reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prywatyzacja WSiP: będzie więcej akcji dla drobnych inwestorów?

Prywatyzacja WSiP: będzie więcej akcji dla drobnych inwestorów?

Jutro, 28 października,  nastąpi przydział akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, które sprzedawane były w ofercie publicznej od 21 do 26 października.Biorąc pod uwagę duży popyt ze strony indywidualnych inwestorów, bardzo prawdopodobna wydaje się nadsubskrypcja w transzy detalicznej. Resort skarbu zapowiedział jednak, że w tej sytuacji może przesunąć część walorów z tzw. puli dodatkowej (10 proc. wszystkich udziałów WSiP), umożliwiając drobnym inwestorom nabycie wszystkich zamówionych w ofercie akcji.


W pierwszym terminie, od 21 do 25 października, inwestorzy indywidualni mogli kupić akcje z 5-proc. upustem od ceny sprzedaży ustalonej na 9 zł. Z kolei 26 października, czyli w ostatnim dniu składania deklaracji, nie obowiązywało już dyskonto. W dniach 25-26 października prowadzone były także zapisy w transzy inwestorów instytucjonalnych.Resort skarbu ustalił przedział cenowy dla akcji spółki na 8,5-13,5 zł, co dało wycenę całej sprzedawanej puli w granicach od 266 mln zł do 422 mln zł. Ostatecznie cena emisyjna papierów wyniosła 9 zł za sztukę, co dało łącznie 281,5 mln zł. Wcześniej minister skarbu Jacek Socha zapowiadał możliwość pozyskania ze sprzedaży papierów nawet od 300 mln do 400 mln zł.


Ostateczna cena zapisów okazała się jednak niższa od rynkowych prognoz. DM Penetrator – prowadzący ofertę WSiP – wycenił akcje spółki na 10,46-12,82 zł, natomiast analitycy Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP uznali za właściwą wycenę na poziomie 12,6-14,2 zł.Skarb Państwa zwiększył również liczbę sprzedawanych w ofercie publicznej akcji z 25 do 85 proc. (ponad 26 mln 562 tys. sztuk). W rezultacie transza dla indywidualnych inwestorów objęła 20 proc. udziałów (6 mln 250 tys. akcji), natomiast w puli dla instytucji przewidziano możliwość nabycia 17 mln 187 tys. walorów, co stanowi 55 proc. kapitału spółki. Ponadto w tzw. puli dodatkowej znalazło się 3 mln 125 tys. walorów (10 proc. udziałów).


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama