniem Żarnocha, akcje trafią na rachunek inwestycyjny stoczni w poniedziałek, dzięki temu procesowi kapitał stoczni wyniesie 340 mln zł. "Planujemy zaciągnięcie w BGK kredytu, który poprawi płynność finansową i umożliwi budowę jednostek. Akcje elektrociepłowni będą jego zabezpieczeniem" - dodał Żarnoch.

Z pomocy państwa korzystają stocznie w Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji, Danii i Hiszpanii. Na wprowadzenie dopłat w Polsce zgodę wyraziła Komisja Europejska. Minister gospodarki Jacek Piechota podkreślił, że dopłaty nie mają ratować nierentownych zakładów, a uatrakcyjnić ofertę i wyrównać szanse europejskich stoczni w walce o zamówienia ze stoczniami koreańskimi.

W Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) trwają obecnie prace nad modelem finansowania stoczni i budowy statków bez udziału państwa. Do połowy lipca prezes ARP ma przedstawić korzyści wynikające z konsolidacji branży i utworzenia grupy kapitałowej Korporacja Polskie Stocznie SA. W jej skład wejdą m.in.: Stocznia Szczecińska Nowa, Stocznia Gdynia SA oraz - jak poinformował Piechota - skomercjalizowana Stocznia Marynarki Wojennej.

"Korporacja będzie powiązana kapitałowo z partnerami, z którymi współpracuje, między innymi Hutą Częstochowa. Pojawi się również kapitał zewnętrzny, prawdopodobnie ukraiński, jeśli uda się sfinalizować z grupą Donbas prywatyzację huty" - stwierdził minister gospodarki.

W ubiegły czwartek ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu parafował umowę sprzedaży udziałów w Hucie Częstochowa i spółkach zależnych z jej właścicielem Towarzystwem Finansowym Silesia i zarządem Huty Częstochowa. Piechota podkreślił, że inwestorzy zewnętrzni "będą powiązani kapitałowo, ale nie przejmą kontroli nad korporacją".
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA