REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PHARE 2000: program wykorzystany prawie w 100 proc.

REKLAMA

Z programu PHARE, realizowanego w trakcie ostatnich dwóch lat przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Gospodarki i Pracy, skorzystało ponad 9 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw.
Wykorzystano prawie 100 proc. przydzielonych w ramach PHARE 2000 środków.
Firmy – beneficjenci programu, otrzymały wsparcie finansowe na inwestycje i usługi doradcze na łączną kwotę ponad 284 mln złotych, natomiast 15 tys. pracowników skorzystało ze szkoleń podnoszących ich kwalifikacje zawodowe.
– Bez doświadczeń PHARE i innych programów przedakcesyjnych znacznie trudniej byłoby nam wdrażać nowe programy operacyjne w okresie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej – powiedziała podczas wczorajszej konferencji podsumowującej realizację programu PHARE 2000 Krystyna Gurbiel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy.

Jak powiedział Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach programu PHARE 2000 Spójność Społeczno-Gospodarcza (SSG) realizowanego w trzech obszarach: rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój zasobów ludzkich oraz projekty rozbudowy sieci infrastrukturalnej, do ostatecznych beneficjentów trafiło prawie 600 mln złotych. PHARE 2000 SSG był realizowany w 5 województwach: podlaskim, podkarpackim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i śląskim.

Oprócz tego na terenie całego kraju działały cztery programy dotacji na usługi doradcze dla małych i średnich firm w ramach PHARE 2000 Krajowy Rozwój MSP oraz Krajowe Instrumenty Rozwoju Eksportu, których łączny budżet wynosił 96 mln zł. W sektorze MSP większość funduszy pomocowych (74 proc. łącznych dotacji inwestycyjnych) trafiło do małych firm zatrudniających do 50 osób. Najbardziej aktywnymi odbiorcami unijnych funduszy okazały się firmy przetwórstwa przemysłowego, w dalszej kolejności była to branża usług w zakresie handlu hurtowego i detalicznego oraz sektor naprawy pojazdów mechanicznych.

Znaczna część projektów inwestycyjnych została zrealizowana w sektorze transportowym i budowlanym. 60 proc. dotacji zostało wykorzystanych na zakup maszyn produkcyjnych, 14 proc. – na zakup środków transportu, zaś 9 proc. na kupno sprzętu komputerowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA