REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne strefy ekonomiczne. Nowe zachęty podatkowe dla firm

REKLAMA

Zmienione przez rząd rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych przewidują wprowadzenie zachęt w postaci zwolnień z podatku dochodowego dla firm działających w sektorze nowoczesnych usług.
Firmy te zajmują się m.in. księgowością i finansami. W związku ze zmianą zasad dyskontowania, przedsiębiorcy będą dokonywać korekty obliczeń. Jeśli okazałoby się, że skutkuje to przekroczeniem dopuszczalnej intensywności pomocy, odprowadzą kwotę niezapłaconego podatku bez żadnych sankcji finansowych.
Zaakceptowane na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów nowelizacje rozporządzeń przewidują:
• objęcie pomocą publiczną działalności z sektora nowoczesnych usług, tzw. Business Process Offshoring (BPO),
• korektę zasad dyskontowania wielkości nakładów inwestycyjnych i pomocy publicznej.
W ostatnim półroczu obserwowano duży wzrost zainteresowania inwestycjami w Polsce firm działających w sektorze nowoczesnych usług (BPO), których przedmiotem działalności są finanse, księgowość, zarządzanie kadrami, administracja, badania i rozwój, technologie teleinformatyczne oraz działania związane bezpośrednio z obsługą klientów zewnętrznych. Aby wygrać rywalizację o inwestycje BPO z innymi krajami regionu, konieczne jest wprowadzenie odrębnych zachęt inwestycyjnych ukierunkowanych na ten rodzaj działalności.
Czechy oraz Węgry posiadają oddzielne systemy wsparcia inwestycji w sektorze nowoczesnych usług. Tymczasowo, wobec braku odrębnego programu wsparcia dla firm z sektora BPO, zachętą dla tego rodzaju działalności mogłyby być zwolnienia z podatku dochodowego, które można stosować jedynie w specjalnych strefach ekonomicznych.
Zarządzający, ogłaszając przetarg lub rokowania na udzielenie zezwolenia na działalność w sektorze BPO, będzie umieszczał informację, że m.in. warunkiem udzielenia zezwolenia będzie utworzenie co najmniej 100 nowych miejsc pracy i utrzymanie ich przez okres co najmniej 5 lat – wynika z informacji ze źródeł rządowych. W związku ze zmianą zasad dyskontowania, przedsiębiorcy dokonują korekty obliczeń. Jeśli okazałoby się, że skutkuje to przekroczeniem dopuszczalnej intensywności pomocy, odprowadzą kwotę nienależnie niezapłaconego podatku bez żadnych sankcji finansowych.
Nowa zasada dyskontowania będzie obowiązywać wszystkich przedsiębiorców posiadających zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy bez względu na datę jego otrzymania.
Krzysztof Tomaszewski
OPINIA
Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Byłem zwolennikiem objęcia zwolnieniami z podatku dochodowego w ramach programu udzielania pomocy publicznej w specjalnych strefach ekonomicznych dla firm z sektora nowoczesnych usług tzw. Business Process Offshoring. Zajmują się one m.in. finansami, księgowością, a także obsługą klientów zewnętrznych. Z powodu braku takich przepisów Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) nie udało się w niedalekiej przeszłości pozyskać bardzo poważnego inwestora z branży bankowej. Przypomnę, że działalność w Katowickiej SSE daje możliwość skorzystania z ulgi w podatku dochodowym do wysokości 50 proc. nakładów inwestycyjnych. Tymczasem firmy z sektora nowoczesnych usług generalnie nastawione są raczej na wynajmowanie np. budynków, a nie ich budowanie. Oprócz tego używają nowoczesnego sprzętu, m.in. komputerowego, który trzeba wymieniać np. co półtora roku. Przepisy jednak wymagają przy korzystaniu z ulgi, aby utrzymać urządzenia przez pięć lat. Wymiana takiego sprzętu po upływie np. półtora roku z powodu konieczności zastąpienia go przez nowocześniejsze urządzenia pozbawia prawa do skorzystania z ulgi podatkowej z tego tytułu. Wszystko to oznacza, że w obecnym stanie prawnym z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych firmy z sektora nowoczesnych usług raczej nie odliczą wysokich kwot. Dlatego widziałbym potrzebę wprowadzenia dalszych zmian w regulacjach, aby dopuszczały możliwość skorzystania z ulgi, jeżeli po wymianie sprzętu informatycznego, np. po okresie półtorarocznej eksploatacji, zostanie on zastąpiony nowym.
Na całe szczęście takim firmom w SSE pozostaje możliwość skorzystania z pomocy publicznej w postaci ulgi CIT na tworzone miejsca pracy, stąd przyjęte przez Radę Ministrów rozwiązanie powinno być skuteczne.
Notował KT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA