REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powinny ciągnąć a nie ciążyć

REKLAMA

Województwa powinny mieć 16 programów operacyjnych rozwoju regionalnego, a nie 16 przygotowanych centralnie instrukcji wydatkowania środków unijnych - uznali uczestnicy ogólnopolskiej debaty na temat Narodowego Planu Rozwoju na lata 2006-2013. Jego podstawowym elementem ma być umacnianie samorządności.

Według wiceministra gospodarki i pracy Ireny Herbst, przewidziana w projekcie NPR rola samorządu regionalnego jest diametralnie różna od obecnej. Jak powiedziała – jeśli nie przeprowadzimy w praktyce decentralizacji systemu funkcjonowania państwa, także w zakresie środków unijnych, nie ma możliwości szybkiego rozwoju.
Wstępny projekt Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007–2013 rząd przyjął 11 stycznia br. Jest to koncepcja modernizacji polskiej gospodarki, przede wszystkim poprzez wykorzystanie funduszy strukturalnych.

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj Polska, jako pierwszy kraj unijny, rozpoczęła rozmowy na temat zgodności zawartych tam priorytetów z planowanymi celami polityki spójności UE. W NPR zapisano także konieczność stworzenia nowego podziału zadań między organy władzy państwowej i samorządowej, tak by „państwo nie miotało się chaotycznie między centralizacją a decentralizacją, naciskiem na resortowość i samorządność”.

Jego uzupełnieniem ma być Narodowa Strategia Rozwoju Regionalnego. Według I. Herbst, jej wstępną koncepcję rząd zamierza przyjąć w marcu, zaraz potem rozpoczną się prace nad przygotowaniem 16 programów operacyjnych rozwoju regionalnego, które będą podstawą wykorzystania funduszy w latach 2007-2013. Jednak zdaniem Jana Olbrychta, wiceprzewodniczącego Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego, samo stworzenie 16 programów niczego nie zmieni, jeśli samorządy wojewódzkie nie uzyskają możliwości podejmowania decyzji w sprawach rozwoju.

REKLAMA

Jak mówił, o tym, że rząd nadal chce kierować polityką regionalną odgórnie świadczy to, że to on będzie konstruował zasady podziału środków na transport czy wsparcie przedsiębiorców. – Musi zapaść decyzja strategiczna: co zregionalizować, kto tym zarządza i jak się ten proces kontroluje – uważa J. Olbrycht. O konieczności powrotu do zadań, które wyznaczyła zarządowi województwa reforma administracyjna, apelował też jej twórca prof. Michał Kulesza.

– Rząd zamiast zaprząc 16 koni, wsadził je na wóz i stworzył problem. W NPR nie ma mechanizmu, który go rozwiąże. Samorządy wojewódzkie tak długo nie będą miały możliwości polityki gospodarczej, jak długo nie przejmą zarządzania wielką infrastrukturą, np. portami lotniczymi czy sieciami ciepłowniczymi – podkreslił M. Kulesza. Przed sprowadzeniem Planu tylko do kwestii podziału pieniędzy ostrzegł prof. Jerzy Regulski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, ostrzegając, że bez naprawy instytucji państwowych, stosowania prawa i ograniczenia zcentralizowanej biurokracji Polska nie ma możliwości wykorzystania szans rozwoju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Magdalena Wojtuch
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    REKLAMA

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

    Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

    REKLAMA

    Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

    Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

    W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

    Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

    REKLAMA