| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PHARE 2000: program wykorzystany prawie w 100 proc.

PHARE 2000: program wykorzystany prawie w 100 proc.

Z programu PHARE, realizowanego w trakcie ostatnich dwóch lat przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Gospodarki i Pracy, skorzystało ponad 9 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw.

Wykorzystano prawie 100 proc. przydzielonych w ramach PHARE 2000 środków.
Firmy – beneficjenci programu, otrzymały wsparcie finansowe na inwestycje i usługi doradcze na łączną kwotę ponad 284 mln złotych, natomiast 15 tys. pracowników skorzystało ze szkoleń podnoszących ich kwalifikacje zawodowe.
– Bez doświadczeń PHARE i innych programów przedakcesyjnych znacznie trudniej byłoby nam wdrażać nowe programy operacyjne w okresie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej – powiedziała podczas wczorajszej konferencji podsumowującej realizację programu PHARE 2000 Krystyna Gurbiel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy.

Jak powiedział Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach programu PHARE 2000 Spójność Społeczno-Gospodarcza (SSG) realizowanego w trzech obszarach: rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój zasobów ludzkich oraz projekty rozbudowy sieci infrastrukturalnej, do ostatecznych beneficjentów trafiło prawie 600 mln złotych. PHARE 2000 SSG był realizowany w 5 województwach: podlaskim, podkarpackim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i śląskim.

Oprócz tego na terenie całego kraju działały cztery programy dotacji na usługi doradcze dla małych i średnich firm w ramach PHARE 2000 Krajowy Rozwój MSP oraz Krajowe Instrumenty Rozwoju Eksportu, których łączny budżet wynosił 96 mln zł. W sektorze MSP większość funduszy pomocowych (74 proc. łącznych dotacji inwestycyjnych) trafiło do małych firm zatrudniających do 50 osób. Najbardziej aktywnymi odbiorcami unijnych funduszy okazały się firmy przetwórstwa przemysłowego, w dalszej kolejności była to branża usług w zakresie handlu hurtowego i detalicznego oraz sektor naprawy pojazdów mechanicznych.

Znaczna część projektów inwestycyjnych została zrealizowana w sektorze transportowym i budowlanym. 60 proc. dotacji zostało wykorzystanych na zakup maszyn produkcyjnych, 14 proc. – na zakup środków transportu, zaś 9 proc. na kupno sprzętu komputerowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »