REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 9 mln zł dla dwóch prezesów

REKLAMA

PKN Orlen przygotowuje ekspertyzy prawne, dotyczące wypłaty odpraw dla byłych prezesów Zbigniewa Wróbla i Jacka Walczykowskiego w łącznej wysokości 9 mln 252 tys. zł.
Obecny zarząd uważa, że część tych roszczeń ma "charakter wątpliwy" - poinformował w najnowszym numerze "Orlen Ekspres", wewnętrzna gazeta płockiego koncernu.

Według publikacji, między PKN Orlen a byłymi prezesami spółki wciąż toczą się negocjacje na temat ostatecznej wysokości odpraw, do czego zobowiązała obecny zarząd rada nadzorcza. Przytaczając za rocznym raportem płockiego koncernu kwotę 45 mln 159 tys. zł, obejmującą łącznie wynagrodzenia i odprawy zarządu za 2004 rok, orlenowska gazeta podkreśla, iż wielkość tych świadczeń "wywołała wiele emocji".

Jednocześnie gazeta przypomina, że jedną z pierwszych decyzji obecnej rady nadzorczej spółki było ustalenie nowej polityki wynagradzania członków nowego zarządu "ściślej uzależnione od realizacji powierzonych zadań i efektywności zarządzania". "Zarząd natomiast podjął decyzję o rezygnacji z wypłacania wynagrodzeń za zasiadanie przedstawicieli właściciela (czyli PKN Orlen - przyp. PAP) w radach nadzorczych spółek zależnych, traktując to jako element wypełniania powierzonych obowiązków" - napisano w "Orlen Ekspresie".

O tym, że zarząd PKN Orlen negocjuje z byłymi prezesami tej spółki Zbigniewem Wróblem i Jackiem Walczykowskim sprawy związane z wysokością przysługujących im odpraw, poinformował w styczniu tego roku PAP rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz. Przyznał wtedy, że niedługo po ustąpieniu ze stanowiska szefa spółki, Zbigniew Wróbel otrzymał część kwoty z odprawy zapisanej w jego kontrakcie.

Wcześniej z pragnącego zachować anonimowość źródła w PKN Orlen, zastrzegającego, iż jego opinia nie jest wiążąca, dziennikarz PAP dowiedział się, że Wróbel mógł odebrać pierwszą ratę odprawy "w wysokości około 1 mln zł, co stanowiłoby mniej więcej 20 proc. całej sumy".

Wróbel był prezesem PKN Orlen od lutego 2002 roku do lipca 2004 roku. Zastąpił go Walczykowski, który zajmował stanowisko szefa płockiego koncernu przez kilkanaście dni. Wszystkie zapisy kontraktów na różnych szczeblach stanowisk w PKN Orlen są poufne. Wiadomo, że posiadają one m.in. klauzule o niepodejmowaniu przez odchodzącego ze spółki pracownika działalności w konkurencyjnych do niej podmiotach przez ściśle określony czas. Zbigniew Wróbel, składając na początku tego roku zeznania przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen, nie chciał podać wysokości swoich zarobków na stanowisku prezesa spółki, zasłaniając się kontraktem menedżerskim.

Nie chciał również powiedzieć, ile pieniędzy proponowano mu za objęcie fotela prezesa. Powiedział tylko, że propozycje niewiele różniła się od ostatecznych zapisów kontraktu. Media podawały, że miesięczne wynagrodzenie Wróbla wynosiło około 200 tys. zł.

PKN Orlen jest największym producentem paliw płynnych w Polsce, jedną z największych spółek rafineryjnych i petrochemicznych w Europie. Średnia płaca w płockim koncernie wynosi obecnie około 5 tys. zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA