REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł o 1 pkt

REKLAMA

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłej sytuacji w gospodarce wzrósł w kwietniu o 1 pkt, po spadku w marcu o 1,2 pkt - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
 "Wskaźnik wyprzedzający koniunktury wzrósł o 1 punkt w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca. W gospodarce dominują tendencje wzrostowe, choć tempo jej rozwoju w najbliższych miesiącach dalekie będzie od tego co można nazwać boomem gospodarczym" - napisała w komentarzu do wyników badania Maria Drozdowicz.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika trzy poprawiły się w ostatnim miesiącu, dwie pozostały na poziomie zbliżonym do wartości poprzednich i trzy uległy pogorszeniu. "Zdecydowanie negatywnie ocenić należy sytuację po stronie zamówień w przemyśle. Już blisko rok tempo napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach przemysłowych kurczy się" - napisała Drozdowicz.

Według raportu BIEC dotyczy to także zamówień przeznaczonych na eksport. Mimo zadawalających wyników w handlu zagranicznym sytuacja dla eksporterów staje się coraz mniej korzystna ze względu na drożejący import surowców. Według Drozdowicz coraz wyższe ceny surowców na światowych rynkach i pogarszające się perspektywy u głównych partnerów handlowych Polski mogą osłabić tendencje eksportowe.

Drozdowicz zwraca także uwagę na podwyższony poziom zapasów wyrobów, jaki utrzymuje się w przedsiębiorstwach mimo ograniczenia produkcji. "Prawdopodobnie przedsiębiorstwa nie są w stanie znaleźć nabywców na swe towary, a jednocześnie nie są skłonni do obniżania cen na wyprodukowane wyroby. Ostatnie dane na temat sytuacji finansowej w firmach wskazują, że redukcja cen dla wielu z nich mogłaby oznaczać stratę. W pierwszym kwartale relacja przychodów do kosztów w przedsiębiorstwach znacznie się pogorszyła i to głównie za sprawą dynamicznie rosnących kosztów funkcjonowania" - napisała autorka raportu.

BIEC ocenia, że pogorszyły się również nastroje wśród konsumentów. Uważa, że spadła skłonność konsumentów do zakupów. "Obecnie konsumenci zachowują się raczej ostrożnie, pomimo że istnieją ekonomiczne przesłanki do wzrostu popytu wewnętrznego. Przede wszystkim spada inflacja, a realne wynagrodzenia zaczynają rosnąć. Wynagrodzenia są jednak ciągle niższe o 1,5 proc. od realnych płac sprzed roku" - głosi raport.

"Ostrożne deklaracje konsumentów co do przyszłych zakupów w warunkach spadającej inflacji ekonomiści często tłumaczą wiarą konsumentów w dalszy spadek cen i możliwość zakupu w niedalekiej przyszłości po cenach jeszcze niższych od obecnych. Po części można tak tłumaczyć obecne nastroje. Jednak zdawać sobie sprawę należy, że obserwowana odbudowa popytu wewnętrznego zachodzi bardzo powoli" - podaje opracowanie BIEC.

Z analizy biura wynika również, że wzrasta wydajność w przemyśle, choć tempo tego procesu jest coraz mniejsze. Jednocześnie firmy nie redukują zatrudnienia, a nawet nieznacznie je zwiększają, co BIEC interpretuje jako przejaw utrzymującego się optymizmu w przedsiębiorstwach.

Według raportu trudno jest jeszcze zinterpretować wzrost podaży pieniądza i wartości kredytów zaciąganych przez gospodarstwa domowe w ostatnich dwóch miesiącach. "Trudno na razie jednoznacznie ocenić tak wysoką dynamikę tych obu kategorii ekonomicznych. Jednocześnie obserwujemy bowiem wzrost zainteresowania kredytem hipotecznym, spadające oprocentowanie kredytów konsumenckich, oraz atrakcyjne debiuty giełdowe. Który z tych czynników wpływa w największym stopniu na wysoką dynamikę podaży pieniądza oraz zadłużenia kredytowego gospodarstw domowych okaże się najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach" - napisała Drozdowicz.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA