| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polacy i Niemcy nie płacą

Polacy i Niemcy nie płacą

W Polsce i Niemczech użytkownik torów kolejowych musi za nie płacić. We Francji tylko częściowo, resztę dopłaca państwo. Dlatego tamtejszy przewoźnik SNCF na przewozach pasażerskich zarabia.

W 2004 roku na finansowanie infrastruktury kolejowej z budżetu państwa wydano w Polsce 65 mln euro. Taką kwotę przeznaczono na inwestycje i modernizację istniejącej sieci kolejowej. Budżet państwa nie finansuje eksploatacji torów kolejowych. W znacznie bogatszych Niemczech wydano w tym samym roku 1,8 mld euro na inwestycje i 2,5 mld euro na modernizację sieci kolejowej. Jeśli chodzi o korzystanie z infrastruktury, to w obu krajach przewoźnicy muszą za nią płacić.

Inaczej jest we Francji, tamtejszy budżet płaci w pełni za inwestycje i modernizację kolejowej infrastruktury, częściowo także za utrzymanie torów. Przewoźnik pokrywa tylko część kosztów wynajmu torów. Dopłaty państwa dla kolei SNCF z tytułu obniżonych stawek wyniosły w 2004 roku 1,1 mld euro. Dzięki temu spółka SNCF osiąga na przewozach pasażerskich zysk.

W Polsce przyjęto wariant niemiecki, który jak do tej pory się nie sprawdził. Przewozy Regionalne nie płacą za tory, bo wpływy z biletów są za małe. Stawki dostępu do infrastruktury ustalają u nas wspólnie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe i nasz rząd.

Liczba pasażerów korzystających z kolei w Polsce z roku na rok maleje. W 2004 roku wyniosła 272 mln osób i stanowiła zaledwie 35 proc. przewozów pasażerskich z roku 1990. W omawianym roku spółka Przewozy Regionalne poniosła stratę w wysokości 760 mln zł.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz Steinbarth


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK