Rejestracja działalności w Niemczech
REKLAMA
We Frankfurcie nad Odrą zarejestrowało się już 31 polskich przedsiębiorców, w Guben – 10. Rozwożą pizze, montują szafy wnękowe, świadczą usługi krawieckie, prowadzą restauracje.
REKLAMA
Kto chce wejść na rynek niemiecki, może zasięgnąć języka we frankfurckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej IHK. Utworzono tam specjalny dział – Start up, który zajmuje się doradztwem dla osób, które chcą założyć firmę w Niemczech.
Pomoc deklaruje też frankfurcka Handwerkskammer (Izba Rzemieślnicza), bo po 1 maja rynek niemiecki otworzył się też dla naszych rzemieślników. Niektórzy, np. cykliniarze, glazurnicy, murarze, krawcowe czy szewcy, nie muszą mieć nawet uprawnień rzemieślniczych ani żadnych kwalifikacji zawodowych – wynika z ekspertyzy prof. Matthiasa Pechsteina i doktoranta Philippa Kubickiego z Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Ekspertyza dotyczy swobody świadczenia usług w niemieckim budownictwie przez polskie przedsiębiorstwa.
Takich profesji, gdzie uprawnienia nie są wymagane, jest ponad 100. Spis znajduje się na stronie internetowej www.zdh.de.
REKLAMA
REKLAMA