REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał Konstytucyjny o odpowiedzialności karnej firm

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że 9 spośród 13 przepisów ustawy regulującej odpowiedzialność karną tzw. podmiotów zbiorowych, które zaskarżyła Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, jest niezgodnych z konstytucją.


Od początku obowiązywania ustawy, na podstawie której firma może zostać skazana za przestępstwo popełnione przez osobę fizyczną (np. jej pracownika), przedsiębiorcy podnosili, że jest to kolejny bubel legislacyjny.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował  rozwiązania regulujące wysokość kary i pozbawienie firmy prawa do obrony.

Niekonstytucyjne przepisy utracą moc z dniem 30 czerwca 2005 r., co ma zapewnić czas na nowelizację ustawy.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego aż 13 przepisów, obowiązującej od 28 listopada ubiegłego roku, ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz.U. nr 197, poz. 1661). Trybunał uznał, że 9 z nich jest sprzecznych z konstytucją.
Przypomnijmy, że ustawa wprowadziła możliwość skazania firmy za przestępstwo popełnione przez osobę fizyczną (np. pracownika firmy, członka zarządu). Do odpowiedzialności karnej może zostać pociągnięty tzw. podmiot zbiorowy – m.in. spółki, spółdzielnie, fundacje, wspólnoty mieszkaniowe, za określone typy przestępstw – np. przeciwko obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi, łapownictwu i płatnej protekcji. Aby można było skazać firmę, najpierw musi prawomocnie zakończyć się postępowanie wobec osoby fizycznej. Firma może zostać skazana na karę pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku podatkowym poprzedzającym wydanie orzeczenia. Jeszcze większą dolegliwością może okazać się zakaz promocji, reklamy, ubiegania się o zamówienia publiczne czy prowadzenia określonej działalności.
Trybunał orzekł, że podmiotowi zbiorowemu nie zagwarantowano możliwości obrony w postępowaniu prowadzonym przeciwko osobie fizycznej, co jest sprzeczne z artykułem 42 konstytucji. W ocenie TK, sprzeczne z ustawą zasadniczą jest również istnienie odpowiedzialności firmy, mimo że może o­na nie mieć żadnego wpływu na popełnienie czynu zabronionego przez osobę fizyczną, będącą przedsiębiorcą.
Zgodnie z zaskarżoną ustawą, podmiot zbiorowy może zostać pociągnięty do odpowiedzialności nie tylko w razie prawomocnego skazania sprawcy, ale również prawomocnego warunkowego umorzenia postępowania lub umorzenia postępowania z powodu okoliczności wyłączających ściganie sprawcy. Trybunał stwierdził, że skoro dana okoliczność stanowi ujemną przesłankę odpowiedzialności osoby fizycznej, to nie może o­na być jednocześnie dodatnią przesłanką odpowiedzialności podmiotu zbiorowego.
TK zakwestionował również przepisy dotyczące kar pieniężnych, w których pojawiają się pojęcia przychodów i wydatków, mające różne znaczenie w kilku ustawach. Podniósł również, że uzależnienie wysokości kary od przychodu zrywa związek pomiędzy popełnionym czynem a wysokością kary. Po stronie podmiotu zbiorowego istnieje zbyt duży margines niepewności co do ewentualnej kary. Trybunał postanowił, że niekonstytucyjne przepisy utracą moc z dniem 30 czerwca 2005 r. Odroczenie utraty mocy obowiązującej uzasadnił koniecznością nowelizacji ustawy, nie przesądził jednak o kierunkach przyszłych rozwiązań. Warto podkreślić, że TK w ustnym uzasadnieniu wyroku rozwiał niektóre wątpliwości związane ze stosowaniem ustawy. Stwierdził m.in., że odpowiedzialność podmiotu zbiorowego nie jest typową odpowiedzialnością karną, a także potwierdził, że może o­na dotyczyć wyłącznie czynów popełnionych przez osobę fizyczną po 28 listopada 2003 r., czyli po dniu wejścia w życie ustawy.
Sygn. akt K 18/03
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

REKLAMA

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA