"Wieliczka" walczy o fundusze unijne
REKLAMA
"Od momentu wejścia Polski do UE rozpoczęliśmy starania o środki z funduszy strukturalnych" - powiedział dyrektor Zarębski.
Złożono wniosek o dofinansowanie, ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), projektu "Udostępnienie Zabytkowych Wyrobisk wraz z XIII-wiecznym Szybem Regis".
Okazało się jednak, że kopalnia, jako przedsiębiorstwo państwowe, nie może być beneficjentem tego programu. Obecnie kopalnia stara się o pozyskanie środków na ten projekt z Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), z którego mogą korzystać przedsiębiorstwa państwowe.
"Czekamy na ogłoszenie naboru i kończymy prace nad wymaganą dokumentacją" - powiedział Zarębski.
Projekt zakłada, że w ciągu trzech lat turyści będą mogli wyjeżdżać z kopalni szybem Regis - znajdującym się w centrum Wieliczki. Ma to wzmocnić rozwój miasta, pozwoli na zwiększenie przepływu turystów i poprawi ich bezpieczeństwo, a jednocześnie przyczyni się do udostępnienia niedostępnych dziś wyrobisk. Cały projekt ma mieć wartość 38 mln zł - kopalnia stara się o wsparcie w wysokości 50-70 proc.
Od początku roku w kopalni trwają też prace nad projektem Rewitalizacji Terenów Poprzemysłowych. Ponadto "Wieliczka" wspólnie z zewnętrzną firmą konsultingową, zajmującą się szkoleniami, wystąpiła o przyznanie środków na szkolenia w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
"Z informacji uzyskanych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że środki na ten cel zostały przyznane i firma zajmująca się szkoleniami jest przed podpisaniem umowy" - powiedział Zarębski.
Kopalnia Soli w Wieliczce działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Pod Wieliczką powstał labirynt liczących blisko 300 km korytarzy. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór.
W 1978 roku kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
REKLAMA
REKLAMA