REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki małżeńskie. Wioski o zmianę wspólnego wpisu.

REKLAMA

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółek małżeńskich otrzymują wezwania z organów ewidencyjnych do złożenia wniosków o zmianę wspólnego wpisu.
Urzędnicy będą je rozsyłać do 21 lutego, a do 31 grudnia br. powinni wykreślić wspólny wpis z ewidencji w razie niezłożenia wspomnianego wniosku. Przepisy nie określają jednak, do kiedy małżonkowie powinni dopełnić formalności.
Zmiana wspólnego wpisu małżonków została uregulowana w art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808). Artykuł ten określa tylko dwa terminy dotyczące zmiany tego wpisu. Jeden dotyczy rozsyłania wezwań do każdego z małżonków, działających w ramach spółki małżeńskiej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu, a drugi – wykreślenia z ewidencji wspólnego wpisu małżonków, którzy nie dopełnili formalności.
Ustęp 4 wspomnianego artykułu stanowi, że wykreślenie z ewidencji nastąpi „w przypadku niezłożenia wniosku”, natomiast nie wskazuje daty, do której małżonkowie powinni złożyć wymagane dokumenty. Już w ubiegłym roku organy ewidencyjne domagały się, aby przy okazji uzupełniania danych w ewidencji działalności gospodarczej o numer PESEL oraz określania przedmiotu prowadzonej działalności według PKD małżonkowie dokonywali zmiany wspólnego i wpisu.
W niektórych organach ewidencyjnych twierdzi się, że data 31 grudnia 2005 r. jest terminem ostatecznym, a ponieważ w dodatku przypada w sobotę, kiedy urzędy nie są czynne, więc wykreślać z ewidencji zaczną znacznie wcześniej. Zarówno organy, jak i przepisy nie określają jednak, od kiedy mogą legalnie rozpocząć te czynności, a także jak długo małżonkom przedsiębiorcom wolno zwlekać z dopełnieniem formalności. Dla wielu z nich jest to istotne, chociażby dlatego, że drugi małżonek, składając wniosek, musi uiścić opłatę za wpis do ewidencji pod nowym numerem, jeżeli rada danej gminy nie zwolniła od tej opłaty przedsiębiorców działających na jej terenie. Wszystkich tych problemów można byłoby uniknąć, gdyby ustawodawca wprowadził trzeci termin do ustawy. Próżno jednak go szukać.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
OPINIA
dyrektor Jarosław Brysiewicz, biuro działalności gospodarczej i zezwoleń w Urzędzie m.st. Warszawy
W Warszawie spośród 200 tysięcy przedsiębiorców wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej, formalności nie dopełniło jeszcze ok.180 spółek małżeńskich. Małżonkowie najczęściej wybierają taką opcję, że drugi z nich ubiega się o nowy wpis do ewidencji. Na szczęście akcja związana ze zmianą wpisów dobiega końca. Unikniemy dzięki temu kłopotów, które rodzi art. 68 ustawy, ponieważ został sformułowany nieprecyzyjnie.
Not. mps


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA