| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > "Wieliczka" walczy o fundusze unijne

"Wieliczka" walczy o fundusze unijne

O unijne środki na rewitalizację XIII- wiecznego szybu Regis, rewitalizację terenów poprzemysłowych oraz szkolenia pracownicze ubiega się zabytkowa kopalnia Soli w Wieliczce.

Licząca ponad 700 lat wielicka kopalnia jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej korzystała ze środków unijnych - poinformował dyrektor kopalni Zbigniew Zarębski. Pierwsze unijne wsparcie, w ramach pomocy Komisji Europejskiej dla Polski, kopalnia otrzymała w 1992 roku, kiedy stanęła w obliczu katastrofy spowodowanej wyciekiem wody w poprzeczni Mina."Od momentu wejścia Polski do UE rozpoczęliśmy starania o środki z funduszy strukturalnych" - powiedział  dyrektor Zarębski.Złożono wniosek o dofinansowanie, ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), projektu "Udostępnienie Zabytkowych Wyrobisk wraz z XIII-wiecznym Szybem Regis".Okazało się jednak, że kopalnia, jako przedsiębiorstwo państwowe, nie może być beneficjentem tego programu. Obecnie kopalnia stara się o pozyskanie środków na ten projekt z Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), z którego mogą korzystać przedsiębiorstwa państwowe."Czekamy na ogłoszenie naboru i kończymy prace nad wymaganą dokumentacją" - powiedział Zarębski.Projekt zakłada, że w ciągu trzech lat turyści będą mogli wyjeżdżać z kopalni szybem Regis - znajdującym się w centrum Wieliczki. Ma to wzmocnić rozwój miasta, pozwoli na zwiększenie przepływu turystów i poprawi ich bezpieczeństwo, a jednocześnie przyczyni się do udostępnienia niedostępnych dziś wyrobisk. Cały projekt ma mieć wartość 38 mln zł - kopalnia stara się o wsparcie w wysokości 50-70 proc.Od początku roku w kopalni trwają też prace nad projektem Rewitalizacji Terenów Poprzemysłowych. Ponadto "Wieliczka" wspólnie z zewnętrzną firmą konsultingową, zajmującą się szkoleniami, wystąpiła o przyznanie środków na szkolenia w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."Z informacji uzyskanych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że środki na ten cel zostały przyznane i firma zajmująca się szkoleniami jest przed podpisaniem umowy" - powiedział Zarębski.Kopalnia Soli w Wieliczce działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Pod Wieliczką powstał labirynt liczących blisko 300 km korytarzy. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór.W 1978 roku kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »