REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki małżeńskie. Wioski o zmianę wspólnego wpisu.

REKLAMA

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółek małżeńskich otrzymują wezwania z organów ewidencyjnych do złożenia wniosków o zmianę wspólnego wpisu.
Urzędnicy będą je rozsyłać do 21 lutego, a do 31 grudnia br. powinni wykreślić wspólny wpis z ewidencji w razie niezłożenia wspomnianego wniosku. Przepisy nie określają jednak, do kiedy małżonkowie powinni dopełnić formalności.
Zmiana wspólnego wpisu małżonków została uregulowana w art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808). Artykuł ten określa tylko dwa terminy dotyczące zmiany tego wpisu. Jeden dotyczy rozsyłania wezwań do każdego z małżonków, działających w ramach spółki małżeńskiej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu, a drugi – wykreślenia z ewidencji wspólnego wpisu małżonków, którzy nie dopełnili formalności.
Ustęp 4 wspomnianego artykułu stanowi, że wykreślenie z ewidencji nastąpi „w przypadku niezłożenia wniosku”, natomiast nie wskazuje daty, do której małżonkowie powinni złożyć wymagane dokumenty. Już w ubiegłym roku organy ewidencyjne domagały się, aby przy okazji uzupełniania danych w ewidencji działalności gospodarczej o numer PESEL oraz określania przedmiotu prowadzonej działalności według PKD małżonkowie dokonywali zmiany wspólnego i wpisu.
W niektórych organach ewidencyjnych twierdzi się, że data 31 grudnia 2005 r. jest terminem ostatecznym, a ponieważ w dodatku przypada w sobotę, kiedy urzędy nie są czynne, więc wykreślać z ewidencji zaczną znacznie wcześniej. Zarówno organy, jak i przepisy nie określają jednak, od kiedy mogą legalnie rozpocząć te czynności, a także jak długo małżonkom przedsiębiorcom wolno zwlekać z dopełnieniem formalności. Dla wielu z nich jest to istotne, chociażby dlatego, że drugi małżonek, składając wniosek, musi uiścić opłatę za wpis do ewidencji pod nowym numerem, jeżeli rada danej gminy nie zwolniła od tej opłaty przedsiębiorców działających na jej terenie. Wszystkich tych problemów można byłoby uniknąć, gdyby ustawodawca wprowadził trzeci termin do ustawy. Próżno jednak go szukać.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
OPINIA
dyrektor Jarosław Brysiewicz, biuro działalności gospodarczej i zezwoleń w Urzędzie m.st. Warszawy
W Warszawie spośród 200 tysięcy przedsiębiorców wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej, formalności nie dopełniło jeszcze ok.180 spółek małżeńskich. Małżonkowie najczęściej wybierają taką opcję, że drugi z nich ubiega się o nowy wpis do ewidencji. Na szczęście akcja związana ze zmianą wpisów dobiega końca. Unikniemy dzięki temu kłopotów, które rodzi art. 68 ustawy, ponieważ został sformułowany nieprecyzyjnie.
Not. mps


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  REKLAMA

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  REKLAMA

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  REKLAMA