REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał Konstytucyjny o odpowiedzialności karnej firm

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że 9 spośród 13 przepisów ustawy regulującej odpowiedzialność karną tzw. podmiotów zbiorowych, które zaskarżyła Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, jest niezgodnych z konstytucją.
Od początku obowiązywania ustawy, na podstawie której firma może zostać skazana za przestępstwo popełnione przez osobę fizyczną (np. jej pracownika), przedsiębiorcy podnosili, że jest to kolejny bubel legislacyjny.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował  rozwiązania regulujące wysokość kary i pozbawienie firmy prawa do obrony.

Niekonstytucyjne przepisy utracą moc z dniem 30 czerwca 2005 r., co ma zapewnić czas na nowelizację ustawy.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego aż 13 przepisów, obowiązującej od 28 listopada ubiegłego roku, ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz.U. nr 197, poz. 1661). Trybunał uznał, że 9 z nich jest sprzecznych z konstytucją.
Przypomnijmy, że ustawa wprowadziła możliwość skazania firmy za przestępstwo popełnione przez osobę fizyczną (np. pracownika firmy, członka zarządu). Do odpowiedzialności karnej może zostać pociągnięty tzw. podmiot zbiorowy – m.in. spółki, spółdzielnie, fundacje, wspólnoty mieszkaniowe, za określone typy przestępstw – np. przeciwko obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi, łapownictwu i płatnej protekcji. Aby można było skazać firmę, najpierw musi prawomocnie zakończyć się postępowanie wobec osoby fizycznej. Firma może zostać skazana na karę pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku podatkowym poprzedzającym wydanie orzeczenia. Jeszcze większą dolegliwością może okazać się zakaz promocji, reklamy, ubiegania się o zamówienia publiczne czy prowadzenia określonej działalności.
Trybunał orzekł, że podmiotowi zbiorowemu nie zagwarantowano możliwości obrony w postępowaniu prowadzonym przeciwko osobie fizycznej, co jest sprzeczne z artykułem 42 konstytucji. W ocenie TK, sprzeczne z ustawą zasadniczą jest również istnienie odpowiedzialności firmy, mimo że może o­na nie mieć żadnego wpływu na popełnienie czynu zabronionego przez osobę fizyczną, będącą przedsiębiorcą.
Zgodnie z zaskarżoną ustawą, podmiot zbiorowy może zostać pociągnięty do odpowiedzialności nie tylko w razie prawomocnego skazania sprawcy, ale również prawomocnego warunkowego umorzenia postępowania lub umorzenia postępowania z powodu okoliczności wyłączających ściganie sprawcy. Trybunał stwierdził, że skoro dana okoliczność stanowi ujemną przesłankę odpowiedzialności osoby fizycznej, to nie może o­na być jednocześnie dodatnią przesłanką odpowiedzialności podmiotu zbiorowego.
TK zakwestionował również przepisy dotyczące kar pieniężnych, w których pojawiają się pojęcia przychodów i wydatków, mające różne znaczenie w kilku ustawach. Podniósł również, że uzależnienie wysokości kary od przychodu zrywa związek pomiędzy popełnionym czynem a wysokością kary. Po stronie podmiotu zbiorowego istnieje zbyt duży margines niepewności co do ewentualnej kary. Trybunał postanowił, że niekonstytucyjne przepisy utracą moc z dniem 30 czerwca 2005 r. Odroczenie utraty mocy obowiązującej uzasadnił koniecznością nowelizacji ustawy, nie przesądził jednak o kierunkach przyszłych rozwiązań. Warto podkreślić, że TK w ustnym uzasadnieniu wyroku rozwiał niektóre wątpliwości związane ze stosowaniem ustawy. Stwierdził m.in., że odpowiedzialność podmiotu zbiorowego nie jest typową odpowiedzialnością karną, a także potwierdził, że może o­na dotyczyć wyłącznie czynów popełnionych przez osobę fizyczną po 28 listopada 2003 r., czyli po dniu wejścia w życie ustawy.
Sygn. akt K 18/03
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA