REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne strefy ekonomiczne. Nowe zachęty podatkowe dla firm

REKLAMA

Zmienione przez rząd rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych przewidują wprowadzenie zachęt w postaci zwolnień z podatku dochodowego dla firm działających w sektorze nowoczesnych usług.
Firmy te zajmują się m.in. księgowością i finansami. W związku ze zmianą zasad dyskontowania, przedsiębiorcy będą dokonywać korekty obliczeń. Jeśli okazałoby się, że skutkuje to przekroczeniem dopuszczalnej intensywności pomocy, odprowadzą kwotę niezapłaconego podatku bez żadnych sankcji finansowych.
Zaakceptowane na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów nowelizacje rozporządzeń przewidują:
• objęcie pomocą publiczną działalności z sektora nowoczesnych usług, tzw. Business Process Offshoring (BPO),
• korektę zasad dyskontowania wielkości nakładów inwestycyjnych i pomocy publicznej.
W ostatnim półroczu obserwowano duży wzrost zainteresowania inwestycjami w Polsce firm działających w sektorze nowoczesnych usług (BPO), których przedmiotem działalności są finanse, księgowość, zarządzanie kadrami, administracja, badania i rozwój, technologie teleinformatyczne oraz działania związane bezpośrednio z obsługą klientów zewnętrznych. Aby wygrać rywalizację o inwestycje BPO z innymi krajami regionu, konieczne jest wprowadzenie odrębnych zachęt inwestycyjnych ukierunkowanych na ten rodzaj działalności.
Czechy oraz Węgry posiadają oddzielne systemy wsparcia inwestycji w sektorze nowoczesnych usług. Tymczasowo, wobec braku odrębnego programu wsparcia dla firm z sektora BPO, zachętą dla tego rodzaju działalności mogłyby być zwolnienia z podatku dochodowego, które można stosować jedynie w specjalnych strefach ekonomicznych.
Zarządzający, ogłaszając przetarg lub rokowania na udzielenie zezwolenia na działalność w sektorze BPO, będzie umieszczał informację, że m.in. warunkiem udzielenia zezwolenia będzie utworzenie co najmniej 100 nowych miejsc pracy i utrzymanie ich przez okres co najmniej 5 lat – wynika z informacji ze źródeł rządowych. W związku ze zmianą zasad dyskontowania, przedsiębiorcy dokonują korekty obliczeń. Jeśli okazałoby się, że skutkuje to przekroczeniem dopuszczalnej intensywności pomocy, odprowadzą kwotę nienależnie niezapłaconego podatku bez żadnych sankcji finansowych.
Nowa zasada dyskontowania będzie obowiązywać wszystkich przedsiębiorców posiadających zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy bez względu na datę jego otrzymania.
Krzysztof Tomaszewski
OPINIA
Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Byłem zwolennikiem objęcia zwolnieniami z podatku dochodowego w ramach programu udzielania pomocy publicznej w specjalnych strefach ekonomicznych dla firm z sektora nowoczesnych usług tzw. Business Process Offshoring. Zajmują się one m.in. finansami, księgowością, a także obsługą klientów zewnętrznych. Z powodu braku takich przepisów Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) nie udało się w niedalekiej przeszłości pozyskać bardzo poważnego inwestora z branży bankowej. Przypomnę, że działalność w Katowickiej SSE daje możliwość skorzystania z ulgi w podatku dochodowym do wysokości 50 proc. nakładów inwestycyjnych. Tymczasem firmy z sektora nowoczesnych usług generalnie nastawione są raczej na wynajmowanie np. budynków, a nie ich budowanie. Oprócz tego używają nowoczesnego sprzętu, m.in. komputerowego, który trzeba wymieniać np. co półtora roku. Przepisy jednak wymagają przy korzystaniu z ulgi, aby utrzymać urządzenia przez pięć lat. Wymiana takiego sprzętu po upływie np. półtora roku z powodu konieczności zastąpienia go przez nowocześniejsze urządzenia pozbawia prawa do skorzystania z ulgi podatkowej z tego tytułu. Wszystko to oznacza, że w obecnym stanie prawnym z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych firmy z sektora nowoczesnych usług raczej nie odliczą wysokich kwot. Dlatego widziałbym potrzebę wprowadzenia dalszych zmian w regulacjach, aby dopuszczały możliwość skorzystania z ulgi, jeżeli po wymianie sprzętu informatycznego, np. po okresie półtorarocznej eksploatacji, zostanie on zastąpiony nowym.
Na całe szczęście takim firmom w SSE pozostaje możliwość skorzystania z pomocy publicznej w postaci ulgi CIT na tworzone miejsca pracy, stąd przyjęte przez Radę Ministrów rozwiązanie powinno być skuteczne.
Notował KT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA