Agentem ubezpieczeniowym nie będzie mógł być przedsiębiorca prawomocnie pozbawiony prawa prowadzenia działalności gospodarczej.
Sejmowa Komisjia Finansów Publicznych zajęła się projektami zmian kilku ustaw ubezpieczeniowych. Chodzi m.in. o: ustawę o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawę – Prawo o ruchu drogowym, ustawę o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz ustawę o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych.
Celem zmian w ustawie o działalności ubezpieczeniowej jest poszerzenie katalogu czynności ubezpieczeniowych, które mogą być zlecane przez zakład ubezpieczeń podmiotom zewnętrznym, oraz objęcie tym katalogiem postępowań windykacyjnych związanych z wykonywaniem umów
ubezpieczenia, czyli np. windykacją roszczeń z tytułu niezapłaconej
składki.
Planuje się także doprecyzowanie obowiązków informacyjnych zakładów ubezpieczeń na życie wobec ich klientów. Informacje takie mają być zawarte w treści umowy ubezpieczenia. Ubezpieczający, płacąc składkę, powinien być informowany, w jaki sposób te środki finansowe zostaną wykorzystane i jakie świadczenia mu się należą.
Z kolei
nowelizacja ustaw o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje m.in. wykreślenie z zakresu odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń szkód wyrządzonych umyślnie przy ubezpieczeniach OC. Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym oraz niektórych innych ustaw, agentem ubezpieczeniowym nie będzie mógł być
przedsiębiorca prawomocnie pozbawiony prawa prowadzenia działalności gospodarczej.