REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SSE. Nowe zasady dyskontowania pomocy publicznej

REKLAMA

Nowe zasady dyskontowania pomocy publicznej przez inwestorów działających w specjalnych strefach ekonomicznych przygotowało Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Projekt rozporządzenia, zmieniającego obecne przepisy wprowadzone uchwałą Rady Ministrów we wrześniu 2004 roku, jest odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców, domagających się urealnienia sposobu wspierania inwestycji.
Ministerstwo Gospodarki i Pracy przygotowało projekt rozporządzenia, które poprawi metodę dyskontowania pomocy publicznej przez inwestorów działających w specjalnych strefach ekonomicznych, czyli urealniania wielkości zwolnień podatkowych.

REKLAMA

Nowe rozporządzenie ma także pozwolić na objęcie pomocą publiczną przedsiębiorstw z sektora nowoczesnych usług, których przedmiotem działalności są m.in. finanse, administracja, badania i technologie teleinformatyczne. Wprowadzenie odrębnych zachęt inwestycyjnych stało się konieczne, aby wygrać rywalizację o te inwestycje z takimi państwami jak Czechy czy Węgry.

REKLAMA

Duże koncerny uważały, że dotychczasowa metoda dyskontowania jest krzywdząca i w praktyce nie przystaje do specyfiki udzielania pomocy publicznej: inwestorzy działający w SSE mogą skorzystać z pomocy w postaci zwolnienia z podatku dochodowego dopiero wówczas, gdy zaczynają osiągać zyski, czyli po upływie pewnego czasu od zakończenia inwestycji. Tymczasem wielkość zwolnienia odnosi się do dnia uzyskania zezwolenia na działalność. Stąd konieczność dyskontowania, czyli urealnienia kwot niezapłaconego podatku. Ponieważ sytuacja w otoczeniu firm zmienia się, niewłaściwa metoda dyskontowania powodowała, że realna wielkość zwolnienia okazywała się mniejsza, niż zakładano i nie sięgała należnej stawki, która mogłaby wynieść maksymalnie 50 proc. poniesionych wydatków.

W nowym rozporządzeniu do dyskontowania zarówno otrzymanej pomocy, jak i poniesionych wydatków mają być stosowane średniomiesięczne stopy sześciomiesięcznego kredytu udzielanego na warszawskim rynku międzybankowym WIBOR. Natomiast do czasu opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich stopy referencyjnej dla RP, Komisja Europejska uzgodniła z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów stopę referencyjną w wysokości 9,46 proc., która będzie stosowana dla wydatków poniesionych po 1 września 2004 roku.

Ponad 17 mld zł zainwestowano już w 14 specjalnych strefach ekonomicznych, a działające tam firmy utworzyły blisko 64 tys. miejsc pracy.

Projekt rozporządzenia opublikowała na swoich stronach internetowych www.ksse.com.pl Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA