REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Wieliczka" walczy o fundusze unijne

REKLAMA

O unijne środki na rewitalizację XIII- wiecznego szybu Regis, rewitalizację terenów poprzemysłowych oraz szkolenia pracownicze ubiega się zabytkowa kopalnia Soli w Wieliczce.
Licząca ponad 700 lat wielicka kopalnia jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej korzystała ze środków unijnych - poinformował dyrektor kopalni Zbigniew Zarębski. Pierwsze unijne wsparcie, w ramach pomocy Komisji Europejskiej dla Polski, kopalnia otrzymała w 1992 roku, kiedy stanęła w obliczu katastrofy spowodowanej wyciekiem wody w poprzeczni Mina.

"Od momentu wejścia Polski do UE rozpoczęliśmy starania o środki z funduszy strukturalnych" - powiedział  dyrektor Zarębski.

Złożono wniosek o dofinansowanie, ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), projektu "Udostępnienie Zabytkowych Wyrobisk wraz z XIII-wiecznym Szybem Regis".

Okazało się jednak, że kopalnia, jako przedsiębiorstwo państwowe, nie może być beneficjentem tego programu. Obecnie kopalnia stara się o pozyskanie środków na ten projekt z Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), z którego mogą korzystać przedsiębiorstwa państwowe.

"Czekamy na ogłoszenie naboru i kończymy prace nad wymaganą dokumentacją" - powiedział Zarębski.

Projekt zakłada, że w ciągu trzech lat turyści będą mogli wyjeżdżać z kopalni szybem Regis - znajdującym się w centrum Wieliczki. Ma to wzmocnić rozwój miasta, pozwoli na zwiększenie przepływu turystów i poprawi ich bezpieczeństwo, a jednocześnie przyczyni się do udostępnienia niedostępnych dziś wyrobisk. Cały projekt ma mieć wartość 38 mln zł - kopalnia stara się o wsparcie w wysokości 50-70 proc.

Od początku roku w kopalni trwają też prace nad projektem Rewitalizacji Terenów Poprzemysłowych. Ponadto "Wieliczka" wspólnie z zewnętrzną firmą konsultingową, zajmującą się szkoleniami, wystąpiła o przyznanie środków na szkolenia w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

"Z informacji uzyskanych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że środki na ten cel zostały przyznane i firma zajmująca się szkoleniami jest przed podpisaniem umowy" - powiedział Zarębski.

Kopalnia Soli w Wieliczce działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Pod Wieliczką powstał labirynt liczących blisko 300 km korytarzy. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór.

W 1978 roku kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA