REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SN. Termin do złożenia rękojmi

REKLAMA

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, licząc od dnia, gdy rzecz została wydana kupującemu. Jeśli kupujący nie zrobił tego w terminie, musi za urządzenie zapłacić ustaloną cenę i nie może się skutecznie bronić odstąpieniem od umowy.

REKLAMA

Jerzy K. zamówił u Jerzego O. urządzenia klimatyzacyjne. Dostarczano je partiami, ostatnie w marcu 2000 r. Ponieważ Jerzy K. nie zapłacił ustalonej ceny, sprzedawca wystąpił o wydanie nakazu zapłaty. Sąd wydał nakaz, ale dłużnik wniósł od niego w maju 2001 r. zarzuty. Podczas rozprawy oświadczył, że odstępuje od umowy, ponieważ sprzedawca nie dołączył do urządzeń certyfikatu i aprobaty technicznej, więc jest to wada fizyczna towaru. O odstąpieniu od umowy zawiadomił wcześniej sprzedawcę. Sąd zarzuty oddalił. Stwierdził, że ponieważ ostatnia partia towaru dostarczona była w marcu 2000 r., a zarzuty wniesiono w maju 2001 r., minął rok, tj. termin przewidziany na skorzystanie z uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne towaru (art. 568 par. 1 kodeksu cywilnego). Poza tym powód twierdził, że żadnego pisma nie dostał, a pozwany nie udowodnił, by je dostarczył.

REKLAMA

Od tego wyroku Jerzy K. wniósł apelację, w której dodatkowo podniósł, że dalszą wadą urządzenia był brak obudowy. Sąd apelacyjny przyjął jednak ustalenia sądu I instancji i potwierdził przekroczenie terminu do skorzystania z rękojmi. Jeśli zaś chodzi o dodatkowe braki w urządzeniach, zgłosił je za późno, bo należało to podnosić w zarzutach od nakazu, gdyż jest to sprawa gospodarcza (art. 47912 kodeksu postępowania cywilnego). Jerzy K. dalej się z tym nie godził i wniósł kasację. Zarzucał w niej przede wszystkim, że sąd apelacyjny nie zbadał samodzielnie zarzutów z rękojmi, tj. nie przeprowadził dowodu z dostarczenia sprzedawcy pisma o odstąpieniu od umowy, a oparł się na ustaleniach sądu I instancji, brak zaś dokumentów nazwał w tym piśmie wadą prawną.

Sąd Najwyższy oddalił kasację. W ustnym uzasadnieniu podkreślił trafność wyroku sądu apelacyjnego i odniósł się przede wszystkim do terminów z rękojmi. Art. 568 par. 1 mówi wyraźnie, że uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają z upływem roku. Par. 3 jest od tej reguły wyjątkiem, bo mówi, kiedy można wnieść z tego tytułu zarzuty po upływie terminu, ale oświadczenie o odstąpieniu od umowy nie jest zarzutem. Nie jest też wadą fizyczną brak certyfikatu i aprobaty, bo są to dodatkowe dokumenty. A już na pewno nie jest to wadą prawną. Wadą prawną może być dotknięte prawo, a w tej sprawie prawo własności zostało zbyte prawidłowo.

Sygn. akt II CK 330/04

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA