REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki małżeńskie. Wioski o zmianę wspólnego wpisu.

REKLAMA

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółek małżeńskich otrzymują wezwania z organów ewidencyjnych do złożenia wniosków o zmianę wspólnego wpisu.
Urzędnicy będą je rozsyłać do 21 lutego, a do 31 grudnia br. powinni wykreślić wspólny wpis z ewidencji w razie niezłożenia wspomnianego wniosku. Przepisy nie określają jednak, do kiedy małżonkowie powinni dopełnić formalności.
Zmiana wspólnego wpisu małżonków została uregulowana w art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808). Artykuł ten określa tylko dwa terminy dotyczące zmiany tego wpisu. Jeden dotyczy rozsyłania wezwań do każdego z małżonków, działających w ramach spółki małżeńskiej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu, a drugi – wykreślenia z ewidencji wspólnego wpisu małżonków, którzy nie dopełnili formalności.
Ustęp 4 wspomnianego artykułu stanowi, że wykreślenie z ewidencji nastąpi „w przypadku niezłożenia wniosku”, natomiast nie wskazuje daty, do której małżonkowie powinni złożyć wymagane dokumenty. Już w ubiegłym roku organy ewidencyjne domagały się, aby przy okazji uzupełniania danych w ewidencji działalności gospodarczej o numer PESEL oraz określania przedmiotu prowadzonej działalności według PKD małżonkowie dokonywali zmiany wspólnego i wpisu.
W niektórych organach ewidencyjnych twierdzi się, że data 31 grudnia 2005 r. jest terminem ostatecznym, a ponieważ w dodatku przypada w sobotę, kiedy urzędy nie są czynne, więc wykreślać z ewidencji zaczną znacznie wcześniej. Zarówno organy, jak i przepisy nie określają jednak, od kiedy mogą legalnie rozpocząć te czynności, a także jak długo małżonkom przedsiębiorcom wolno zwlekać z dopełnieniem formalności. Dla wielu z nich jest to istotne, chociażby dlatego, że drugi małżonek, składając wniosek, musi uiścić opłatę za wpis do ewidencji pod nowym numerem, jeżeli rada danej gminy nie zwolniła od tej opłaty przedsiębiorców działających na jej terenie. Wszystkich tych problemów można byłoby uniknąć, gdyby ustawodawca wprowadził trzeci termin do ustawy. Próżno jednak go szukać.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
OPINIA
dyrektor Jarosław Brysiewicz, biuro działalności gospodarczej i zezwoleń w Urzędzie m.st. Warszawy
W Warszawie spośród 200 tysięcy przedsiębiorców wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej, formalności nie dopełniło jeszcze ok.180 spółek małżeńskich. Małżonkowie najczęściej wybierają taką opcję, że drugi z nich ubiega się o nowy wpis do ewidencji. Na szczęście akcja związana ze zmianą wpisów dobiega końca. Unikniemy dzięki temu kłopotów, które rodzi art. 68 ustawy, ponieważ został sformułowany nieprecyzyjnie.
Not. mps


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA