PHARE 2000: program wykorzystany prawie w 100 proc.
REKLAMA
Jak powiedział Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach programu PHARE 2000 Spójność Społeczno-Gospodarcza (SSG) realizowanego w trzech obszarach: rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój zasobów ludzkich oraz projekty rozbudowy sieci infrastrukturalnej, do ostatecznych beneficjentów trafiło prawie 600 mln złotych. PHARE 2000 SSG był realizowany w 5 województwach: podlaskim, podkarpackim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i śląskim.
Oprócz tego na terenie całego kraju działały cztery programy dotacji na usługi doradcze dla małych i średnich firm w ramach PHARE 2000 Krajowy Rozwój MSP oraz Krajowe Instrumenty Rozwoju Eksportu, których łączny budżet wynosił 96 mln zł. W sektorze MSP większość funduszy pomocowych (74 proc. łącznych dotacji inwestycyjnych) trafiło do małych firm zatrudniających do 50 osób. Najbardziej aktywnymi odbiorcami unijnych funduszy okazały się firmy przetwórstwa przemysłowego, w dalszej kolejności była to branża usług w zakresie handlu hurtowego i detalicznego oraz sektor naprawy pojazdów mechanicznych.
Znaczna część projektów inwestycyjnych została zrealizowana w sektorze transportowym i budowlanym. 60 proc. dotacji zostało wykorzystanych na zakup maszyn produkcyjnych, 14 proc. – na zakup środków transportu, zaś 9 proc. na kupno sprzętu komputerowego.
REKLAMA
REKLAMA