| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > SSE. Nowe zasady dyskontowania pomocy publicznej

SSE. Nowe zasady dyskontowania pomocy publicznej

Nowe zasady dyskontowania pomocy publicznej przez inwestorów działających w specjalnych strefach ekonomicznych przygotowało Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Projekt rozporządzenia, zmieniającego obecne przepisy wprowadzone uchwałą Rady Ministrów we wrześniu 2004 roku, jest odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców, domagających się urealnienia sposobu wspierania inwestycji.

Ministerstwo Gospodarki i Pracy przygotowało projekt rozporządzenia, które poprawi metodę dyskontowania pomocy publicznej przez inwestorów działających w specjalnych strefach ekonomicznych, czyli urealniania wielkości zwolnień podatkowych.

Nowe rozporządzenie ma także pozwolić na objęcie pomocą publiczną przedsiębiorstw z sektora nowoczesnych usług, których przedmiotem działalności są m.in. finanse, administracja, badania i technologie teleinformatyczne. Wprowadzenie odrębnych zachęt inwestycyjnych stało się konieczne, aby wygrać rywalizację o te inwestycje z takimi państwami jak Czechy czy Węgry.

Duże koncerny uważały, że dotychczasowa metoda dyskontowania jest krzywdząca i w praktyce nie przystaje do specyfiki udzielania pomocy publicznej: inwestorzy działający w SSE mogą skorzystać z pomocy w postaci zwolnienia z podatku dochodowego dopiero wówczas, gdy zaczynają osiągać zyski, czyli po upływie pewnego czasu od zakończenia inwestycji. Tymczasem wielkość zwolnienia odnosi się do dnia uzyskania zezwolenia na działalność. Stąd konieczność dyskontowania, czyli urealnienia kwot niezapłaconego podatku. Ponieważ sytuacja w otoczeniu firm zmienia się, niewłaściwa metoda dyskontowania powodowała, że realna wielkość zwolnienia okazywała się mniejsza, niż zakładano i nie sięgała należnej stawki, która mogłaby wynieść maksymalnie 50 proc. poniesionych wydatków.

W nowym rozporządzeniu do dyskontowania zarówno otrzymanej pomocy, jak i poniesionych wydatków mają być stosowane średniomiesięczne stopy sześciomiesięcznego kredytu udzielanego na warszawskim rynku międzybankowym WIBOR. Natomiast do czasu opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich stopy referencyjnej dla RP, Komisja Europejska uzgodniła z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów stopę referencyjną w wysokości 9,46 proc., która będzie stosowana dla wydatków poniesionych po 1 września 2004 roku.

Ponad 17 mld zł zainwestowano już w 14 specjalnych strefach ekonomicznych, a działające tam firmy utworzyły blisko 64 tys. miejsc pracy.

Projekt rozporządzenia opublikowała na swoich stronach internetowych www.ksse.com.pl Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK