| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PHARE 2000: program wykorzystany prawie w 100 proc.

PHARE 2000: program wykorzystany prawie w 100 proc.

Z programu PHARE, realizowanego w trakcie ostatnich dwóch lat przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Gospodarki i Pracy, skorzystało ponad 9 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw.

Wykorzystano prawie 100 proc. przydzielonych w ramach PHARE 2000 środków.
Firmy – beneficjenci programu, otrzymały wsparcie finansowe na inwestycje i usługi doradcze na łączną kwotę ponad 284 mln złotych, natomiast 15 tys. pracowników skorzystało ze szkoleń podnoszących ich kwalifikacje zawodowe.
– Bez doświadczeń PHARE i innych programów przedakcesyjnych znacznie trudniej byłoby nam wdrażać nowe programy operacyjne w okresie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej – powiedziała podczas wczorajszej konferencji podsumowującej realizację programu PHARE 2000 Krystyna Gurbiel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy.

Jak powiedział Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach programu PHARE 2000 Spójność Społeczno-Gospodarcza (SSG) realizowanego w trzech obszarach: rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój zasobów ludzkich oraz projekty rozbudowy sieci infrastrukturalnej, do ostatecznych beneficjentów trafiło prawie 600 mln złotych. PHARE 2000 SSG był realizowany w 5 województwach: podlaskim, podkarpackim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i śląskim.

Oprócz tego na terenie całego kraju działały cztery programy dotacji na usługi doradcze dla małych i średnich firm w ramach PHARE 2000 Krajowy Rozwój MSP oraz Krajowe Instrumenty Rozwoju Eksportu, których łączny budżet wynosił 96 mln zł. W sektorze MSP większość funduszy pomocowych (74 proc. łącznych dotacji inwestycyjnych) trafiło do małych firm zatrudniających do 50 osób. Najbardziej aktywnymi odbiorcami unijnych funduszy okazały się firmy przetwórstwa przemysłowego, w dalszej kolejności była to branża usług w zakresie handlu hurtowego i detalicznego oraz sektor naprawy pojazdów mechanicznych.

Znaczna część projektów inwestycyjnych została zrealizowana w sektorze transportowym i budowlanym. 60 proc. dotacji zostało wykorzystanych na zakup maszyn produkcyjnych, 14 proc. – na zakup środków transportu, zaś 9 proc. na kupno sprzętu komputerowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK