reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółki małżeńskie. Wioski o zmianę wspólnego wpisu.

Spółki małżeńskie. Wioski o zmianę wspólnego wpisu.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółek małżeńskich otrzymują wezwania z organów ewidencyjnych do złożenia wniosków o zmianę wspólnego wpisu.

Urzędnicy będą je rozsyłać do 21 lutego, a do 31 grudnia br. powinni wykreślić wspólny wpis z ewidencji w razie niezłożenia wspomnianego wniosku. Przepisy nie określają jednak, do kiedy małżonkowie powinni dopełnić formalności.
Zmiana wspólnego wpisu małżonków została uregulowana w art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808). Artykuł ten określa tylko dwa terminy dotyczące zmiany tego wpisu. Jeden dotyczy rozsyłania wezwań do każdego z małżonków, działających w ramach spółki małżeńskiej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu, a drugi – wykreślenia z ewidencji wspólnego wpisu małżonków, którzy nie dopełnili formalności.
Ustęp 4 wspomnianego artykułu stanowi, że wykreślenie z ewidencji nastąpi „w przypadku niezłożenia wniosku”, natomiast nie wskazuje daty, do której małżonkowie powinni złożyć wymagane dokumenty. Już w ubiegłym roku organy ewidencyjne domagały się, aby przy okazji uzupełniania danych w ewidencji działalności gospodarczej o numer PESEL oraz określania przedmiotu prowadzonej działalności według PKD małżonkowie dokonywali zmiany wspólnego i wpisu.
W niektórych organach ewidencyjnych twierdzi się, że data 31 grudnia 2005 r. jest terminem ostatecznym, a ponieważ w dodatku przypada w sobotę, kiedy urzędy nie są czynne, więc wykreślać z ewidencji zaczną znacznie wcześniej. Zarówno organy, jak i przepisy nie określają jednak, od kiedy mogą legalnie rozpocząć te czynności, a także jak długo małżonkom przedsiębiorcom wolno zwlekać z dopełnieniem formalności. Dla wielu z nich jest to istotne, chociażby dlatego, że drugi małżonek, składając wniosek, musi uiścić opłatę za wpis do ewidencji pod nowym numerem, jeżeli rada danej gminy nie zwolniła od tej opłaty przedsiębiorców działających na jej terenie. Wszystkich tych problemów można byłoby uniknąć, gdyby ustawodawca wprowadził trzeci termin do ustawy. Próżno jednak go szukać.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
OPINIA
dyrektor Jarosław Brysiewicz, biuro działalności gospodarczej i zezwoleń w Urzędzie m.st. Warszawy
W Warszawie spośród 200 tysięcy przedsiębiorców wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej, formalności nie dopełniło jeszcze ok.180 spółek małżeńskich. Małżonkowie najczęściej wybierają taką opcję, że drugi z nich ubiega się o nowy wpis do ewidencji. Na szczęście akcja związana ze zmianą wpisów dobiega końca. Unikniemy dzięki temu kłopotów, które rodzi art. 68 ustawy, ponieważ został sformułowany nieprecyzyjnie.
Not. mps


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama